Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vím, ale nepovím. Kulhavý tají, s kým podepsal smlouvu

Český cyklista Jaroslav Kulhavý v olympijském závodu horských kol v brazilském Riu. (21. srpna 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

25 2016
Anketě o Krále české cyklistiky vládl v letech 2010–2012. Po olympijském triumfu v Londýně se na tři roky odmlčel, než ho na trůn vynesly další hry pod pěti kruhy. V Riu si Jaroslav Kulhavý dojel pro stříbro. „A právě to asi rozhodlo, protože skvělých výsledků jsme letos v cyklistice měli spoustu,“ řekl staronový cyklistický král Jaroslav Kulhavý. „Ocenění si vážím, je to odraz povedené sezony.“

Je to vítězství ve znamení čtyřek. Anketu jste vyhrál počtvrté, čtyři roky ještě chcete závodit a čtyři výhry vám chybí k rekordním osmi titulům bratrů Pospíšilových. Je možné je dostihnout?
(zasměje se) Musely by to být čtyři fantastické sezony, což je těžké. Navíc celá česká cyklistika jde nahoru, je těžší se prosazovat. Neříkám, že je to nereálné, ale musel bych závodit do 45 let jako Jaromír Jágr.

Byla letošní výhra v anketě nejtěžší?
Nechci to srovnávat, každá sezona je jiná. Stejné je to u Krále cyklistiky nebo Sportovce roku. Je těžké srovnávat silniční cyklistiku, horská kola, výsledky z Tour de France a z mistrovství světa nebo olympijských her. Jsou to různé sporty. Nicméně vždycky vyhraje člověk, který měl úspěchy, to je důležité.

Fotogalerie

Kdo byl pro vás letos největším soupeřem?
Super sezonu měli jak Roman Kreuziger, který dojel v nejlepší desítce na Tour, tak Petr Vakoč. Je pořád mladý a jde nahoru. Nezapomínejme ani na Tomáše Bábka, který v posledních závodech na dráze letěl (mistr Evropy v keirinu, vítěz dvou závodů SP).

Na který moment ze sezony budete nejvíc vzpomínat?
Byly dva a oba naprosto odlišné. Domácímu mistrovství světa v Novém Městě na Moravě se, co se týče atmosféry a diváků, nemůže nic vyrovnat. Ale olympijské hry jsou jen jednou za čtyři roky, je to událost, která přesahuje veškerý sport. Obou stříbrných medailí si cením, i proto bych je postavil na stejnou úroveň jako dva vrcholy sezony.

Už znáte program na tu příští?
Ladí se. Ještě uvidím, jestli pojedu etapový závod horských kol Cape Epic, jinak by měl být program podobný tomu letošnímu. Určitě chci jet všechny závody Světového poháru, včetně toho v Novém Městě samozřejmě, počítám i se světovým šampionátem v maratonu. A uvidíme, jestli pojedu něco na silnici.

Berete silniční závody tak trochu jako únik ze stereotypu?
Určitě bych chtěl program během následujících čtyř let oživit. Jezdit patnáct let pořád to samé dokola není ideální. Ne, že by mě to nebavilo, ale je nutné ten systém měnit, oživit. Já si to trochu oživoval zraněními a návraty, tak to docela šlo, ale chce to najít i nové vize.

Chystáte tak před příští sezonou nějaké změny v přípravě?
Změny jsem nejvíc řešil asi před rokem, ale pořád se snažím přípravu inovovat. Na druhou stranu, už mi není pětadvacet, musím trénink přizpůsobovat i svému věku. Chci si samozřejmě cyklistiku užívat, ale nechci dělat věci, které mě neposouvají. Když šlápnu do pedálů, mělo by to mít smysl, a to se mi snad daří. Letos to bylo vidět, když jsem se po zranění dostával zpátky do formy. Obyčejně mi to vždycky trvá delší dobu a teď jsem bojoval o velké tituly z mistrovství světa a olympijských her.

Český cyklista Jaroslav Kulhavý (vpravo) a Švýcar Nino Schurter v olympijském...
Jaroslav Kulhavý (vlevo) a Nino Schurter na trati závodu mistrovství světa v...

Na olympiádě v Riu i na světovém šampionátu v Novém Městě bojoval Jaroslav Kulhavý o zlato s Ninem Schurterem.

Vejde se vám do programu na příští rok i svatba?
To je dobrá otázka. Všichni se mě na to pořád ptají, ale datum zatím stále nemáme. Chtěli bychom to stihnout do roka, ale nevíme, jestli je to reálné. Nechceme to samozřejmě odkládat, ale musí se to přizpůsobit sezoně. Chci si to užít, pozvat kamarády, udělat si z toho malou party. A to je nejlepší po sezoně.

Co nová smlouva, už jste ji podepsal?
Plácli jsme si už dřív, ale dojednávali jsme drobnosti, vlastně jsem smlouvu podepsal až dnes. Vyjednávání byla náročná, po olympiádě v Riu spousta týmů skončila, mezi nimi i ty velké. Situace mezi výrobci kol taky nebyla ideální, klesaly zisky, což se promítlo do sponzoringu. Do Ria se to ještě drželo, ale po něm se začalo šetřit. I proto byla jednání náročnější. Já navíc nechtěl moc snižovat své požadavky, proto se to znovu tak protáhlo.

Bude to znovu Specialized?
To oznámím do čtrnácti dnů. Ale nebude to asi nic překvapivého. (usměje se)Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze