Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Železný o vývoji Tretry: Jiný svět, akorát fandové jsou pořád skvělí

TRENÉR. Bývalý slavný oštěpař Jan Železný dohlíží na své svěřence během atletického mistrovství republiky ve Vyškově. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

17 2014
Jan Železný se rozloučil se závodnickou kariérou na Zlaté tretře Ostrava před osmi lety. Tehdy hodil 83,52 metru. "Od té doby je Tretra, ať už jde o její celkové zázemí, hotel, stadion, rozcvičovací stadion, o něčem jiném," prohlásil ředitel mítinku Železný, který v pondělí oslavil 48. narozeniny. "Už se těším, až bude rekonstrukce stadionu zcela hotová. Je to úplně jiný svět, jiný sport. Akorát fandové zůstávají stejní. Ti jsou pořád skvělí."

Na co se na letošní Tretře těšíte nejvíce, když pominete váš oblíbený oštěp?
Na celou atletiku, na tu atmosféru. Věřím, že lidi přijdou a počasí vydrží. Když bude plný stadion, to je základ. A nejlepší by bylo, kdyby k tomu přibyl jeden neskutečný výkon.

Ten by mohl padnout v jaké disciplíně?
Těžko říct. Máme tady hodinovku, dvacet kilometrů, tam je šance obrovská, ale přece jen to jsou netradiční disciplíny. Když si vezmu třeba tyč, tak kdyby Lavillenie skočil šest metrů, to by byla bomba. On tu skáče rád a vždy tu podával výborné výkony. Předpoklady k tomu má... Těch lidí je tady hodně.

A co sprint mužů?
Jo, bylo by výborné, kdyby Gatlin běžel pod deset vteřin, aby lidi zase viděli rychlou stovku. Tím, že teď nebyl na mítinku v New Yorku, tak bude dobře připravený. K tomu letos vypadá fantasticky.

Také Collins věří, že by mohl běžet stovku pod deset vteřin...
To určitě. To je taková stálice, sympaťák. Jsem rád, že ho tady máme.

Naopak Uchov se omluvil kvůli viróze. Mrzí vás to hodně?
S tím musíme počítat. Bohužel je blbé, že to padlo zrovna na nás. Uchov sem jezdí tradičně. Je velice dobře zaplacený, tak nemá proč se omlouvat. Výška ale může být i tak zajímavá. Navíc, když jsme na poslední chvíli získali Bondarenka.

Výkony výškařů se hodně zvedly.
Ano, jestli je v něčem šance na světový rekord, tak ve výšce. Sešlo se několik výškařů, kteří na to mají. Pokud na začátku sezony mají tři skočeno dvě stě čtyřicet, to je neuvěřitelné. Dneska je to tak, že když skočíte dvě stě třicet tři centimetrů, tak jste za pitomce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze