Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na doskočišti viděl: Atény 2004. Bronzové vzpomínky vedly Bábu k výhře

Jaroslav Bába skočil na Krétě 230 centimetrů, nejlépe v sezoně. | foto: Jan Kucharčík

21 2015
Heraklion (Od našeho zpravodaje) - Nad stadionem Pankritio už se pomalu stmívalo, jeden z Čechů ale dál zápolil o vítězství. A nakonec ho dosáhl! Jaroslav Bába jako jediný v soutěži výškařů překonal 230 centimetrů a získal tak plný počet bodů. I díky němu má český tým po prvním dnu na mistrovství Evropy družstev velkou šanci na návrat do superligy.

Když výškař Jaroslav Bába uviděl doskočiště, oživil si úspěšné vzpomínky. Co na tom, že už je rok 2015 a 11 let stará olympiáda v Aténách je dávno minulostí. Právě její logo bylo na doskočišti výškařů - a bronzová vzpomínka Bábu povzbudila k nejlepšímu letošnímu výkonu a vítězství. 

„V Řecku se mi vždycky dařilo, mám na to hezké vzpomínky,“ řekl 30letý výškař.

Jak velká je radost z 230 centimetrů?
228 už jsem letos skočil dvakrát, chtěl jsem dneska překonat třicítku a povedlo se. To je dobře, mám radost. Taky mě vyhecovali soupeři. Byla to pěkná soutěž, která gradovala, bylo to dobré. Počasí, podmínky, všechno fajn. Vždycky se mi v Řecku dařilo, ještě na doskočišti bylo napsané Atény 2004, na to mám hezké vzpomínky.

Bojoval jste s Řekem, takže jste zažil pořádnou atmosféru, že?
Tady ta atmosféra byla super. Lidi jsou fajn, přející. Je vidět, že jsou jižané, jsou živí a umí udělat randál.

Přizpůsoboval jste taktiku pravidlům? (výškaři mohou pokazit v celé soutěži jen čtyři pokusy - pozn. red.)
Šel jsem 215, což je takový normální základ. Přemýšlel jsem, že půjdu 220, ale i v rozcvičování jsem skákal dobře na 220, takže jsem věřil, že 215 půjde. Bylo důležité skákat vše na první pokus a nedělat chyby. Na těch nižších výškách nám tam trochu svítilo sluníčko, když jsme vyběhli do oblouku. Ale pak už to zalezlo a bylo to fajn, skákalo se dobře.

I pokus na 232 centimetrů vypadal nadějně...
Ještě si na to asi chvíli počkám. Hlavně, ať to jde postupně nahoru a budu spokojený.

Neměl jste po halovém mistrovství Evropy v Česku problém s motivací?
Ani jsem s tím nebojoval, nastoupil jsme do tréninku a zase to pro mě byla nová motivace. Nepředvedl jsem v hale, na co jsem měl, měl jsem virózu a angínu a forma mě nepotkala v pravý čas. Věřím, že v létě to bude lepší a zase můžu útočit na nějaké hezké umístění na mistrovství světa.

Stíhal jste sledovat ostatní Čechy, jak si vedou?
Trošičku, viděl jsem Kubu Holušu, Lenku Masnou a Páju Masláka, ale neviděl jsem ani nikde časy, kolik holky hodily. Ta obrazovka je tak malinká, zatím jsem to nesledoval, budu na to mít neděli.Najdete na iDNES.czmobilní verze