Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jde nejen o Evropu, ale také o Peking

27 2006
Praha - Volejbal má už tradičně jeden z nejsložitějších postupových klíčů, jak se lze probojovat na olympijský turnaj. Boj o Peking 2008 probíhá už nyní, kdy čeští reprezentanti zachraňují kvalifikaci na mistrovství Evropy 2007. Účastníci finálového turnaje budou mít přece jen větší naději na splnění olympijského snu, než ostatní týmy.

Mezinárodní volejbalová federace na konci minulého týdne zveřejnila postupový klíč pro Peking. Turnaje mužů i žen budou mít dvanáct účastníků a kromě pořádající Číny nemá účast nikdo další jistou. Ani mistři světa, které určí letošní finálové turnaje v Japonsku.

Všichni zájemci se musí prokousat složitým systémem kvalifikací.

Stejně jako v minulosti, i letošní postupový klíč je plný neurčitých formulací, které umožňují světové federaci do důležitých turnajů nominovat vyvolené týmy. Někteří budou mít šanci bojovat o OH častěji, Japonci dokonce opakovaně v domácím prostředí...

"Oficiálně jsme zatím postupový klíč nedostali, znám ho jen z internetu," řekl Ivo Iro, mezinárodní sekretář České volejbalové federace. "Očekávám, že dostaneme také reglement, který podrobněji specifikuje pravidla pro účast v jednotlivých turnajích."

Kvalifikace OH 2008
1 místo: pořadatel (Čína)
3 místa: první tři ze Světového poháru (listopad 2007 v Japonsku)
5 míst: vítězové kontinentálních kvalifikací (prosinec 2007-leden 2008)
3 místa: světová kvalifikace (květen-červen 2008)

Pozn.: Počty jsou stejné pro muže i ženy

Z dosud publikovaných materiálů je zřejmé, že k domácí Číně se přidají tři nejlepší týmy ze Světového poháru 2007, pět vítězů kontinentálních kvalifikací a tři týmy z celosvětových kvalifikačních turnajů. Počty jsou stejné pro muže i pro ženy.

Světového poháru 2007 se vedle domácích Japonců zúčastní pět kontinentálních šampionů a dalších šest týmů, jejichž výběr není nijak blíže specifikován. Podmínkou však je, že musí jít o účastníky kontinentálních mistrovství v témže roce.

Kontinentální kvalifikace se budou hrát od prosince 2007 do poloviny ledna 2008 a Ivo Iro předpokládá, že jim mohou přecházet ještě předkvalifikace. "Před aténskou olympiádou hrály předkvalifikaci země, které chyběly na mistrovství Evropy," připomíná svazový sekretář.

Státy, kterým ME uteče, by měly bojovat o jediné místo v kvalifikačním turnaji. Naopak z evropského šampionátu v roce 2003 postupovalo do olympijské kvalifikace šest mužstev.

O poslední tři volná místa v rozpisu olympijských soutěží se bude bojovat na přelomu května a června 2008 ve světových kvalifikacích. Muži mají vypsané tři turnaje, z nichž se kvalifikují vítězové, ženy čeká jeden turnaj se třemi postupovými místy. Volejbalistky hrají v Japonsku, jedna z mužských skupin rovněž, zbylé budou teprve určeny.

"Pro posílení našich šancí dostat se na olympiádu je nepochybně důležité, abychom startovali na mistrovství Evropy," soudí sekretář Ivo Iro.

České volejbalistky už tento první postupný krůček udělaly, muže čeká rozhodující zápas v sobotu v Ostravě. Se Slovenskem nesmějí ztratit ani set.

Radost brazilských volejbalistů.Témata: Reprezentace
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze