Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Oštěpařské žně? Železný: Ať padne devadesátka i můj rekord stadionu

Oštěpař Thomas Röhler před ME družstev v Lille. | foto: ČAS/Aleš Gräf

27 2017
Už dlouhých dvacet let to trvá. Už dvacet let na Zlaté tretře žádný oštěpař nepřehodil magických 90 metrů - a není těžké uhodnout, kdo to zvládl naposledy. „Přál bych si, aby se diváci zase dočkali,“ říká Jan Železný, ředitel mítinku. Muži, kteří ve středu v Ostravě půjdou do jedné z nejsledovanějších disciplín, by mu přání splnit mohli.

Tohle je pro Zlatou tretru novinka. Od 19.05 proti sobě nastoupí dvě oštěpařské velmoci, čtyři Češi proti čtyřem Němcům. Sčítat se budou nejlepší výkony, ty určí týmového vítěze.

Ale Železný i všichni atletičtí fanoušci budou ještě víc sledovat, zda se některý z oštěpů nezabodne za hranicí, která startuje extratřídu. A nejméně jeden adept tu rozhodně je.

Thomas Röhler, vítěz z Ria, se letos v květnu v Dauhá hodem 93,90 stal druhým mužem historických tabulek (pochopitelně za Janem Železným). „Už devadesátku přehodil několikrát. Věří si na ni, to je základ,“ hodnotí legenda 25letého Němce. „Pak se můžete přibližovat dalším metám.“

Železného velehody dál zůstávají v samostatné kategorii, ale Röhler patří mezi pár vyvolených, co by to výhledově mohli změnit. „Už před třemi čtyřmi lety jsem v něm viděl velkou budoucnost. Má cit pro oštěp,“ oceňuje Železný.

Dalším borcem ve formě je pro změnu zástupce domácího týmu, aktuálně nejlepší Čech Jakub Vadlejch (letos 87,95). A Železného svěřenec: „Kuba na sobě neskutečně pracuje, postupnými krůčky jde dál a dál. Věřím, že jeho velehod taky brzo přijde.“

Oštěpařská klání jsou pro české fanoušky vzhledem k tolika úspěchům minulosti „klasikou“. Diváci na Zlaté tretře v minulosti s chutí aplaudovali Barboře Špotákové, rok 2017 se omezil jen na muže. O to lepší je obsazení, vždyť Němci zatím drží tři nejlepší výkony roku.

Ale i Češi se mají proč vytáhnout: kromě Vadlejcha se trio Vítězslav Veselý, Petr Frydrych, Jaroslav Jílek pokouší o splnění limitů pro srpnové mistrovství světa v Londýně.

S TRENÉREM! Jakub Vadlejch si podává ruku s Janem Železným.

S TRENÉREM! Jakub Vadlejch si podává ruku s Janem Železným.

„Věřím, že je tenhle formát vyhecuje a nějaké limity padnou,“ říká Železný, ale nezapírá: „Síla je na německé straně.“

Všechno dohromady slibuje výtečné výkony. Snad i vysněnou devadesátku. A Železný, jehož světový rekord 98,48 metru působí pomalu jako z jiné galaxie, dokonce přidává: „S klidným srdcem a v zájmu mítinku rád někomu přepustím rekord stadionu. Ať jej překonají, nebudu smutný.“

Pak se Röhler s Vadlejchem, kteří seděli vedle něj, dozvědí hodnotu - 94,64. Odpovědí je uznalé vydechnutí. Potěšit „šéfa“ Železného by zároveň enormně potěšilo i je samotné.Najdete na iDNES.czmobilní verze