Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jeden z nás medaili určitě přiveze, věří čeští krasobruslaři

Už zase vítězí Tomáš Verner se na mistrovství republiky snažil rozehřát prokřehlé diváky volnou jízdou na hudbu Michaela Jacksona. A vyhrál. | foto: AP

20 2010
Na trůn českých krasobruslařů se vrátila vláda Tomáše Vernera. Na domácím šampionátu oplatil Michalu Březinovi loňskou porážku. Teď oba čeká mistrovství Evropy v Bernu.

Vernerův rok

Leden
Tápání.
Po sérii onemocnění ztrácí sebevědomí, končí až osmý na ME v Tallinnu. "Taková umístění mi ubírají hnací motor a sílu."

Únor
Pád téměř na dno.
Selhání na olympiádě ve Vancouveru: 19. místo. "Sešel jsem z cesty. Jsem roztěkaný, nejistý sám sebou, frustrovaný, naštvaný."

Březen
Pauza.
Vzdává start na světovém šampionátu v Turíně. "Říkám si: Co kdybych v Turíně padl ještě níž." Soupeři se pak na šampionátu ptají: "Verner skončil nadobro?"

Léto
Hledání.
Objíždí americké a kanadské kouče, hledá novou motivaci. "Chci změnit vše, odhodit pryč, co se stalo."

Tomáš VernerTomáš Verner na kolečkových bruslích.

Září
Odchod.
Trenéry Kopřivovou a Hutha opouští a stěhuje se do Toronta ke kouči Emersonovi. "První dva týdny to byl šok, jak ten trénink bolel." Ale zvyká si, nabírá fyzickou i psychickou sílu.

Listopad
Velký comeback.
Nejprve třetí v Číně, pak vyhrává moskevskou Grand Prix v osobním rekordu. "Po dlouhé době mám zase na ledě příjemný pocit. Myslím, že jsem zpátky tam, kam patřím."

Prosinec
Opět na trůnu.
Bere si zpět český titul, o který jej loni obral Březina. Z pozice nejlepšího Evropana v tabulkách této zimy nyní vyhlíží mistrovství Evropy v Bernu.

Ještě v dubnu čtyřiadvacetiletý Verner pronášel slova: "Cítím jen smutek a rozhořčení. A závidím Michalovi, že mu to jde tak lehce." Nyní, pokud použijeme pohádkový příměr, je pokropen živou vodou (načerpanou v Kanadě).

To má být krasobruslař, kterého na jaře tolik lidí pohřbilo?

"Já nechápal, proč Tomáše odepisují," tvrdí o čtyři roky mladší Michal Březina. "Stane se přece, že vám nevyjde sezona. Vidím to sám na sobě. Minulou zimu jsem nepokazil jediný program. Zato teď jsem půl sezony musel vynechat kvůli zranění. Také Tomáš byl tehdy nemocný. Poučil se."

Když loni úspěchy nepřicházely, ctižádostivý Verner se vrhal do dalších závodů bezhlavě, nedoléčený, tříštil síly, ničil si sebevědomí.

Ta doba je pryč. V Žilině, na společném mistrovství Čechů, Slováků a Poláků, nejen že předvedl další solidní, byť ne dokonalý výkon. Z jedné chyby už nezačíná panikařit. Zasměje se zbytečnému pádu při piruetě v krátkém programu, nepochybuje o sobě ani po čtverném skoku na dvě ruce ve volné jízdě. "146 bodů za volnou je můj lepší průměr. Dobrá práce. I když některé výjezdy nebyly čisté."

Na olympiádě ztuha dýchal a jen s obtížemi vydržel se silami do konce programu. "I díky všemu, co jsem v Kanadě natrénoval, je to teď se mnou o 300 procent lepší."

Michal Březina

Březinův příběh je jiný. Byl pozitivním šokem olympijské zimy, sám sebe vystřelil až ke čtvrtému místu na mistrovství světa, jeho trojitý axel ocenili experti jako nejkrásnější ze všech. Byl tak nabuzený do další sezony...

Bohužel, operace třísla jej srazila zpět. Času na plnohodnotný trénink zbylo málo. V Žilině mu ustřelil lutz, flip byl jen dvojitý, druhý axel s pádem. "Po návratu na led jsem jel jen pět jízd vcelku," počítá. "Když začne hrát hudba, moje tělo ještě nereaguje automaticky a až moc přemýšlí, co má dělat. Musím z toho těla udělat zase automat."

V žilinské hale byla tuhá zima, diváci seděli zachumlaní do dek, mrzli a popíjeli svařené víno. "Mašinka" na počítání výsledků občas odmítala pracovat, časový rozpis se stále měnil. "Rozcvičili jsme se, pak jsme zase ztuhli, zase se rozcvičili, což bruslení nepřidalo. Tak jsem se diváky snažil rozehřát aspoň svým výkonem na hudbu Michaela Jacksona," povídal Verner.

Koncem ledna bude v bernské hale při bojích o evropské medaile jistě úplně jiná teplota i atmosféra. Verner objede po Vánocích exhibice v Litvě, aby do sebe nasál bruslení před zaplněnými tribunami, potom se bude chystat v Kanadě. Březina chce na tréninkovém ledu "točit" jednu jízdu za druhou.

Až závod ve Švýcarsku bude doopravdy důležitý, vždyť co je český titul proti evropskému? Oba si mohou jet pod Alpy pro medaili. "Jeden z nás ji odtud určitě přiveze," věří Březina. "Ale nejlepší by bylo, kdybychom ji měli oba. Reálné to je."

Březinův rok

Leden
Průlom.
Juniorský vicemistr světa je 4. na mistrovství Evropy mužů. "A za rok si pojedu pro medaili!" Únor Proslov. Na olympiádě 10. místo. Ukazuje nebojácnou tvář. Kritizuje rozhodčí za body, které mu dali v krátkém programu. Dělá si jméno.

Březen
Bezchybný.
Čtvrtý na MS v Turíně, jen pět bodů od bronzu. Za zimu neupadl při jediném závodním skoku! "Ta sezona byla jako sen."

Léto
Velké plány.
Chystá nový program i premiéru čtverného skoku v závodě. "Mám v plánu hned dva."

Michal BřezinaMichal Březina při volné jízdě na ME v krasobruslení

Říjen
Komplikace.
Natažené tříselní vazy. "Neudržím nohu v rotaci." Musí na operaci, odhlašuje se ze seriálu Grand Prix, 4 týdny nebruslí.

Listopad
Návrat.
Druhý na menších závodech v Záhřebu, jenže skokanská jistota zatím chybí. "Tříslo mě ještě lehce tahá."

Prosinec
Hledání.
Forma stále není ideální, chybuje a končí druhý na mistrovství republiky. "Do Evropy však mám pořád čas."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze