Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Všichni chtějí finále Srbsko versus Veselý, líčí bělehradský novinář

Takhle smečoval Jan Veselý za Partizan v euroligovém utkání s Maccabi Tel Aviv. I proto na něj v Bělehradě nezapomněli. | foto: AP

30 2016
Zdá se až neuvěřitelné, jak hlubokou stopu v Bělehradě zanechal. Ve městě, kde v letech 2008 - 2011 působil v barvách Partizanu a odkud se odrazil do NBA. Dlouhána Jana Veselého v metropoli na soutoku Sávy a Dunaje zbožňují pořád, a proto při tamní červencové olympijské kvalifikaci, které se zúčastní i čeští basketbalisté, dojde k neobvyklé situaci.

„Srbští fanoušci budou stoprocentně podporovat český tým. Především kvůli Janovi, kterého už dávno přijali za svého. A tenhle vztah platí pořád,“ přibližuje bělehradský novinář Aleksandar Krstanovič.

Jak vaši příznivci po úterním losu přijali skutečnost, že v Bělehradě bude hrát turnaj o postup do Ria i Česko v čele s Janem Veselým?
S nadšením! Vždyť ho dobře znají a velmi si ho váží - v Partizanu nejen herně vyrostl, ale taky tady odvedl kus práce. Teď se všichni těší, že ho znovu spatří na zdejší palubovce. Radost, že tady bude hrát, zapadla do všeobecné spokojenosti s losem; kdybychom si totiž sami vybírali soupeře v turnaji, líp bychom si nevybrali.

Hra o Rio de Janeiro

Los kvalifikačních turnajů o postup na olympijské hry

(4.-10. července, na OH postoupí jen vítězové turnajů)

Turnaj v Bělehradě (Srbsko)
Skupina A: Srbsko, Angola, Portoriko.
Skupina B: Česko, Japonsko, Lotyšsko.

Turnaj v Manile (Filipíny)
Skupina A:
Kanada, Senegal, Turecko.
Skupina B: Francie, Filipíny, Nový Zéland.

Turnaj v Turíně (Itálie)
Skupina A: Řecko, Írán, Mexiko.
Skupina B: Itálie, Tunisko, Chorvatsko.

Takže lidé v Srbsku na Veselého nezapomněli? Vždyť už to bude pět let, kdy současný podkošový hráč Fenerbahce odešel za moře...
Nezapomněli a sledují i jeho další kariéru. Samozřejmě ho pozorovali i během loňského mistrovství Evropy - právě kvůli němu tady hodně lidí fandilo nejen Srbsku, ale taky Česku. Především jde o příznivce Partizanu, ale to jsou tisíce, možná desetitisíce fanoušků. Nezapomeňte, že basketbal je u nás vedle fotbalu nejpopulárnějším sportem.

Jak je ale možné, že ty vzpomínky za tak dlouhou dobu nevybledly?
Na takové hráče lidé nezapomínají. Ale pomáhá tomu i Jan, který udržuje kontakt s Bělehradem neustále. Třeba tím, že o sobě dává vědět prostřednictvím twitteru - jakmile Partizan vyhraje nějaký důležitý zápas, ozve se s gratulací. Fanoušci se tak znovu ubezpečí, že nezapomněl na svoje někdejší působiště, kde nastartoval svoji úspěšnou kariéru.

Dočkají se jeho vzkazy na twitteru odezvy?
Pokaždé na ně reaguje spousta příznivců Partizanu. Na tom ovšem není nic divného, protože všichni vědí, že jeho dívka je z Bělehradu, že sem často jezdí, že mluví plynně srbsky, že tráví dovolenou v černohorském Herceg Novi, že se zkrátka se zdejším prostředím sžil. Takže předpokládám, že i pro Jana bude velmi příjemné hrát kvalifikaci o Rio právě v Bělehradě.

Pravda, už několikrát řekl, že Srbsko považuje za svou druhou vlast...
A to všechno podporuje jeho velkou popularitu u nás. Všem se líbí, že v době, kdy se od Srbska leckdo odvrátil, Jan svůj vztah k naší zemi neustále zdůrazňuje. Hraje za Česko, ale všichni ho tady považují za našeho.

Čeští basketbalisté budou v prvních zápasech turnaje, tedy v miniskupině B, hrát s Lotyšskem a Japonskem. Je popularita Veselého taková, že by srbští příznivci v těchto utkáních fandili jeho týmu?
To je stoprocentně jisté! A samozřejmě nejvíc kvůli Janovi. Taky ovšem platí, že lidé tady hodnotí současný český basketbal dobře, na loňském Euru hrál váš dobře poskládaný tým atraktivní basketbal, hráči se nebáli riskovat. Ten tým žádným komplexem netrpěl, ale přesto - Jan byl pro nás na prvním místě.

Přáli by si vaši fanoušci turnajové finále Srbsko - Česko?
Myslím, že by to podepsali všichni. Ale možná by se to dalo označit jako zápas Srbsko - Jan Veselý. Tím nechci znevažovat role ostatních českých hráčů, ale takový tady má Jan zvuk.

Nepředbíhejme, ale ať už by se čeští a srbští basketbalisté střetli ve finále, anebo už v semifinále, našli by se u vás příznivci, kteří by kvůli Veselému fandili Česku i v takovém duelu?
To samozřejmě asi neee... (směje se) Je přece normální, že domácí diváci podporují svůj tým. Ale jsem si jistý, že při takovém zápase by víc než jindy promlouvala úcta k soupeři. Pískání tribun při hře soupeře? Provokace? Urážky? To by si nikdo nedovolil právě kvůli Janovi. Fandilo by se Srbsku, ale bez nějakých projevů proti Česku.

Jan Veselý v dobách, kdy působil v srbském Partizanu Bělehrad.

Jan Veselý v dobách, kdy působil v srbském Partizanu Bělehrad.

Do Ria ovšem postupuje pouze vítěz turnaje a jasným favoritem je srbský tým. Souhlasíte?
Reálné to je, naši basketbalisté jsou úřadujícími vicemistry světa a čtvrtí v Evropě, ale to je jen teorie. Vaši hráči taky hráli v osmifinále loňského mistrovství Evropy s favorizovaným Chorvatskem, a porazili ho o jedenadvacet bodů. A Jan jim jich dal dvacet! Chci říci, že někomu začne vycházet střelba, dá deset trojek za sebou a všechno je jinak. Role favorita bývá nevděčná.Najdete na iDNES.czmobilní verze