Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jednou budu diamantová, hlásí Zlatá tretra. Elitní formu má už letos

Usain Bolt | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

20 2010
Jako mantru v Ostravě opakují: Nemá cenu dělat Zlatou tretru bez její příslušnosti k Diamantové lize. Ke vstupence do atletického Grand Slamu zbývá krůček. "Je náš dlouhodobý cíl dostat se mezi čtrnáct nejlepších mítinků světa," potvrzuje ředitel toho ostravského Jan Železný.

"Já věřím, že jednou budu závodit o diamant právě ve Vítkovicích," přeje si i oštěpařská rekordmanka Barbora Špotáková.

Tretra vstupuje do boje o Diamantovou ligu ve skvělé kondici. Rozpočet se posunul nad hranici třiceti milionů korun, výčet hvězd ve startovních listinách je předlouhý. A diváky pokaždé napěchované ochozy snad vyjadřují atraktivitu mítinku jasně.

Jediný handicap skvělé formy je stadion s omezeným servisem. Do roka má vyrůst druhá tribuna se sedačkami. "A v budoucnu se mají usadit všichni," slibuje sportovní manažer Tretry Alfons Juck.

hvězdy tretry 2010

Asafa Powell (100m), Usain Bolt (300m), David Rudisha (800m), Bernard Lagat, Joseph Ebuya (3000m), Dayron Robles, Terrence Trammell, Petr Svoboda (110m př.), Kerron Clement (400m př.)

Shelly-Ann Fraserová, Sherone Simpsonová (100m), Christine Ohuruoguová, Shericka Williamsová (400m), Tatjana Petljuková, Lucia Klocová (800m), Lolo Jonesová, Priscilla Lopesová-Schliepová, Deloreen Ennisová-Londonová (100m př.), Blanka Vlašičová, Chaunte Howardová (výška), Jiřina Ptáčníková, Tatjana Polnovová (tyč), Barbora Špotáková (oštěp)

Kvalitou organizace máme ale už teď na tu nejvyšší kategorii, tvrdí svorně v organizačním týmu.

Jen blyštivé diamanty ve znaku k celkové prestiži stále chybějí.

"Žádný z mítinků nemá jistotu, že se v seriálu udrží," upozorňuje Juck. "Všichni jsou pod velkou kontrolou koordinačního výboru, který kvalitu vyhodnocuje. Těžko si můžeme myslet, že vypadne třeba Curych, ale mítinky v dolní části nemají jistotu, že když se dopustí chyb, zůstanou v kalendáři i příští rok."

Adeptem na "diskvalifikaci" je třeba druhý britský mítink v Gatesheadu a navzdory touze po globální atletické supersérii by mohly vypadnout i ty na americkém kontinentu - New York i Eugene.

"I ten, kdo na vlastní oči viděl zahajovací závod v katarském Dauhá, musí říct, že to nebyl nijak oslnivý začátek," prozradil Juck. Přitom ropa arabských šejků bude silný argument pro přimhouření očí. "Peníze ale v tomto případě nejsou všechno - stadion nebyl zaplněný, program neměl režii ani pořádné zahájení, před finále stovky diváci odešli. Bylo tam co vyčítat."

V atletickém světě je Ostrava a její mítink vnímána čím dál silněji. Padají tu světové rekordy, Bolt ostravský tartan miluje. "Vždycky rád přijedu," hlásí blesk z Jamajky.

A nápady k inovaci organizačnímu týmu nechybějí. Vždyť kde jinde se běží netradiční třístovka, navíc se světovým rekordmanem?

Už teď Ostravští v zákulisí vytvářejí podmínky, aby se v budoucnu mezi elitu dostali. Hlavním štítem v cestě vzhůru je právě Železný, na něm leží tíha diplomatického lobbování. "Na tom pracujeme dobře," mrká trojnásobný olympijský vítěz. "Jednou v Diamantové lize budeme!"

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze