Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Střílet, střílet, střílet. Pokyn pro Veselého letní přípravu zní jasně

JEN DO TOHO! Jan Veselý se po tréninku zdraví s mladými basketbalisty z BCM Ostrava. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

14 2012
Užil si rodiny, kamarádů. Stihl se vypravit i do klubů, v nichž s basketbalem začínal - do Příbora a Snakes Ostrava. Ale nyní už basketbalista Jan Veselý znovu myslí především na NBA, na svůj tým Washington Wizards. Do zámoří odlétá 20. června.

"Tak brzo se do Ameriky vracím kvůli letní lize NBA, abych se na ni připravil," řekl aktuálně jediný Čech v nejprestižnější basketbalové soutěži světa. "Po ní tam budu dál trénovat."

Takže příští sezona by měla být ještě lepší než ta minulá?
Doufám. Na přípravu mám hodně času, celé léto. Absolvuji celý tréninkový kemp. Navíc ve Washingtonu mohu být už měsíc před ním. Nejméně dva měsíce se budu připravovat s týmem, což před touto sezonou kvůli výluce nebylo.

Jan Veselý

Narodil se 24. dubna 1990. Měří 211 centimetrů. S basketbalem začínal v BK Příbor, odkud přešel do Snakes Ostrava.

V 17 letech zamířil do slovinského Geoplin Slovan Lublaň, z něhož po roce odešel do Partizanu Bělehrad. S ním hrál Euroligu.

V roce 2011 ho draftoval Washington Wizards a jako třetí Čech v historii hraje NBA. V roce 2010 byl Veselý nejlepším evropským basketbalistou do 22 let.

Na čem hlavně musíte zapracovat?
Na střelbě. Té se budu snažit věnovat celé léto, pilovat ji každý den.

Excelentní střelec jste nikdy nebyl, že?
To je pravda. A asi jím už asi nikdy nebudu, ale chci ji vypilovat, abych se střelecky stabilně prosazoval a nebál se toho.

Jste v širší nominaci trenéra národního mužstva Pavla Budinského pro kvalifikaci na mistrovství Evropy, která začne 15. srpna. Už víte, zda budete reprezentovat?
Reprezentaci bych už raději nekomentoval, protože pan Zídek (Jiří Zídek, místopředseda České basketbalové federace) vydal prohlášení, že jasno bude za měsíc, ale to budu v Americe. Vážně to teď nechci řešit. (Svolení Janu Veselému musejí dát i jeho šéfové z Washingtonu, a ti se vyjádří začátkem července)

Národnímu týmu byste ale hodně pomohl.
Vše záleží na komunikaci, na tom, jakou bychom si domluvili spolupráci. Ale jde o to, že reprezentace mě živit nebude, zatímco basket v zámoří ano. Doufám, že tam vydržím ještě spoustu let. Vše musím podřídit své budoucí kariéře, protože v NBA začínám.

Veselý očima

Jana Veselého, otce: "Z Bělehradu byl zvyklý na kolektivní hru, zatímco ve Washingtonu si spíše zvykal na tu individuální. Tým s ním dál počítá, ale teď bude hodně záležet na kvalitní přípravě, jak zapracuje na střelbě a individuálních činnostech."

Dušana Hrdličky, trenéra: "Minulá sezona byla kvůli výluce neucelená, takže se Honza ještě do pořádné sezony ani nerozjel. Věřím však, že výkonnostně půjde ještě nahoru."

Čtvrtým Čechem v NBA by mohl být rozehrávač Tomáš Satoranský. Je mezi adepty draftu NBA. Může uspět?
Doufám v to. Moc mu to přeji a byl bych moc rád, kdyby tam byl. Vídali bychom se určitě více než teď, kdy se sejdeme tak jednou ročně. Byl bych jen rád.

Máte vůbec ve Washingtonu nějaké bližší známé?
Rodinu Dušana Kecmana. Ten se mnou hrál v Partizanu Bělehrad. Jeho bratr tam má rodinu. S nimi jsem v kontaktu. A doufám, že od příští sezony to vyjde a bude tam se mnou i přítelkyně.

Vy jste jediný běloch v týmu Washingtonu. Je to pro vás zvláštní?
Není, je to spíš o tom, že všichni jsme profesionálové, nikdo se nedívá na barvu pleti. Důležité je, abychom táhli za jeden provaz.

Co byl v NBA váš největší zážitek?
Že jsem mohl hrát proti všem těm hvězdám, které tam jsou. Mým vzorem je Dirk Nowitzki (německý reprezentant z Dallasu Mavericks) a zahrát si proti němu, a bránit ho, to byla pro mě obrovská zkušenost.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze