Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jan Železný pozve své největší soupeře

14 2000
O s t r a v a - V republice neexistuje stadion, na němž by oštěpař Jan Železný hodil víc než v Ostravě-Vítkovicích. Na něj se nejlepší atlet planety, dvojnásobný mistr světa a trojnásobný olympijský vítěz příští rok vrátí po pěti letech při čtyřicátém ročníku atletického mítinku Zlatá tretra. V roce 1996, kdy ještě startoval v barvách SSK Vítkovice, hodil v Ostravě 94,32 metrů. "V Ostravě jsem pokaždé podával nejlepší výkony," řekl světový rekordman, který spojil své jméno s příští Zlatou tretrou. Stal se ambasadorem mítinku.

Co to pro vás znamená?

Rozhodující hlavně bude, abych na tretře hodil daleko, protože podle výkonů atletů se posuzuje úspěšnost jednotlivých mítinků. Jen kvalitní výsledky mohou pomoci dostat tretru do vyšší kategorie závodů.

A jak můžete přispět k tomu, aby se na tretře objevila světová esa?

Nerozhoduji o tom, kteří atleti přijedou. To je záležitost především manažera mítinku Andrzeje Kulikowského, což je schopný člověk. Od vedení tretry musí vzejít základ startujících. Já mohu jejich představy podpořit tak, že s některými atlety promluvím. Nejvíc mohu hovořit do toho, aby přijel Steve Backley.

Takže start oštěpařů Brita Steva Backleyho a Rusa Sergeje Makarova je reálný?

Taková je vize. Se Stevem budu jednat v Londýně, ale s ním je to složité. Příliš nezávodí. Jeho start je největší oříšek. Tretra je v květnu, a tak bude záležet, jak se zrovna v tu dobu vyspí. Snad dobře, a pak přijede. To, že bude závodit Makarov, je velmi pravděpodobné.

Je pro vás konkurence v závodě důležitá?

Nevadí mi, když není. I v souboji s atlety, kteří nemají nejvyšší úroveň, mohu hodit daleko, ale pro diváky je zajímavější, když o prvenství bojuje víc oštěpařů. Proto by bylo dobré, kdyby Backley a Makarov přijeli. 

Vedení mítinku chce vsadit především na nejlepší české atlety a ty doplnit olympijskými vítězi. Libí se vám taková představa?

Je to správné. Nebylo by rozumné, aby přijelo sto cizinců, které nikdo pořádně nezná. Jsem přesvědčený, že naši lidé se přijdou podívat na naše nejlepší závodníky, které doplní největší světové hvězdy.

Je reálné, aby se Zlatá tretra, jak si přejí organizátoři, dostala do tří let mezi nejprestižnější světové mítinky?

Tak se na Zlatou tretru nedívám. Nejprve je potřeba někde začít, udělat mítink. A jestli se ho podaří dostat nahoru, bude záležet na tom, kolik sponzoři dají peněz a zda Světová atletická federace vzestup tretry podpoří. Dávat si ale skromné cíle by nebylo dobré. Lepší je dívat se výš, než být při zemi.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze