Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lepší tréninková čísla než před rokem. Věkem to není, směje se Kulhavý

Český cyklista Jaroslav Kulhavý v cíli olympijského závodu horských kol v brazilském Riu. (21. srpna 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

12 2017
Na cílovou rovinku přijel na druhém místě těsně za svým sokem. Pak v sobě ale znovu probudil tu touhu, která ho dovedla až ke zlaté olympijské medaili, touhu po vítězství. Na posledních metrech se Jaroslav Kulhavý dostal o patnáct setin před Pavla Boudného a vyhrál... Bolatickou třicítku. I na podobné regionální závody má dvaatřicetiletý biker v poolympijské sezoně čas.

Zažívá tak trochu odpočinkovou sezonu.

Přicházejí mu pozvánky na závody různě po Česku a on je přijímá. Třeba jako v sobotu, kdy vyhrál Bolatickou třicítku v Moravskoslezském kraji. „Je to fajn, že si můžu jen trochu zazávodit, zatrénovat a nejde o nějaké extra body,“ říká.

Jak těžko se olympijskému vítězi hledá motivace v poolympijské sezoně?
Určitě je to trochu něco jiného, cíle jsou jiné a mám určitě trochu času i na odpočinek. Cílem jsou samozřejmě závody Světového poháru a mistrovství světa, ale kolem toho se člověk nemusí upínat k olympijskému závodu a předělávat kvůli tomu celou sezonu. Nemusím se někde únavně honit po závodech, mám i trochu času na odpočinek a můžu jezdit i závody jako třeba v Bolaticích. Jsou to jiné akce, kde se můžu jen tak svézt, zatrénovat si a nejde o žádné extra body.

Fotogalerie

Je to i psychický odpočinek po náročné sezoně.
Přesně tak, dobrá změna. Mám rád, když se občas takhle svezu, je to pro mě něco nového. Závody Světového poháru se pořád opakují na stejných místech, proto jsou nové akce oživením. Rád se podívám na nová místa.

Je čas zkoušet v tréninku i nějaké experimenty?
Nějaké nové věci určitě zkouším. Je třeba to změnit, aby mě to bavilo.

Co to bylo tentokrát?
Třeba přes zimu jsem byl hodně na skialpech. Začal jsem taky hodně jezdit na běžkách, všeobecná zimní příprava se změnila, aby to bylo trochu zajímavější a zábavnější. Někdy je to totiž trochu stereotyp, závodím už přece jen nějakou 21. sezonu, a kdyby to bylo pořád dokola to samé, nebavilo by mě to. Jasně, je to práce, ale musí vás bavit, jinak byste ji nedělal. Proto změny vítám.

S kým jste se vydal na skialpy?
Byl jsem poprvé s Lukášem Krpálkem a Jířou Prskavcem na Lysé hoře. Chtěl jsem s tím začít už dřív, ale buď nebyly dobré sněhové podmínky, nebo už jsem potřeboval být na kole. Teď byla ideální příležitost, měl jsem volno a vyšlo i počasí. A myslím, že se to osvědčilo, nemusel jsem se pořád plácat na kole.

Pak přišlo soustředění na Mallorce a první závody na Kypru. Tentokrát jste si tam nelámal ruku, ale vítězil.
Na to, že je to poolympijská sezona, tak začala fakt dobře. I čísla z tréninku byly možná o trochu lepší než ta minulý rok před tím zraněním. Povedla se jak příprava, tak i následný Cape Epic (dojel s Christophem Sauserem na druhém místě), který se musí hodnotit dvojsečně, protože jsme tam jeli ve dvojici, ale mně se jelo perfektně. I druhé místo bylo super, takže se to zatím rozjíždí dobře. Ale do prvního Světového poháru zbývá měsíc a půl. Teď půjde o to vyladit trénink, tu správnou intenzitu a na to budu mít v Čechách dost času.

Jaroslav Kulhavý (vlevo) a Christoph Sauser  v závodě Cape Epic.

S Christophem Sauserem v závodě Cape Epic.

Mluvil jste o lepších číslech v tréninku než v minulém roce. Čím to je? Ideálním věkem pro sportovce, ve kterém aktuálně jste?
To asi ne, tam už to jde tím opačným směrem (zasměje se). Nejlepší to bylo tak před třemi, pěti lety. Teď je to s regenerací v cross country, které je čím dál rychlejší, hodně těžké. Těm intenzitám musím maximálně přizpůsobit trénink. Jakmile je v tréninku tvrdě neodpracuju, ztratím rychlost. Intervaly, co jezdím poslední dva tři roky, jsem před šesti sedmi lety nejezdil ani z půlky tolik. Rychlost a dynamika ve mně byla přirozená, teď ji musím nadřít.

Do úvodního Světového poháru zbývá měsíc a půl. Strávíte ho v Česku?
Měl bych tady být, maximálně podniknu nějaké výlety po Evropě, ale nic velkého. Jsem vlastně rád, protože jak jsem v prosinci odjel na Mallorku, tak to bylo jedno soustředění za druhým. Přišel Kypr, Cape Epic v Jihoafrické republice, což vezme spoustu sil. Vlastně se už teď cítím jako v polovině sezony. Proto jsem rád, že budu doma, pojedu nějaké menší závody, kde nepůjde o výsledek a tím se odrazím směrem k Novému Městu.

Tím Světový pohár letos v květnu začíná. I tak to pro vás bude jeden z vrcholů, je to tak?
Vždycky je to pro mě vrchol ve Světovém poháru. Když mám říct závod, který bych chtěl ve svěťáku vyhrát, vždycky to bude Nové Město. Pak to bude samozřejmě i mistrovství světa v Austrálii, které se jede až na konci sezony v září, což je zatím strašně daleko. Bude důležité tam přijet ještě dostatečně čerstvý, což je na konci sezony těžké. Chci se připravit taky na mistrovství světa v maratonu a další závody Světového poháru. Zajímavých závodů je určitě dost.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze