Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Janda je nadějí českých skokanů

26 2003
Praha - Po letech paběrkování se zdá, že se výsledky českých skokanů na lyžích ve Světovém poháru mohou zvýraznit. Postarat se o to má Jakub Janda. "Zautomatizoval jsem si návyky, které jsem potřeboval, a tři roky mi to nevycházelo. V létě jsem hodně věcí vyzkoušel a vypadá to, že jsem přišel na tu správnou věc," řekl Janda.

Jakub Janda svůj cíl pro novou sezonu Světového poháru skokanů na lyžích nahlas nevyřkl, aby pak nebyl moc zklamaný. Vzduchem ovšem pluje naděje, že by mohl český skokan po dlouhé době patřit stabilně do světové desítky. Pod slovenským trenérem české reprezentace Jánem Tanczosem začal pětadvacetiletý Janda prodávat talent, o kterém se dlouho mluvilo. V lednu byl v Liberci třetí v závodu SP a v letní Grand Prix obsadil závodník z Frenštátu pod Radhoštěm celkově desáté
místo.
 
V Grand Prix byl v závodě nejhůře třiadvacátý a šok způsobil v Rakousku, kde vyhrál letní šampionát. "Léto mě povzbudilo. Zima by mohla být lepší než ta loňská," doufal. Konkrétně o svých ambicích nemluvil. "Nechci to moc rozhlašovat, abych pak nebyl zklamaný," sklopil oči. "Chci skákat co nejlíp, abych uspokojil sebe a všechny okolo," doplnil.
 
Nedokázal říci, zda je schopen zopakovat Liberec, kde vystoupil poprvé v kariéře na stupně vítězů Světového poháru. "Těžko říci," pokrčil rameny. Tanczos věřil, že na to má. Váha je v posledních letech důležitým faktorem ovlivňujícím výkony skokanů. Janda zase o něco zhubl. Přes léto o dva a půl kilogramu a před sezonou vážil šedesát kilo při výšce 178 centimetrů. "Jsem na tom nejlíp za tři roky," podotkl s tím, že 58 kg by bylo ještě lepší. "Ale to už asi nejde," obával se.
 
Přes léto Janda trénoval, ale také pracoval. Koupil ve Frenštátu poničený byt dva plus jedna. "Musím renovovat, takže jsem v jednom kole a někdy ani není čas na jídlo," naznačil, že mu i stavba pomáhá hubnout. Peníze na stavební firmu neměl, takže musel přiložit ruku k dílu sám. "Třeba jsem dva týdny betonoval podlahu, a to je docela makačka házet beton přes okno. Nejsem domácí kutil, ale ani lempl a dost věcí umím," řekl o sobě.

Na podzim ho zklamal výrobce kombinéz. Objednal si na sezonu novou, ale když si pro ni přijel, zjistil, že je špatná. "Objednal jsem si látku grafitovou drsnou, a oni to ušili z hladké. Teď musím čekat," posteskl si. V tréninkovém období se musel spokojit s modrou kombinézou. "Možná jsem pověrčivý na barvy, ale ten černý materiál jsem vyzkoušel v létě. Byl pro mě nejlepší a není důvod to měnit," vsadil Janda na jistotu.

Skokan se na popud svého kamaráda zapsal na Vysokou školu báňskou. Ke studování oboru eurospráva má zatím individuální režim. "Věčně skákat nebudu," řekl k tomu. Volné dny využil i k tomu, že si zašel k zubaři a dostal rovnátka. "Už jsem v nich skákal v létě. Musel jsem si zvyknout, ale při skoku o nich nevím," pousmál se.

Janda se těšil na třetí únorový víkend. Skokani se v tu dobu sjedou do Planice na mistrovství světa v letech. "Už se moc těším, protože lítám moc rád," řekl muž, který drží výkonem 209 metrů český rekord.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze