Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Železný před Zlatou tretrou: Důležité je, aby byli spokojeni diváci

ŘEDITEL A TRENÉR. Světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný trénuje nejlepší české oštěpaře a je ředitelem Zlaté tretry Ostrava. | foto: Aleš Gräf/graf.cz

5 2014
Trénuje nejlepší české oštěpaře a je ředitelem největšího českého atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava. Jan Železný, trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman, je však nyní hlavně zvědavý, v jaké formě se po mateřských povinnostech vrátí k oštěpu Barbora Špotáková.

Olympijskou vítězku a mistryni světa čeká první velký závod ve čtvrtek na Diamantové lize v Římě. "Teď uvidíme, kolik v ní je energie," řekl Jan Železný.

Jak těžké bylo Barboru Špotákovou připravovat, když jste byl letos s oštěpaři na dlouhém soustředění v Jihoafrické republice a ona zůstala doma?
Samozřejmě to bylo složité, ale respektoval jsem její přání zůstat doma. Na druhou stranu Bára musela respektovat mé, že musím odletět s klukama za lepšími klimatickými podmínkami, než jsou u nás.

Jak vaše spolupráce na dálku fungovala?
Napsal jsem jí, co má dělat. K tomu jsme si několikrát zatelefonovali. Poslala mi i záznamy, jak házela. Zvládnout se to dalo, ale nebylo to ideální.

Byl jste spokojený s tím, jak si doma vedla?
Spokojený mohu být, až když přijdou závody. Trénink a závod jsou dost rozdílné věci. U Báry to tak je. Navíc ona to tak měla vždycky. Závod ji pokaždé nakopl, a čím byl těžší, tím měla lepší výkon, tím do závodu dávala více energie. A to se teď uvidí v Římě. Letos v Kroměříži hodila bez přípravy šedesát dva metry, bez ničeho, to bylo zajímavé. Schopnost jejího těla připravit se na ten jeden závod je úžasná. Uvidíme, jak se jí povede teď.

Teď už vaše společná příprava běží bez problémů?
Je to náročnější na čas. Její syn má zhruba rok, což musím zohledňovat. Pokud mi někdo přijde na trénink o patnáct minut později, tak nejsem nadšený, ale u Báry to beru, že to tak zatím je.

"Čím těžší závod, tím měla Bára lepší výkon, tím do něj dala víc energie."

Jan Železný

Co od Barbory Špotákové čekáte v této rozjezdové sezoně?
To člověk nikdy neví. Bude záležet na tom, jak to bude Báru bavit, jak bude házet daleko a jak se jí povede po změně, která nastala v jejím životě. Sám jsem plný očekávání. Dovedu si představit více variant sezony - vynikající, horší a pak takovou tu střední cestu. A ta by mi stačila. Kdyby teď v Římě hodila kolem pětašedesáti metrů, byl bych spokojený.

Pozorujete na ní nějaké změny v přístupu k tréninkům?
Bára má v sobě pořád ty potřebné parametry, fyzicky se připravit dokáže. Nejvíce bude záležet na tom, jestli v sobě zase najde takovou tu radost a sílu se vybičovat na velký závod, to bude nejdůležitější.

Pojďme ke Zlaté tretře Ostrava. Ta bude 17. června. Bude oštěp patřit k jejím vrcholům?
Těžko říct. Máme špičkové české oštěpaře a oštěpařky. Ale v případě Tretry nezáleží na tom, jestli v tu chvíli bude úplně nahoře oštěp, nebo sto metrů mužů, nebo hodinovka. Důležité je, aby byli spokojeni diváci a padlo co nejvíce rekordů mítinku, což z pohledu mužského oštěpu je hodně těžké, z hlediska ženského je šance větší.

Oštěp na letošní Zlaté tretře Ostrava

Na ostravském mítinku se 17. června opět představí světová oštěpařská špička.

Mezi muži kromě českého tria Vítězslav Veselý, Petr Frydrych a Jakub Vadlejch také egyptský objev Abdel Ihab Rahman (letos 89,21 metru) a lídr evropských tabulek, Slovák Patrik Ženúch (84,83 metru). U žen půjde o návrat Barbory Špotákové k závodění po mateřských povinnostech. Jejími soupeřkami by měly být Němka Linda Stahlová, Slovinka Martina Ratejová a také vítkovická Nikol Ogrodníková. Rekord Tretry v oštěpu mužů drží Jan Železný výkonem 94,64 metru z roku 1996, žen Barbora Špotáková výkonem 67,78 metru z roku 2012.

Městský stadion v Ostravě bude na Zlatou tretru vyprodaný. Ve středu v předprodeji v síti Ticket Art zbývaly poslední tři lístky, ale během dne i ty zmizely. Kapacita stadionu je 15 000 míst. Část z nich zaberou účastníci Čokoládové tretry, kteří tradičně získali vstupenky zdarma.

Už víte, jaká bude na Tretře oštěpařská konkurence?
Úplně přesné to ještě není. Bude záležet na tom, zda budou závodníci zdraví. Pokud jde o ženy, tak největší Bářiny konkurentky tuto sezonu vynechávají. Marii Abakumovovou i Němku Christinu Obergföllovou čekají mateřské povinnosti. Ale je tady Stahlová, která má medaili z mistrovství světa, a letos na prvních závodech dobře hodila Ratejová, to by mohly být soupeřky Báry.

A co muži?
Startovat budou nejlepší Češi Vítězslav Veselý, Petr Frydrych i Jakub Vadlejch. A podařilo se nám domluvit účast Egypťana Abdela Ihaba Rahmana, který už v této sezoně ukázal, že může být novou hvězdou v oštěpařském poli.

Rahman v Šanghaji hodil 89,21 metru. Nebojíte se o svůj světový rekord 98,48 metru?
Ten je ještě hodně daleko, ale pozoroval jsem ho. Loni za mnou Egypťané dokonce přišli, jestli bych ho netrénoval. Je to takový zvláštní typ. Jak je obrovský, má dlouhé rozpětí, něco v sobě má, obrovskou energii. V této sezoně bude zlobit, může házet daleko. Uvidíme, jak naváže na ten svůj letošní devětaosmdesátimetrový hod. Musíme s ním do budoucna počítat. Je schopný házet osmdesát pět metrů a výš.

Proč jste nabídku trénovat Rahmana nepřijal?
To už bych měl v naší skupině moc lidí. Mám rád, když mohu trénovat takové ty jistoty...

... Co to znamená?
To nechci rozebírat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze