Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Buď větší sobec, nakázal Veselému jeho otec před novou sezonou NBA

VŠICHNI JSOU VESELÍ. Jan Veselý mladší před tiskovou konferencí v Ostravě. Uprostřed jeho otec, bývalý basketbalista Jan Veselý starší, vlevo mladší sestra Hana Veselá. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

31 2012
Přes léto neustále střílel. Jeden koš, druhý koš, tisící koš... Pořád. Basketbalista Jan Veselý, jediný Čech v zámořské NBA, před sezonou pracoval především na zlepšení střelby. Do své druhé sezony v NBA vstoupil v noci na středu sedmi body a prohrou 84:94 proti Clevelandu.

Že by mohl jít střelecky nahoru, ukázal poslední přípravný zápas. V něm Veselého Washington Wizards porazil San Antonio 100:85. Veselý byl nejlepším střelcem, když za necelých 22 minut dal 13 bodů.

"Pokud tak bude hrát i nadále a ještě lépe, tak se o výsledek celé jeho sezony nebojím," prohlásil basketbalistův otec Jan Veselý, někdejší hráč NH Ostrava a současný manažer BCM Ostrava.

Veselý starší uznává, že nadcházející rok bude zlomový, že se v něm rozhodne, zda jeho syn zůstane v nejlepší světové soutěži i v dalších letech.

Sledoval jste, jak si Honza vedl v přípravě? Jak se zpočátku střelecky trápil, ale nakonec nastřílel San Antoniu 13 bodů?
Všichni víme, že není žádný speciální střelec, že musí všechno vydřít, ale říkal jsem mu, že všechno je to otázka hlavy, aby si to v ní srovnal. A sebevědomí. V ničem jiném to není. Musí si věřit. Musí vyhledávat pozice, chodit do nich a střílet.

V přípravě se střelbě hodně věnoval. Je to na něm znát?
To, že na tréninku střílí dvakrát třikrát tolik než dříve, mu musí pomoci. V zápase ale musí střílet nejen zpod koše, ale hlavně zvenku. Je to otázka jeho vnitřního přístupu, aby nebyl takový evropský hráč, s kterým se dobře spolupracuje, ale aby byl rovnocenný partner pro Američany.

Takže aby byl na hřišti větší sobec?
Ano. Oni si věří, taková je jejich celková mentalita, tak je celá jejich společnost nastavená. Mnozí z nich, i z jiných oblastí, nejen ze sportu, na to nemají, ale tím, že si věří, dokážou mít lepší výsledek než třeba my. My Češi a Evropané nemáme takové sebevědomí jako Američané. Hlavně se musí snažit sám prosadit, ale je jasné, že když na něm budou viset tři protihráči a on přihraje na koš, tak o to více mu fanoušci budou aplaudovat a jeho kredit půjde nahoru.

Kolik toho vůbec v přípravě nastřílel?
Viděl jsem, že v Česku na sobě pracoval, v Americe jsem ho už nesledoval. Opravdu střílel mnohem více než v přípravě na minulou sezonu.

Bylo to znát na jeho jistější ruce?
Ano, byl jsme tady s ním přes léto, ale další kus práce udělal i v Americe. Je pravda, že laboroval nejdříve s kotníkem v Letní lize a pak s achilovkou, ale i tak trénoval dost. U něho je problém sebevědomí. Potřebuje změnit styl, musí zapomenout na to, co ho učili trenéři tady v Evropě, musí začít hrát více sám a ne pořád připravovat pozice někomu jinému.

Washington za ním v létě poslal do Česka mladého trenéra, aby se mu věnoval. Znamená to, že klubu na Honzovi opravdu záleží?
Určitě. Málokdo chce slyšet, že si vzal šestku draftu a nic z toho nebylo (Veselý byl roku 2011 do NBA draftován jako šestý hráč). Stojí jim za to, aby do něho investovali. On si toho musí vážit a dřít.

Když se v NBA prosadí jen individualisté, nedělají trenéři v Evropě chybu, když sázejí především na týmovou hru?
My bychom rádi, aspoň myslím, řekli klukům hrajte sami, ale na to ve srovnání s Američany nemáme. Musíme spolupracovat. Také se na NBA dvakrát dobře nedívá, tu soutěž sleduji minimálně, akorát když hraje Honza. NBA se mi nelíbí, to říkám na rovinu. Hráč tam sám najede do tří protivníků, spadne, nepřihraje. Tak to udělá čtyřikrát pětkrát. Evropské kolektivní pojetí basketbalu, jaké má třeba Euroliga, lahodí oku víc. Na druhou stranu Američané by asi nebyli tak dobří, kdyby si víc přihrávali.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze