Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jänner Rallye bude jen za dvě stě euro

9 2003
Praha - Českým posádkám automobilových rallye se zkrátí letošní zimní přestávka o celý měsíc. Příští ročník Mezinárodní mistrovství republiky změní podobu a úvodním podnikem bude lednová rakouská Jänner Rallye. To ale nemá být všechno. V jednání je ještě společný česko - slovenský podnik, který by se konal z poloviny na slovenském území. Kalendář tuzemského šampionátu se tak rozšíří o jeden podnik na osm, ale do konečného hodnocení se bude počítat sedm výsledků. Rakušané navíc slíbili rekordně nízké startovné.

Proč ta změna? Generální sekretář české Federace automobilového sportu Radovan Novák tvrdí, že důvodů je několik. "Řada zkušenějších českých jezdců už zná tratě českých rallye doslova jako své boty, takového Arazima či Tučka už nic nepřekvapí. Rakousko bude přece jen do delším čase určitá změna," uvedl Radovan Novák.

Jde také o peníze. Rakouští pořadatelé uzavřeli podle Novákových slov s českou automobilovou federací smlouvu, ve které se zavázali, že startovné na jejich podnik bude po tři roky ve výši 200 Euro. "Pro srovnání pořadatelům českých rallye platí každá posádka například při Rallye Šumava 18 tisíc korun, a to je přece rozdíl," konstatoval sekretář.

A třetí důvod zařazení Jänner rallye do českého kalendáře? "V česku nám už po roky chybí klasická zimní rallye. A právě tento podnik je možné za ryze zimní považovat. Mluvil jsem s řadou předních českých posádek a těm sníh nevadí. Náklady prý nebudou tak rozdílné oproti domácímu podniku," řekl Novák.

Ten prohlásil, že impuls k zařazení Jänner Rallye do tuzemského šampionátu vzešel z rakouské strany. Ta si slibuje oživení startovního pole, neboť očekává, že z Česka přijede na start řada posádek s vozy specifikace WRC. Na internetových stránkách Rallye Magazin. de to potvrdil Christian Weissengruber, jeden z hlavních pořadatelů Jänner Rallye. "Spolupráce s českou federací udělá náš podnik atraktivnějším. Vždyť v českém mistrovství startuje až 15 vozů WRC a k tomu ještě řada aut typu Kit Car," sdělil Rakušan.

Zatímco rakouský podnik už představuje zaručenou změnu v českém kalendáři, druhá novinka je ještě v jednání. Pořadatelé Valašské Rallye se totiž podle Novákova vyjádření spojili se slovenskými organizátory Matador Rallye a plánují společný podnik. "Ten zatím není jistý. Musí ho ještě potvrdit česká odborná komise pro rallye. Ta zasedá tento týden," doplnil Radovan Novák.

Autor:


Témata: rallye
Najdete na iDNES.czmobilní verze