Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je mu devět a chce na Everest. Je to moje povinnost, tvrdí kluk z Nepálu

AŽ NAHORU. Školák z Nepálu chce vyrazit na Everest, byl by nejmladší na světě. - ilustrační foto

8 2010
V jeho prospěch mluví: geny, zkušenosti s horským terénem a touha po rekordu. Proti jsou: odborníci, věk a hlavně úřady, které udělují povolení k výstupu na Mount Everest. Devítiletý nepálský školák plánuje vylézt na nejvyšší vrchol zeměkoule a stát se tak nejmladším člověkem, který to kdy dokázal.

Tseten Šerpa už se začal na velký úkol, který ho snad čeká příští rok v dubnu, připravovat. Třeťák z provincie Dolakha v severním Nepálu v tréninku minulý týden vylezl na na Mount Ramdung, vrchol ve výšce 6000 metrů nad mořem.

Má odhodlání i skvělého průvodce. Jedna překážka se ale zdá být nepřekonatelná - věk.

Tsetenův otec Pemba Dorje Šerpa, uznávaný himálajský lezec, který drží rychlostní rekord výstupu na Everest (8 hodin a 10 minut), ze začátku roku prohlásil, že chce najít nepálské dítě, které dokáže Romerův rekord překonat.

Napadlo ho vzít s sebou svého syna. "Nepál je malá země, takže nemáme moc publicity ve světě," řekl pro AFP. "Myslím si, že všechny rekordy Everestu by měli držet Nepálci."

Proto doufá, že jeho potomek dostane speciální povolení od vlády, která normálně zakazuje výstup všem mladším 16 let. Vždyť i ministr turismu naznačil, že to nebude jenom tak. "Regule mluví jasně, nedovolíme to," prohlásil Baburam Bhandari.

Tseten je o čtyři roky mladší, než americký teenager Jordan Romero, který se letos v květnu stal nejmladším člověkem, který stanul na vrcholu nejvyšší hory. Bylo mu třináct.

Dokázal to tak, že si vybral výstup severní stranou z Tibetu, čínské úřady totiž tehdy nijak věkovou hranici nestanovovaly.

Jeho kousek ale vzbudil vlnu kritiky v horolezecké komunitě. Je to proti duchu opravdového horolezectví, zlobili se experti. Romero prý nebyl dostatečně zralý. Proto už i Čína nastavila hranice, a to dokonce i tu horní - na Everest můžete od 18 do 60, slyší teď zájemci.

"I kdyby to dokázal, jeho výkon nebude oficiálně uznán," varoval Nima Norbu Šerpa, bývalý prezident Nepálské horolezecké asociace. "Ne, dokud budou platit věkové limity."

Kdyby Tseten lezl bez povolení, může si vysloužit i trest. Povolenka stojí 70 tisíc dolarů, pokuta by pak byla dvojnásobná. A v případě neschopnosti ji zaplatit by školák mohl skončit i ve vězení.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze