Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vlastní kuchař do Indie? Může být, říká tenisový kapitán Navrátil

Jaroslav Navrátil, kapitán českých tenistů pro Davis Cup | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

21 2015
Tenisové cesty ho v posledních letech zavedly do Japonska, Argentiny či Kazachstánu. Ale Indie? „To bude premiéra,“ vyhlíží kapitán Jaroslav Navrátil po losu daviscupové baráže, který Čechy poslal obhajovat místo mezi elitou právě do jižní Asie.

V posledních letech byl zvyklý bojovat o trofej, tentokrát čekají český výběr zcela jiné starosti: bitva o udržení se ve Světové skupině, z níž v historii vypadli jen jednou, v roce 2005 po prohře v baráži s Německem.

Souboj s Indií, která proslula především silnými deblisty, dává na udržení velmi slibné vyhlídky. „Ze sportovního hlediska si myslím, že ten los není až tak špatný, byli tam silnější soupeři,“ míní Navrátil. „Ale destinace je náročná.“

Tím spíš, že Davis Cup následuje hned po US Open, že?
Všichni kluci budou v New Yorku, cesta tam odtud bude komplikovanější. Let zabere tak 15-20 hodin, nicméně los je takový, jaký je a my se s tím musíme vyrovnat, to je nejdůležitější.

Indie v posledních letech pořadatelská města střídala. Tušíte, kde by se mohlo hrát?
Dávají to na různá místa, musíme si počkat. Jestli to bude Dillí, nebo Bombaj, uvidíme. Hlavně aby to bylo letecky dostupné, abychom nemuseli moc cestovat.

A tipnete si povrch?
Myslím si, že beton, nebo tráva. Pochybuju, že by hráli na antuce, tam podle mě hrají neradi.

Beton by po US Open nemusel být tak hrozná změna, že?
Beton by nebyl špatný. Tráva by v tomhle období příjemná nebyla. Ale doufám, že budeme kompletní a věřím, že pro Tomáše (Berdycha) není tráva až takový rozdíl. 

Máte zkušenost s indickým publikem?
Zkušenost nemám vůbec žádnou, ale dobře znám Leandera Paese. Vždycky říkal, že publikum bylo férové. Samozřejmě budou mít šanci hrát o postup do Světové skupiny, tak se budou chtít před domácími diváky vytáhnout na dvojnásobné vítěze Davis Cupu, ale kvalita by měla být na naší straně. Mělo by to být v klidu.

Jejich hlavní zbraní by měl být debl s dvojicí elitních hráčů Rohan Bopanna, Leander Paes...
... určitě, ale v posledním zápase hrál jenom Bopanna. Co vím od Radka (Štěpánka), tak Leander už nereprezentuje. Kdyby byli oba, tak je to sakra kvalitní debl, pokud by Leander už nehrál, tak je tým zase poloviční a řekl bych, že budeme mít kvalitnější debl.

Radek Štěpánek (vpravo) a Leander Paes ve finále US Open.

Radek Štěpánek (vpravo) a Leander Paes vyhráli společně dva grandslamy ve čtyřhře.

Uvítal byste na cestu do Indie vlastního kuchaře?
Může být. Musím se s kluky poradit. Samozřejmě tam je všechno na kari, což pro nás zas tak ideální není. Indickou kuchyni známe dobře. Uvidíme, jak to bude vypadat, náklady na cestu už tak nebudou malé.

Uklidňuje vás, že byste měl mít k dispozici nejsilnější možnou sestavu?
Z tenisového hlediska by to nemělo být tak špatné. Když nebudou zranění a budeme kompletní, tak co se týče kvality a zkušeností, mělo by to být na naší straně. Najdete na iDNES.czmobilní verze