Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Musil skončil na mistrovství Evropy judistů sedmý, Ječmínek devátý

Judista Jaromír Musil (vlevo) na mistrovství Evropy v Kazani. | foto: ČTK

22 2016
Kazaň (Od našeho zpravodaje) - Judista Jaromír Musil vybojoval na mistrovství Evropy sedmé místo, což je na šampionátu zatím nejlepším český výsledek. Jakub Ječmínek skončil v osmifinále, tedy na děleném devátém místě. Jaromír Ježek a Ivan Petr prohráli v prvním kole.

Jaromír Musil své vystoupení hmotnostní kategorii do 81 kilogramů rozjel dvěma výhrami, na které navázal dvěma porážkami. V součtu to znamená sedmé místo, čímž vyrovnal své dosavadní maximum z roku 2011.

„Před týdnem jsem si říkal, že sedmička by byla krásná. Ale když jsem to dneska viděl, tak mě to mrzí. Nakonec je sedmé místo minimum, které jsem splnil,“ hodnotil Musil sebekriticky.

Rozhovory

Po pátečním programu

Od zápasu o bronz ho dělila jediná výhra. V opravách turnajového pavouka šel proti Valeriuovi Duminicaovi dlouho vyrovnaně, bez množství nástupů do chvatů z obou stran. Moldavský judista rozhodl zhruba čtyřicet sekund před koncem, kdy hodil na juko, což je nejnižší bodové ohodnocení.

Předtím ve čtvrtfinále Musil dlouho vedl nad Robinem Pacekem ze Švédska. Pasivní soupeř dostal trest a na českého reprezentanta nemohl nic vymyslet. Ale pak, pětačtyřicet sekund před koncem...

...Musil nastoupil do chvatu o-uči-gari, který mu v předchozích dvou zápasech zajistil vítězství, ale Pacek předvedl povedený kontrachvat.

„Ipon!“ hlásil rozhodčí. To je v judu nejvyšší bodové hodnocení a znamená ukončení utkání před časovým limitem. Český reprezentant pak dlouho klečel na tatami a nemohl uvěřit.

„Zápas proti Pacekovi byl vyhraný, ale udělal jsem chybu. Duminica mi nesedí a nakonec mě trošku přečůral. Dobře mi tak, ale porazit se dal. Myslím, že tady byly ostřejší kousky a všichni moji soupeři byli k poražení,“ řekl Musil.

V prvním kole měl volný los. V tom druhém porazil na ipon, tedy před časovým limitem, Matúše Milichovského ze Slovenska.

V dalším utkání proti polskému reprezentantovi Lukaszi Blachovi sice prohrával na wazari, čili druhé nejvyšší hodnocení, ale brzy vyrovnal. A krátce nato dokonce přidal ipon!

Jak Milichovského, tak Blacha porazil na chvat o-uči-gari, kdy svou levou nohu zahákl zevnitř za nohu soupeře a hodil je směrem dozadu na záda.

Ve stejné kategorii prohrál Ivan Petr v prvním kole s Nemanjou Majdovem ze Srbska. Při své premiéře na seniorském mistrovství Evropy vydržel na tatami celých pět minut, ale prohrál na juko. To je nejnižší bodové ohodnocení techniky.

Český judista Jakub Ječmínek na mistrovství Evropy 2016

Český judista Jakub Ječmínek na mistrovství Evropy 2016

V nižší hmotnostní kategorii do 73 kilogramů skončil Jakub Ječmínek na děleném devátém místě. Vybojoval tak své nejlepší umístění na evropském šampionátu v kariéře.

Po úvodní výhře nad Pierrem Dupratem z Francie před časovým limitem prohrál v osmifinále se světovou dvojkou Rustamem Orujovem z Ázerbájdžánu. Po dvaadvaceti sekundách nastoupil do chvatu, ale soupeři se povedl kontrachvat a utkání ukončil.

„Duprat startoval i na Turnaji mistrů, takže jde o špičkového judistu. Za výhru jsem hrozně rád. A druhý zápas? Chtěl jsem světovou dvojku potrápit trochu víc,“ hodnotil Ječmínek.

Český judista Jaromír Ježek (v modrém) prohrál na mistrovství Evropy 2016 v...

Český judista Jaromír Ježek (v modrém) prohrál na mistrovství Evropy 2016 v Golden Score prvního kola.

Porážka v prvním kole je velkou komplikací pro Jaromíra Ježka ve váze do 73 kilogramů. Po prohře s Igorem Wandtkem z Německa v prvním kole může přijít o postupovou pozici v olympijské kvalifikaci.

Ježek dvakrát vedl na trest soupeře, ale v obou případech dostal trest krátce nato také. Utkání rozhodovalo tak zvané Golden Score, tedy prodloužení. V něm nejdřív český judista předvedl povedený nástup, který však rozhodčí neohodnotili, a pak upadl na wazari.

„Strašně mě to mrzí. Asi to byla moje poslední Evropa. Nechtěl jsem, aby to skončilo takhle. Myslím, že jsem na něj měl. Věřil jsem si na něj,“ litoval Ježek.

A pokračoval: „Ztratil jsem hodně bodů a někteří judisté mě v olympijské kvalifikaci přeskočili. Nevím, jak to bude dál. Ale musím myslet pozitivně, i když to teď bude těžké. Ještě jsou před námi dva kvalifikační turnaje a na nich se uvidí. No a v polovině května bude jasno.“

Šampionát pokračuje v sobotu, kdy se představí i největší česká naděje Lukáš Krpálek. Měl sice problémy s ramenem, ale v kategorii do 100 kilogramů by nastoupit měl. Kromě něj se budou prát ještě David Klammert (do 90 kilogramů) a Michal Horák (nad 100 kilogramů).

Mistrovství Evropy v judu v Kazani

Muži
Do 73 kg:
1. Orujov (Ázerb.), 2. Šavdatuašvili, 3. Tatalašvili (oba Gruz.) a Drakič (Slovin.), ...9. Ječmínek, Ježek bez umístění (oba ČR).

Do 81 kg: 1. Chalmurzajev (Rus.), 2. Črikišvili (Gruz.), 3. Ivanov (Bulh.) a Pacek (Švéd.), ...7. Musil, I. Petr bez umístění (oba ČR).

Ženy
Do 63 kg:
1. Trstenjaková (Slovin.), 2. Unterwurzacherová (Rak.), 3. Valkovová (Rus.) a Van Emdenová (Niz.).

Do 70 kg: 1. Emaneová (Fr.), 2. Stamová (Gruz.), 3. Gercsaková (Maď.) a Posviteová (Fr.).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze