Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Janda je bez smlouvy, ale závodí

8 2006
Praha - Skokanský evergreen: Jakub Janda nepodepsal reprezentační smlouvu. Jako poslední z českého týmu. Stejně jako loni, kdy spory vrcholily scénami s trenérem Bajcem a propadákem na olympiádě. I letos jde o peníze za reklamu. "Valná hromada schválila, že veškeré reklamní plochy patří úseku skoku," říká jeho šéf Leoš Škoda.

"Chceme kompenzaci za pronájem," tvrdí Jandův manažer František Jež. Chce vyjít z návrhu 5 milionů korun – v této relaci je schopen prodat sponzorovi plochu na přilbě, lyžích nebo kombinéze.

Celý roční rozpočet úseku skoků činí asi 15 milionů korun. "Potřebujeme na mládež," brání se Škoda.

Zato Jež argumentuje: "Jakub má všechny závodní náklady hrazené FIS a jako vítězi Světového poháru mu platí i trenéra. Tím svazu šetří."

Škoda si umí představit, že Jandu čeká zima solitéra mimo družstvo. "Byl by to kompromis, ale hodně špatný. Nikdy nikdo to sám nedokázal. Ale musíme tlaky uříznout dřív." Jež dodává: "Smlouva je po loňských zkušenostech nutná pro oba."

A Janda? "Nechávám tomu volný průběh. Trápí mě to, ale snažím se na to nemyslet." Hodně fanoušků stojí na jeho straně, jak svědčí ohlasy na internetu www.skijumper.bloguje.cz.

Skokana už zase čeká kvalifikace, přitom by raději jezdil na Halleyi

P r a h a  (ton) -  Vítěz letní Grand Prix i Světového poháru už zase skáče. "Těšil jsem se, fakt," říká Jakub Janda po více než čtyřměsíční pauze. "Ale nečekal jsem, že to takhle dopadne," povzdychl si nad 34. místem v prvním závodě na umělé hmotě v Hinterzartenu.

Proč to dopadlo tak špatně?
Nová kombinéza nepracuje, jak má. Nenese, ve vzduchu je "mrtvá". A další dostanu až na víkend. Takže asistent Geno pilně přešívá. Snad to do úterního závodu zvládne.

Přestala snad po odchodu Vasji Bajce fungovat materiální základna?
Ne, to ne. S Elanem mám osobní smlouvu na lyže. Přivezli mi výborné páry. A kombinézy se měnily, zmenšil se rozkrok, protáhly nohavice a utáhl límec. Ladíme.

A jak tedy vypadá forma?
Ten závodní skok nebyl nejlepší, ale ani nebyl hrozný. A taky jsem měl trošku smůlu s větrem.

Což znamená, že dnes si po více než dvou letech musíte vybojovat místo na startu v kvalifikaci.
Už ani nevím, jak to vypadá. Je to trošku stresující. (úsměv)

Žádný strach. Jezdíte na harleyi, získal jste licenci do národní formule na okruzích. Kolik jste jel nejrychleji?
Na okruhu jen asi sto čtyřicet, závod snad stihnu v září. A na motorce? To ani nemůžu říct. Těch sto šedesát, co má v techničáku, jezdí.

Jak teď funguje režim v družstvu?
Týden jsme spolu, týden trénuje každý sám doma. Já chodím ve Frenštátu brzo, abych pak měl víc času pro sebe. Mazda (Mazoch) je v béčku, navíc vyráží později. A Borek Sedlák nakonec zůstal v Liberci.

Jak se změnila příprava pod rakouským trenérem Schallertem?
Dbá víc na intenzitu než na objem. Každý pokus děláme na sto procent, pak je delší pauza. Já byl zvyklý chodit rychleji, třicet vteřin pauza, vyklepat nohy a znovu. Hledám rytmus.

Jak vypadají tréninkové parametry?
Cítím se dobře. Přeskoky přes překážky mi jdou stejně, ale na testech jsme ještě nebyli.

Na věži zatím chybějí Ahonen a Morgenstern. Ale okoukl jste ostatní soupeře? Co přinese zima?
Mluvil jsem jen krátce s Malyszem. Každý tu bydlí jinde, každý je nervózní, jak začne, jak se chytne.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze