Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jejich země spolu léta válčí, oni z kurtu volají: Nechte toho a hrajte raději tenis

A JDEME DÁL. Tenisový pár Ind Bopanna (vlevo) a Pákistánec Kúreší vyřadila na US Open nasazené dvojky. | foto: Profimedia.cz

7 2010
A odkud jste? ptal se taxikář v New Yorku těch dvou, co seděli na jeho zadním sedadle s tenisovými raketami v rukou. Pákistán, odvětil Ajsám Kúreší. Indie, přidal Rohan Bopanna. Tenisový tandem ze zemí, co spolu v minulosti už několikrát válčily.

Tohle je jejich příběh: ve Wimbledonu nosili oblečení s nápisy Stop War, Start Tennis - Zastavte válku, hrajte tenis; někdo je nazývá indicko-pákistánský expres; a snažili se uspořádat exhibici na hranicích svých zemí, jejichž historií se táhne dlouhá řada válečných konfliktů.

"V Americe se začali zajímat o náš příběh a my teď víme, že jsme na správné cestě," říkal Kúreší pro list New York Times.

Tenhle pár spolu stoupá žebříčky sezony 2010, té první, kterou tenisté zcela obětovali čtyřhře. Na US Open jsou nasazenými šestnáctkami a v pondělí vyřadili druhý nasazený pár a úřadující deblové šampiony z Roland Garros: Kanaďana Daniela Nestora a Srba Nenada Zimonjiče.

V žebříčku ATP se Ind s Pákistáncem drží těsně za třicítkou. "A do konce roku by mohli být i v desítce," věří Kúrešího trenér Robert Davis.

Všude, kde hrají, musejí odpovídat na dotazy o svém vztahu: Vy spolu neválčíte? Hádáte se? Schvalují vám doma vašeho parťáka? Stejné otázky je zasypávají od roku 2003, kdy spolu na kurtu hráli poprvé.

Tenisoví ambasadoři míru teď poznávají, že čím lépe hrají, tím hlasitěji jejich poselství zaznívá.

"Jestliže já a Ajsám dokážeme spolu vycházet, lidé v našich zemích to musejí umět taky," povídal Bopanna. "I kdybychom změnili uvažování jen u pěti procent lidí, stojí to za to."

ZASTAVTE VÁLKU! A začněte hrát tenis, přeje si tenisový tandem původem z Indie a Pákistánu.

ZASTAVTE VÁLKU! A začněte hrát tenis, přeje si tenisový tandem původem z Indie a Pákistánu.

V roce 1947 skončila nadvláda Velké Británie a Indie s Pákistánem se staly nezávislými zeměmi. Od té doby spolu vedly tři oficiální válečné konflikty. "My se ale snažíme na politiku nemyslet," říkají oba.

Raději vyprávějí historky o tom, jak pákistánští a indičtí fanoušci se svými idoly jezdí po turnajích a pak sedí vedle sebe na jedné tribuně. Na pravé tváři namalovanou vlajku jednoho státu, na levé toho druhého.

"To je snad jediný moment, kdy lidé z Indie a Pákistánu fandí jednomu týmu," tvrdil kouč Davis.

Partnerství hráčů začalo tak, jak podobné vztahy obvykle na okruzích ATP začínají: prostě byli kamarádi a tohle spojení se jím zdálo výhodné.

A skvěle se doplňují: jeden je důstojník indické armády a obchodník (jeho rodina vlastní kávovou plantáž, on sám bar); Kúreší, jeden z mála muslimů na okruhu, zase dostával filmové nabídky z Bollywoodu. A měl tenis v genech - matka ovládla pákistánské mistrovství, otec byl jedničkou obou zemí před jejich rozdělením.

Bopanna vyrostl na tvrdých kurtech, exceluje ve hře od základní čáry, jeho partner zná dokonale trávu a hraje stylem servis-volej. To je rovnováha!

Hráli čtvrtfinále Wimbledonu, ve Washingtonu porazili světové jedničky bratry Boba i Mikea Bryanovi. "Jsou přínosem pro tenis," hlásil Mike. "A taky pro světový mír."

Dvojice sní o tom, že si jednou zahraje tenisovou exhibici na hranicích: Bopanna by rád servíroval z Pákistánu a Kúreší vracel voleje z Indie. Zatím se jejich plán, prý kvůli bezpečnosti, neuskutečnil.

Jednou se snad sehraje. Pokud tenisoví diplomaté ve svém mírovém snažení nepoleví.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze