Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Janda obhajuje letní triumf

4 2006
Praha - Jakub Janda v roli obhájce titulu z minulého ročníku a česká reprezentace poprvé v soutěži pod novým trenérem Richardem Schallertem z Rakouska. Takový bude z českého pohledu úvodní podnik letní skokanské Grand Prix, který o víkendu hostí německý Hinterzarten.

Již potřinácté se sejdou skokané na lyžích v půlce léta, aby před hlavní zimní sezonou otestovali formu v závodech na můstcích s keramickou stopou a umělou hmotou.

Osmadvacetiletý Janda se stejně jako celá česká reprezentace poprvé v soutěži představí pod novým trenérem. Úspěšného Slovince Vasju Bajce totiž po olympijské sezoně vystřídal Rakušan Richard Schallert.

"Žádné odhady pro letní část jsme nestanovili. Všechno je směřované na zimu, ale přesto bychom rádi, aby se jeden dva skokani vytáhli k Jandovi do patnácti," řekl asistent trenéra Jakub Jiroutek.

Samotný Janda si změnu tréninku s Schallertem pochvaloval, ale dle svého zvyku o cílech nemluvil.

"Chci skákat pro radost a nevím, co od závodů čekat," řekl Janda před odjezdem do Hinterzartenu. "Chtěl bych Grand Prix odjet celou, ale startů je příliš a musím myslet i na zimu," naznačil, že možná některé závody vynechá.

Obhájit titul v letní Grand Prix dokázal pouze Japonec Masahiko Harada, který zvítězil v letech 1997 a 1998. Dvakrát vyhrál i Polák Adam Malysz, který na triumf z roku 2001 navázal o tři roky později.

Českou čtveřici pro úvodní část Grand Prix doplňují Roman Koudelka, Jan Matura a Antonín Hájek, který se po lednové operaci kýly vrátil k závodění před týdnem výhrou v letním Kontinentálním poháru.

"Chci co nejvíce bodovat a pokud možno skákat do patnácti," plánoval Hájek na své internetové stránce před začátkem elitního letního seriálu.

Třinácté pokračování letní Grand Prix stejně jako v posledních letech vynechá Fin Janne Ahonen. Spolu s Jandou vítěz Turné čtyř můstků dává v létě přednost závodům dragsterů.

Na začátku se neobjeví ani olympijský vítěz z Turína Thomas Morgenstern. Letní král z roku 2003 měl zraněný kotník a závodit by měl od konce srpna.

"Už se těším, že si zas v Zakopaném zaskáču," plánoval devatenáctiletý Rakušan.

Hodně motivovaný na letní obdobu zimního Světového poháru je Nor Lars Bystöl. Olympijský vítěz z Turína z malého můstku se v létě nikdy moc neprosadil.

"Teď bych to chtěl změnit. Mám dojem, že jsem udělal krok kupředu a mohl bych skákat skvěle od začátku," řekl Bystöl.

Letní Grand Prix začne v sobotu v Hinterzartenu jedinou soutěží družstev v celém seriálu a vyvrcholí 3. října v Oberhofu. Poprvé se bude závodit ve slovinském Kranji a německém Klingenthalu.

Program:
5.- 6. srpna:
Hinterzarten (Něm.) - družstva, jednotlivci, 8. srpna: Val di Fiemme (It.) - jednotlivci, 12. srpna: Einsiedeln (Švýc.) - jednotlivci, 14. srpna: Courchevel (Fr.) - jednotlivci, 26. srpna: Zakopané (Pol.) - jednotlivci, 2. září: Kranj (Slovin.) - jednotlivci, 9.- 10. září: Hakuba (Jap.) - jednotlivci, 30. září: Klingenthal (Něm.) - jednotlivci, 3. října: Oberhof (Něm.) - jednotlivci.

Vítězové letní Grand Prix:
1994 - Okabe (Jap.), 1995 - Goldberger (Rak), 1996 - Nikkola (Fin), 1997 - Harada (Jap.), 1998 - Harada, 1999 - Hannawald (Něm.), 2000 - Ahonen (Fin.), 2001 - Malysz (Pol.), 2002 - Widhölzl (Rak.), 2003 - Morgenstern (Rak.), 2004 - Malysz (Pol.), 2005 - Janda (ČR).

Autoři: ,


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze