Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nemůžu si teď dovolit spadnout, uvědomuje si Kulhavý

HLAVNĚ STIHNOUT START! Jaroslava Kulhavého zabrzdilo v přípravě na mistrovství světa v Novém Městě a olympiádu v Riu zlomené zápěstí. Přesto nechce ani na jednom z vrcholů sezony chybět. | foto: Michal Červený

6 2016
Na začátku července by chtěl v Novém Městě na Moravě bojovat o titul mistra světa. V srpnu pak bude v brazilském Riu obhajovat olympijské zlato. Biker Jaroslav Kulhavý nyní doufá, že až se postaví na start dvou klíčových závodů sezony, bude konečně i stoprocentně zdravý.

Dvanáctého dubna mu z nadvakrát zlomeného zápěstí sundali sádru. Teď už má za sebou první závodní testy. Dvaadvacátého května naskočí Jaroslav Kulhavý v německém Albstadtu se zpožděním i do seriálu Světového poháru. O týden později jej ve francouzském La Bresse čeká další start. A potom už bude formu ladit na Nové Město na Moravě.

Když vám z ruky konečně sundali sádru, v jakém stavu se nacházela?
V takovém, že jsem se nemohl ani obléknout. V běžném životě by mi to asi tolik nevadilo, postupně bych se do toho dostal. Ale u sportovce je to jiné. Čekají mě velké letošní cíle, tudíž je to nepříjemné.

Co vám pak prozradily první závodní testy?
Jel jsem Kolo pro život v Brdech a teď v sobotu část maratonu na Lago di Garda. Byly to pro mě především zkoušky závodního rytmu, abych zase zažil, jaké je to připravovat se na závod a jít na start, a abych se dostal do závodního stresu. Ten si v tréninku nevyzkoušíte.

Ale co ta ruka? Zvládla oba starty bez bolestí?
To ne. Nejhorší pro ni byly nárazy, které jsou na horských kolech docela velké. S tím ještě bojuju, ale každým dnem se to zlepšuje. Kost už by měla být srostlá, drží ji šrouby a dráty. Doufám, že v průběhu dvou, maximálně tří týdnů bude ruka naplno rozhýbaná a nebude mě nic omezovat. Pak už se budu moci naplno soustředit na přípravu na Nové Město i olympiádu. Času moc není, ale myslím si, že když nenastanou komplikace, dá se to stihnout. Alespoň nemám čas přemýšlet o hloupostech.

„Každým dnem se to zlepšuje. Kost už by měla být srostlá, drží ji šrouby a dráty.“

Čím vás tedy nyní následky zranění omezují nejvíce?
Jak je ta ruka ještě dost oslabená, unavená a nezpevněná, mám ovlivněnou hybnost. Při maratonu na Lago di Garda jsem po nějakých pěti minutách sjezdu měl tendenci pouštět se řídítek, což není ideální, protože pak nemůžete brzdit. Ve sjezdu se nejde pouštět, to je potom opravdu hodně nebezpečné. Jsem proto pomalejší, takže se na trati ohlížím a uhýbám, aby mě ti za mnou mohli předjet, a to také není právě příjemné.

Máte speciální recept, jak ruku co nejrychleji doléčit?
Cvičím a rehabilituju. Cítím, že postupně se to lepší. Nejlepší je ruku rozhýbávat a jezdit na limitu, co vám povolí.

Poznáte ten limit?
Limitem je nespadnout. Nepříjemné je, že jak v určitou dobu přestávám kvůli té omezené hybnosti na kole brzdit, tak si nemohu vybrat, kdy zastavím. V prudkém kopci je jediný způsob, jak z toho vystoupit – spadnout na zem. A pád si nemohu dovolit.

Jakou používáte ortézu?
Zatím standardní, až teď dostanu speciální karbonovou, se kterou budu jezdit asi až do Ria. Určitě mi pomáhá. Bez ortézy bych daleko nedojel, už jsem to zkoušel.

Dva Světové poháry, které vás čekají před Novým Městem, budou testem, co v nejsilnější konkurenci vydržíte? Nebo byste už chtěl útočit na přední umístění?
Hlavně si chci znovu otestovat tu ruku. Jenže hned ten první svěťák v Albstadtu nebude ideální, protože vystartuju až z nějaké dvanácté pozice, nedostanu tam první lajnu. Všechno sice směřuji až k Novému Městu, ale na druhou stranu bych rád do té doby zajel i nějaký dobrý výsledek. Kvůli sebevědomí.

Máte zprávy, že by měl v Novém Městě kvůli blížící se olympiádě někdo z favoritů chybět?
Ne, nikdo. Na rozdíl od olympijského roku 2012 se tentokrát koná mistrovství světa už před olympiádou. Všichni ho berou vážně a prestižně. Duhový dres se hodně počítá, je pak vidět celý rok. Medaile vidět není, i když o ní každý ví.

Jaroslav Kulhavý utrpěl na Kypru zlomeninu ruky.

Jaroslav Kulhavý utrpěl na Kypru zlomeninu ruky.

Úseky v Novém Městě máte z minulosti důkladně naježděné, ne?
Ta trať je pořád takřka stejná. Jsou na ní jen kosmetické změny, ale mně se hodně líbí, včetně té změny, kterou nyní organizátoři připravují. Trať už je fakt vypilovaná a pro nás jezdce je jednou z nejoblíbenějších ve Světovém poháru. Každý rok se tam těším a atmosféru i závod si strašně moc užívám.

Dalo by se říci, že jste se na tváři této trati i spolupodílel?
Několikrát jsem tam byl s klukama na konzultacích. Řešili jsme i úpravu prvního sjezdu, kde lezly ven kořeny. To byla jediná část, která se mi nelíbila a kde jsem nezískával, ale spíše ztrácel. Hraje mi do karet, že ji letos změnili k lepšímu.

Vyjádřil jste se, že mistrovství světa v Novém Městě je pro vás letos rovnocenné s olympiádou v Riu. Skutečně je to tak?
Pro české závodníky určitě. Nové Město je reklamou na horská kola, závody tam mají obrovskou úroveň a všichni další organizátoři se od nás učí. Přirovnal bych to k biatlonu. Diváků na biky chodí trošku méně, ale z hlediska úrovně organizace je to stejné.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze