Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jänner rallye, to je ostrý start do nové sezony

Jaromír Tarabus a Daniel Trunkát na Rallye Český Krumlov | foto: František Panec MAFRA

2 2014
Stejně jako v loňské sezoně je i letos rakouská Jänner rallye o nastávajícím víkendu součástí mistrovství Evropy. Tím zaručuje kvalitní startovní pole. Jihočeští příznivci automobilových soutěží mají po roce jedinečnou příležitost vidět elitní piloty z celé Evropy.

Vybraných podniků evropského šampionátu se v sezoně 2014 zúčastní také český tovární tým Škoda Motorsport. V Rakousku se ovšem Škoda nepředstaví. Jan Kopecký, který loni Jänner rallye vyhrál a vykročil za ziskem titulu mistra Evropy, tentokrát vítězství obhajovat nebude.

Kandidátů na první příčku však bude i tentokrát dost. Největší hvězdou soutěže bude bývalý jezdec Formule 1 Robert Kubica s vozem Ford Fiesta RRC. Jezdec týmu M-Sport a loňský světový šampion kategorie WRC2 pojal Jänner rallye jako test před Rallye Monte Carlo. To bude první letošní soutěž mistrovství světa.

Chybět ve Freistadtu nebude ani domácí několikanásobný mistr Rakouska Raimund Baumschlager s vozem Škoda Fabia S2000. Dalším mistrem světa ze seriálu PWRC z roku 2008 bude na startu Rakušan Andreas Aigner s autem Peugeot 207 S2000.

K aspirantům na vítězství patří polský mistr Kajetan Kajetanowicz se značkou Ford Fiesta R5 nebo jezdci Jean - Michel Raoux z Francie a Robert Consani, který má italský původ a za Itálii startuje i tentokrát. Oba mají vůz Peugeot 207 S2000.

Z českých jezdců na startu nebude chybět Václav Pech se svým Mini S2000, vítěz Jänner rallye z let 2005, 2007 a 2008. Startovat bude i Jaromír Tarabus s vozem Škoda Fabia S2000. Zlínský jezdec se letos chce zúčastnit kompletního seriálu mistrovství Evropy.

Z jihočeských zástupců nechybí Martina Daňhelová (Renault Clio RS) a Jiří Sojka (Suzuki Swift). Daňhelová pojede ve třídě 5, i když tentokrát by mohla jet ve slabší osmičce. V další části sezony však bude startovat se silnějším cliem a chce už nyní bodovat v pětce.

Jänner rallye zůstává v podobném formátu jako v loňském roce, mění se jen závodní dny. Tentokrát se pojede v sobotu a v neděli. Rychlostní zkoušky proti loňsku nedoznaly výrazných změn.

Hlavní otázkou zůstává, kolik sněhu na vozovkách bude ležet. Novinkou je Power Stage, která je součástí rychlostní zkoušky 18 Aisttal. První tři jezdci si tu rozdělí body navíc. Pro účastníky mistrovství Evropy je podobně jako v mistrovství světa připravena kvalifikace v rámci testovací rychlostní zkoušky, shakedown. Zde se určí startovní pozice pro soutěž.

Raoux a Consani si dohodli testy na jihu Čech. Podobně jako loni Delecour měli k dispozici okruh u Čertyně. "Byli příjemně překvapení zájmem diváků, protože jejich testování se nikde nepublikovalo," konstatoval Jan Bláha, který se podílel na organizaci.

Upřesnil také, že letos je druhou soutěží MR Rallye Český Krumlov ve dnech 2. a 3. května. Až pak se jede Rallye Šumava. "Je to kvůli různým okolnostem kolem obou soutěží, které neovlivníme," konstatoval Bláha. Mimo jiné rozhodují květnové volby.

Při Jänner rallye bude spolu s Jiřím Trojanem a Karlem Machem působit jako ledový špion, který jede napřed.Najdete na iDNES.czmobilní verze