Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zimní Jänner rallye je bez favorita a jede se v nezvyklém termínu

Václav Pech si v loňském ročníku jede na druhé místo pro Jänner Rallye. Letos se nezúčastní. | foto: Ján HonzaMAFRA

5 2015
Tradiční akce. Nové datum. Startuje první letošní díl evropského šampionátu v rallye - Jänner Rallye ve Freistadtu. A 32. ročník motoristické soutěže přišel pro letošní rok s jednou výraznou novinkou. Místo víkendu se pojede v pondělí a v úterý tedy během pracovního týdne.

„V původně stanoveném termínu musely týmy přicestovat do centra konání soutěže už na Silvestra nebo 1. ledna. To způsobilo mezi účastníky už vloni spoustu kritiky a to nejen v Rakousku, ale i v mezinárodním měřítku. Proto jsme museli nějak zareagovat,“ vysvětloval důvod změny v rozhovoru pro i-motorsport předseda pořádajícího Rallye Clubu Muhlviertel Ferdinand Stadler.

Přeložit soutěž o týden déle nebylo možné. A jelikož je pondělí v Rakousku státním svátkem, bylo pro ně rozhodování jednoduché.

Už v neděli mohli diváci vidět testovací rychlostní zkoušku. V pondělí ve čtvrt na osm pak jezdci vyjeli do první etapy. Závodit budou východně od Freistadtu na šestnácti rychlostních zkouškách a letošní ročník ještě před víkendem sliboval, že by se mohl jet v tradičních zimních podmínkách.

„V tuhle chvíli je tu na tratích sníh a led,“ upozorňoval v pátek přímo z místa rallye Martin Mikeš z ČK Motorsport, který rakouským pořadatelům organizuje dvě rychlostní zkoušky - konkrétně třetí v první etapě v okolí St. Oswaldu a třináctou ve druhé etapě u Königswiesenu.

Ta odstartuje v úterý v 7.10 hodin. Cílové pódium je pak v plánu na 17.25 ve výstavní hale ve Freistadtu - centru celého závodu.

V minulých třech letech byla Jänner Rallye zároveň součástí českého mistrovství. Pro letošní rok z něj vypadla. I tak se na jejím startu představí několik českých jezdců. Z těch předních třeba Jaromír Tarabus s Danielem Trunkátem nebo Antonín Tlusťák s Ladislavem Kučerou. Obě posádky pojedou se Škodou Fabií S2000.

Původně se měl rallye zúčastnit i Václav Pech. Loni ho o celkový triumf připravil až v poslední rychlostní zkoušce Polák Róbert Kubica, bývalý pilot F1. Letos tam chtěl Pech zaútočit opět na posty nejvyšší. Jenže svoji účast na Silvestra odvolal.

Hlavním důvodem je změna pravidel určující velikost pneumatik na sníh. „Podvozek máme připravený na šestnáctipalcové pneumatiky, kterých máme dostatek z předchozích let. Nová pravidla ale přikazují použití patnáctipalcových pneumatik. To by pro nás byla významná finanční investice s nejistým využitím,“ vysvětloval pro MF DNES Pech. Jednalo by se zhruba o půlmilionovou částku.Najdete na iDNES.czmobilní verze