Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Je to dlouhý rok, řekl starostlivý otec Woods

Tiger Woods, první kolo Bridgestone Invitational 2010. | foto: AP

9 2010
Přepis tiskové konference Tigera Woodse po turnaji Bridgestone Invitational v Akronu obsahuje převážně holé věty. Světový hráč číslo jedna po svém nejhorším výkonu, kam paměť sahá, volil většinou vytáčky a opakující se fráze. To vše v době, kdy přichází jedna z nejdůležitějších fází sezony.

Od čtvrtku do neděle se špička utká ve Whistling Straits o poslední letošní major titul na PGA Championship, o týden později se uzavře základní část zámořské sezony. Stopětadvacet golfistů z bodování, zvaného FedEx Cup, postoupí do play-off. Woods je momentálně na 119. místě.

A brzy se uzavře americký žebříček pro výběr hráčů do Ryder Cupu. Woods je v něm desátý, do týmu USA se z něj kvalifikuje osm mužů. "Když budu hrát takhle, tak ne, rozhodně ne, když takhle budu hrát," omílal důrazně Woods už dřív vyslovené věty na otázku, zda v případě nezdaru přijme divokou kartu.

Případná neúčast ikony světového golfu už alarmuje pořadatele utkání ve velšském Celtic Manor, na pozoru jsou všichni marketingoví specialisté a zástupci televizí.

Na hraně play-off

Na druhé straně, Woods by získal týden navíc pro své rodičovské povinnosti. Podobně na tom bude, pokud se neudrží v play-off. Po každém ze čtyř turnajů nadstavbové části PGA Tour se totiž startovní pole scvrkne - na 100, 70 a 30 nejlepších.

kdy woods hrál všechna kola nad par

Bridgestone Invitational 2010: 74+72+75+77 (+18) 78. místo
PGA Championship 2003: 74+72+73+73 (+12) 39. místo
British Open 1999: 74+72+74+74 (+10) 7. místo
US Open 1998: 74+72+71+73 (+10) 18. místo

"Moc jsem toho nenatrénoval, děti jsou u mě na prvním místě," svěřil se po příjezdu do Akronu, kde předtím sedmkrát vyhrál, ale tentokrát skončil předposlední.

Podle relevantních informací je vinou mnohočetných Woodsových nevěr v troskách jeho manželství. Ale o tříletou dceru Sam Alexis a osmnáctiměsíčního syna Charlieho Axela hráč nechce přijít, a tak se snaží být otcem. Nalétá toho víc než dřív a odtrénuje mnohem méně.

Trénink a peníze

Řídkým případem, kdy čtyřiatřicetiletý Američan svou odpověď na tiskové konferenci rozvedl, bylo popíchnutí, jestli na tom byl s formou někdy tak mizerně: "Jednoznačně. Něčím podobným jsem prošel, když jsem měnil svůj švih v letech 1998 a 1999, ve druhé polovině 1997. Míval jsem období, kdy to nebylo moc dobré."

Tiger Woods, druhé kolo Bridgestone Invitational 2010.

Jenže tehdy u toho byl guru golfového švihu Butch Harmon, teď je na to Woods sám, protože se svým druhým trenérem Hankem Haneyem se na jaře rozešel.

A tak jeho slova, že "nebyl sám sebou překvapen" vyzněla jednoznačně. V závěru svého veřejného vystoupení pak už jen opakoval, že se musí připravit na čtvrtek a že tohle je pro něj dlouhý rok.

nejhorší woodsova umístění na turnajích pga tour

82. US Open 1996 82. (amatér)
78. Bridgestone Invitational 2010
68. British Open 1995 (amatér)
67. Memorial Tournament 1997 (zkráceno na tři kola)
60. Greater Milwaukee Open 1996
57. Motorola Western Open 1995 (amatér)

Pozn.: vždy dělené pozice.

A ještě bude. Woods totiž bude muset vydělávat. Pro sebe, protože po případném rozvodu by mohl přijít o značný majetek. A pro sponzory, kteří ho ve zlých časech neopustili.

Proto se třeba čerstvě přihlásil na listopadový HSBC Championship v Šanghaji, kde se bude hrát o sedm milionů dolarů. Proto se v únoru 2011 zúčastní i Dubai Desert Classic, v Emirátech totiž dostane závratné startovné.

tiskovka tigera woodse

Tiger Woods, Bridgestone Invitational, 3. koloOtázka: Co se to dnes stalo?
Odpověď: Prostě jsem nehrál dobře.

Otázka: Byl byste radši, kdyby příštím turnajem nebyl major?
Odpověď: Je to, jak to je. Musím být ve čtvrtek připraven.

Otázka: Jste schopen zachovat si pozitivní myšlení?
Odpověď: Je to těžké. Jo, je to těžké.

Otázka: Jakým způsobem se chcete zlepšit? Tvrdou prací?
Odpověď: Potřebuju líp trefovat míč. Potřebuju líp čipovat. Potřebuju líp patovat. Potřebuju lepší skóre.

Otázka: Šokoval vás vlastní výkon v turnaji?
Odpověď: Ne ne.

Otázka: Vy nejste překvapen. My jsme překvapeni. Proč nejste překvapen i vy?
Odpověď: Je to dlouhý rok.

Otázka: Máte na mysli, že je těžší na psychiku?
Odpověď: Je to dlouhý rok.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze