Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Končím, nemám na to. Ježek však pokračuje a usiluje o třetí olympiádu

Jaromír Ježek (v modrém) plánuje letos ukončit závodní kariéru. | foto: Reuters

21 2016
Kazaň (Od našeho zpravodaje) - Nedávno, když počtvrté za sebou prohrál v prvním kole, si řekl: „Dost, končím, už na to nemám.“ Jeden z nejlepších českých judistů Jaromír Ježek však pokračuje, v současnosti je na postupové příčce olympijské kvalifikace a v pátek bude bojovat o další úspěch na mistrovství Evropy.

Formu má, cítí se dobře a za výkony na tréninku sklízí pochvaly. Ale na turnaje to nějakou dobu nedokázal přenést.

„To, že končím, jsem myslel vážně. Myslel jsem, že olympiáda je ztracená a že už na to nemám. Když kamkoliv přijedete a dostanete do držky v prvním kole, tak vás podobné myšlenky přepadnou. Navíc jsem prohrával i se soupeři, se kterými bych prohrávat neměl,“ vysvětloval Ježek.

Kvalifikace na OH

Ježek by nyní postoupil na olympiádu z tak zvané kontinentální kvóty.

Daleko však nemá ani na přímou postupovou příčku, čímž by „kvótu“ uvolnil pro dalšího českého judistu.

A pokračoval: „Ale trenéři předložili rozumné argumenty. Říkali, že jsem v kvalifikaci na dobré pozici a že nemám co ztratit. Navíc ta vidina třetí olympiády - kdo to z českých judistů dokázal? Akorát Pavel Petřikov v osmdesátých letech, nikdo jiný.“

Ježek, kterému bude letos třicet, patří mezi neúspěšnější české judisty.

Ve sbírce úspěchů má bronzové medaile z mistrovství Evropy, univerzitního mistrovství světa, evropského šampionátu do třiadvaceti let i juniorů... A dvě účasti na olympijských hrách v Pekingu a Londýně.

Další úspěch by rád přidal v Kazani. Kromě cenných medailí může získat i důležité body do olympijské kvalifikace. Rio de Janeiro je důvod, proč si prodloužil kariéru.

Profil

Jaromír Ježek

Narozen: 13. listopadu 1986 (29 let)
Kategorie: do 73 kg
Největší úspěchy: 3. místo na ME (2011), 5. místo na ME (2008), 3. místo na univerzitním MS (2009), 3. místo na ME do 23 let (2008), 3. místo na ME juniorů (2005)
Nejlepší letošní výsledek: bronz z turnaje Světového poháru v Casablance

„Buď do Brazílie pojedu, nebo ne. Nestresuju se tím, i když se samozřejmě po každém turnaji na pořadí v kvalifikaci podívám,“ řekl Ježek.

„Samozřejmě, kdybych se na olympiádu nedostal, tak bych radostí neskákal. Teď je to tak, že buď budu mít do konce roku prázdniny, anebo se na olympiádu podívám znovu, a ukončím kariéru tam. To jsou teď jediné dvě možné cesty.“

Judistu, který do své hmotnostní kategorie do 73 kilogramů shazuje vždy minimálně sedm kilo, tedy čeká poslední mistrovství Evropy v kariéře.

„Ale nostalgii necítím. Před Londýnem jsem taky říkal, že je to moje poslední olympiáda. A vidíte - jsem tady pořád. Ne, ne, nostalgii necítím. Naopak si to už jenom užívám. Máme v reprezentaci skvělou partu. Samozřejmě bych v Kazani rád urval nějaký dobrý výsledek, aby byl důvod k oslavám,“ usmál se Ježek.

A dodal: „Co bude po olympiádě? Rád bych na závodní kariéru navázal jako trenér. Judo přeci jenom umím ze všeho nejlépe.“

Autor:


Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze