Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Takhle jsem končit nechtěl, litoval Ježek. A v duchu mu tekly slzy

Český judista Jaromír Ježek (v modrém) prohrál na mistrovství Evropy 2016 v Golden Score prvního kola. | foto: Emanuele Di Feliciantonio (EJU)

22 2016
Kazaň (Od našeho zpravodaje) - Obvykle je ho všude plno, ale tentokrát mluvil pomalu a potichu. Jaromír Ježek vstřebával zklamání z porážky na mistrovství Evropy v prvním kole, která je pro něj výraznou komplikací v olympijské kvalifikaci. Pro 29letého českého judistu šlo před ohlášeným koncem kariéry o poslední evropský šampionát.

Můžete popsat, jak vám teď je?
Strašně mě to mrzí. Asi to bylo moje poslední mistrovství Evropy. Nechtěl jsem, aby to skončilo takhle. Věřil jsem si, ale bohužel jsem prohrál. Takhle jsem končit nechtěl.

Porážka je pro vás i komplikací v boji o olympiádu v Riu de Janeiru.
Ztratil jsem tady hodně bodů a v kvalifikačním žebříčku mě přeskočili další soupeři. Nevím, jak to bude dál. Ale musím zůstat pozitivní, i když to teď bude těžké. Ještě nás čekají dva kvalifikační turnaje a na nich se uvidí. No a v polovině května bude jasno definitivně.

Máte už spočítáno, jaké výsledky byste na zbylých dvou turnajích musel udělat?
Body jsem nikdy nesledoval, ale na Grand Slamu by mi mohly stačit dva vyhrané zápasy, abych se posunul dopředu.

Proti německému soupeři Igoru Wandtkemu jste šel potřetí a vždycky to bylo podobné - byl jste trochu lepší, ale ne a ne ho hodit. Tentokrát jste prohrál v Golde Score. Jak jste utkání viděl?
Myslím, že jsem se pral celkem dobře. Wandtke je buldok a pořád se tlačí dopředu. Rozhodčí mají při pohledu na něj pocit, že je aktivní. Tentokrát jsem tam jednou málem zachrápal při jeho chvatu, ale jinak mě neohrozil. A potom to Golden Score... Myslím, že jsem hodil, ale rozhodčí to jako juko neposoudil. Pak jsem zbytečně zaspal, dal jsem mu jednu ruku a... Hodil mě.

Myslíte, že v Golden Score mohl rozhodčí vaši techniku jako juko posoudit? To je sice nejnižší bodové hodnocení, ale v prodloužení byste tím zápas vyhrál.
Kluci říkali, že to juko bylo. A z mého pohledu... Nevím. To už je jedno, rozhodčí to tak prostě rozhodli.

Taky jste si v normální době nepohlídal tresty, na které jste vedl dva jedna.
Trochu jsem polevil a dostal taky trest. Ale pak jsem měl tři zteče, tři hezké nástupy. Wandtke mohl dostat třetí trest. Ale já tohohle rozhodčího znám - dokud to není jednoznačné, tak to nechá běžet. Myslím, že tohle asi rozhodl správně.

Pro vás to bylo poslední mistrovství Evropy. Dělá to s vámi něco?
V první chvíli člověk přemítá, že prohrál ten jeden zápas. Ne to, že prohrál na mistrovství Evropy. Ale tentokrát jsem si uvědomil, když jsem šel ze žíněnky, že to byla moje poslední Evropa.

A jak vám bylo?
V duchu pár slz bylo, ale budu se s tím muset srovnat. Mrzí mě to hodně. Za poslední půlrok jsem natrénoval, co před Londýnem nebo Pekingem ne. Říká se, že víno zraje s léty, ale to nebyl můj případ.

Třeba víno uzraje na těch dvou zbylých turnajích.
Bylo by to nádherné. Ale zatím je to jen budoucnost, které můžu jít naproti jen já.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze