Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jeden rybu jedl, druhý jen chystal

27 2000
P r a h a - V něčem podobně a v něčem rozdílně strávily vánoční svátky dvě opory prvoligových celků - fotbalový gólman Marily Příbram Michal Špit a basketbalové křídlo GA Nymburk Jiří Novotný. Pětadvacetiletý Špit, jeden ze strůjců úspěšné podzimní jízdy týmu, prožil Štědrý den spolu s manželkou, tchyní, kterou nechtěl nechat v jejím domově samotnou, a také s dcerkou Valerií. Pro tu to byly premiérové Vánoce, Špitovým se narodila teprve před třemi měsíci. Vánoční stromek čerstvý tatínek zdobil v sobotu večer. "Na Štědrý den jsem obalil a dal péct rybu, jinak v kuchyni vládla manželka," přiblížil Špit pomoc, které se mnoha ženám v zemi od jejich drahých protějšků těžko dostalo. Ač se o rybí pochoutku staral, sám z ní pozřel symbolicky jediné sousto.

"Ryby na rozdíl od ostatních v rodině nejím, jsem spíš na řízky," prozradil na sebe. Po hostině už čekal na Špitovy stromeček a dárky. Gólmanovi udělaly radost nový svetr a kolínská. "Radši ale dárky dávám a manželka jich dostala hodně."

Jiří Novotný, jehož kouč Franěk nedávno označil za hráče s nejstabilnějšími výkony z týmu, měl velmi příjemné Vánoce společně se svou sestrou, bratrem, maminkou a babičkou. "Jen všechno moc rychle uteklo," řekl 23letý hráč, jeden ze dvou nejmladších v celku Nymburka.

Na Štědrý den dopoledne sledoval televizi, po obědě vyrazil se sourozenci na procházku. K večeři spořádal jako předkrm ruské vejce a poté tradiční rybí polévku a kapra se salátem. Pod stromečkem mu asi nejvíc udělaly radost carvingové lyže. Ty ovšem kvůli povinnostem v klubu možná v zimě ani neotestuje. "Ale měl bych, na FTVS musím absolvovat výcvik," říká bez centimetru dvoumetrový student a basketbalista, kterého již ode dneška až do soboty do večera čekají dvoufázové tréninky v Nymburku.

Posledního Silvestra tisíciletí chce strávit s přítelkyní, zatím ale neví kde. To Špit, jemuž zimní příprava započne až třetího ledna, už ví - bude na chatě v horách s příbuznými. A přání obou mladých mužů do dalšího roku?

"Nejvíc určitě zdraví, mně i celé rodině. A pak - abychom s klukama dosáhli na místo znamenající účast v Poháru UEFA," řekl Špit. "Aby mi vydrželo zdraví a abychom v lize konečně začali vyhrávat a já hrál co nejlíp," hlásí člen zatím až 11. celku tabulky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze