Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Je vůbec slepý? ptají se soupeři. Irský rychlík drtí sprintery na tartanu

irský sprinter Jason Smyth po triumfu na paralympiádě v Pekingu | foto: Profimedia.cz

20 2010
Budapešť (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Jsi jako Bolt, slýchal. I Jason Smyth dokázal na hrách v Pekingu ovládnout stovkou a dvoustovku, s tím rozdílem, že ty jeho byly paralympijské. Teď černovlasý Ir triumfoval znovu - na mistrovství Evropy družstev v Budapešti. Na stovce ho nikdo nedokázal porazit.

Smyth nedávno vytvořil nový rekord Severního Irska, nejkratší sprint před pár dny prolétl za 10,32 sekundy.

V maďarské metropoli zase kousek ubral, cílem proběhl za 10,27 sekundy. A získal i skalp mistra Evropy Francise Obikwela z Portugalska.

"Teď si ze mě utahují: Jsi fakt slepý?" prozradil vítěz. "Lidi si myslí, že když máte poškozený zrak, tak prostě nevidíte vůbec nic. Myslí si, že je to horší, než to ve skutečnosti je."

Dvaadvacetiletý rychlík je částečně nevidomý, trpí genetickou Stargardovou chorobou a postupně ztrácí zrak.

Má postižené centrální vidění, periferně ale vidí dobře. Takže může koukat na televizi, když k ní sedí bokem. Jenže na dráze nevidí dráhy, třeba když je mokro.

"Nevím, jestli ta nemoc můj běh nějak omezuje, protože jsem nikdy nic jiného nepoznal," svěřil se pro deník The Times.

Smyth začal běhat v roce 2003, do té doby hrál fotbal. Jeho snem vždycky bylo hrát za Liverpool. "Ale jak jsem stárl, pochopil jsem, že to nepůjde."

Dvojnásobný paralympijský vítěz z Pekingu se teď připravuje po boku druhého nejrychlejšího muže historie Tysona Gaye. A jako on usiluje o svoje místo v rekordních tabulkách.

"Na začátku to bylo krušné," vzpomněl na první trénink loni v říjnu v Orlandu. "Říkal jsem si: Jak můžu trénovat s těmi kluky. Ale bylo to skvělé."

Teď se i díky tomu stal prvním paralympionikem, který se dokázal kvalifikovat na mistrovství Evropy. Hurá do Barcelony, těší se.

A za dva roky v Londýně? Chce být prvním atletem, který se v jednom roce dostane na olympijské i paralympijské hry.

"Trénink se zdravými mě posunuje, jsem lepší a lepší," říkal. "Jenže nesmím mít špatný den, jinak to pocítím. Ale vím, že jestli se chci zlepšovat, musím koukat, jak to dělají ti nejlepší."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze