Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jeden bronz pro stolní tenisty. Bylo to na domácím ME málo, nebo dost?

Iveta Vacenovská (na snímku) útočila spolu s Renátou Štrbíkovou na medaili v čtyřhře. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

21 2010
Českým stolním tenistům se na mistrovství Evropy v Ostravě podařilo naplnit předturnajové ambice. Získali alespoň jednu medaili, jak si před šampionátem přáli. "Máme bronz zmužských družstev, což je úspěch. I když po semifinálové prohře s Bělorusy jsme byli zklamaní," řekl kouč české mužské reprezentace Tomáš Demek.

"Ale asi to tak mělo být, protože s Ruskem jsme ve čtvrtfinále prohrávali už 0:2 a byli kousek od vyřazení. Naštěstí jsme to otočili."

Velmi blízko medaile byl český stolní tenis i ve čtyřhře žen. Ve čtvrtfinále měl český pár Renáta Štrbíková, Iveta Vacenovská tři mečboly, ale přesto prohrál a zůstal bez medaile.

"Ty holky si to nepřipouštěly, ale prostě měly smůlu. Stačilo jenom trošičku, o malinko trefit jeden míček jinak – a medaili měly. Snad si tu smůlu vybraly teď a na příštím mistrovství už ji urvou," podotkl Demek, který litoval toho, že se ve čtyřhře více neprosadili jeho svěřenci.

"Konečný s Prokopcovem měli vynikající los. Jenže Konečného trápilo střevní virové onemocnění a Prokopcovovi došly síly," řekl Demek. "Kdyby byl aspoň jeden z nich tahounem, mohla tam být medaile."

Naději vkládal reprezentační trenér také do dvojice Petr Korbel, Antonín Gavlas. "Jenže Tonda se vůbec nepotkal s formou. A když Tonda nezahrál, bylo pro Peťu Korbela těžké hrát vlastně jeden proti třem."

Nejzkušenější český hráč Petr Korbel měl smůlu i v soutěži jednotlivců. Podlehl bývalému mistru světa Werneru Schlagerovi z Rakouska, který posléze došel až do semifinále. "Peťa neprohrál s outsiderem, svoje si odehrál," uznal Demek.

Spokojený byl reprezentační trenér s výkonem Josefa Šimončíka. "Dostal se mezi nejlepších šestnáct, což bylo skvělé," uznal Tomáš Demek. "Bohužel Dima Prokopcov dvouhry nezvládl v hlavě a ani fyzicky. Na tom musí ještě zapracovat," řekl Demek a dodal: "Škoda, že úspěchů není více. Když chcete sponzory, musíte mít medaile."

Endal: Návštěvnost předčila Rusko

Každý den sledovalo zápasy mistrovství Evropy ve stolním tenise v ostravské ČEZ Aréně podle odhadu pořadatelů přibližně patnáct set až dva tisíce diváků. "Návštěvnost na šampionátu byla oproti jiným zemím s výjimkou Německa, kde je stolní tenis ohromně populární, mnohem vyšší," uvedl šéf organizátorů Nikolas Endal. "Třeba v Rusku chodilo na mistrovství Evropy podstatně méně lidí."


I proto jsou organizátoři s mistrovstvím spokojení. "Všechno proběhlo tak, jak jsme chtěli, vše bylo v pořádku," řekl Endal, který nemusel až na jednu výjimku ani řešit závažnější problémy. "Jenom první den se nám vyskytl v hale lokální požár, ale to jsme zvládli – a nic dalšího jsme řešit nemuseli," potvrdil šéf mistrovství.


A za přípravu šampionátu, na jehož uspořádání bylo třeba dvacet milionů korun, sklízeli organizátoři i pochvaly. "Všichni byli nadšení. Během posledních dnů mistrovství jsme tu měli takové hodnocení a evropská federace byla velmi spokojená," uvedl Endal a pokračoval: "Líbilo se jim třeba to, že z žádného mistrovství nebylo dosud odvysíláno tolik televizních hodin."Najdete na iDNES.czmobilní verze