Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nebýt fanoušků, zabalil bych to, smutnil po 20. místě mladík Vastl

Biker Jan Vastl | foto: Ivana Roháčková

25 2015
Plánovali, že při Světovém poháru před domácím publikem zaútočí na elitní desítku, nebo dokonce na stupně vítězů. Jenže v cíli novoměstského závodu kategorie do 23 let rozdýchávali čeští bikeři zklamání. Hlavně pro Jana Vastla byla dvacátá příčka velkým rozčarováním.

„Trápil jsem se hned od prvního kola, nejelo se mi vůbec dobře. Mokrá trať mi přitom seděla, ale asi jsem to přehnal s tréninkem a únava se mi přenesla i do závodu. Nebýt fanoušků, asi bych to zabalil,“ povzdechl si devatenáctiletý člen italské stáje Bianchi i. Idro Drain, jejíž barvy v minulosti hájily také současné hvězdy cross country Julien Absalon nebo Jose Antonio Hermida.

Jenže tentokrát si zástupci Bianchi vysloužili spíš nálepku smolařů. Jejich manažer totiž – nejspíš i kvůli komentátorským povinnostem při Giro d’Italia – zapomněl na uzávěrku přihlášek a své svěřence doplnil do startovního pole až dodatečně. Vastl tak vyrazil na trať s vysokým číslem 152, i když právo měl na sedmičku.

„Asi bude ještě chvilku trvat, než budu po pauze ve správné formě.“

Michaela Průdková, česká bikerka

Šťastné představení v neděli ráno neprožil ani další český zástupce Martin Stošek. Chvíli se zdálo, že by mohl částečně nahradit výpadek bývalého spolužáka z vimperského gymnázia, jenže sotva začal stoupat průběžným pořadím vzhůru a blížit se top 10, torpédoval jeho snažení defekt zadního kola. Nakonec se jednadvacetiletý reprezentant formace Sram Mitas Trek objevil ve výsledkové listině na 28. místě.

Neslavně se vedlo ve stejné kategorii i českým ženám. Nejlepší z nich byla v sobotu odpoledne třiadvacátá Barbora Průdková. „Škoda začátku, první dvě kola byla opravdu špatná. Potom už se mi jelo skvěle, ale asi bude ještě chvilku trvat, než budu po pauze ve správné formě,“ poznamenala devatenáctiletá bikerka z týmu Nutrend Specialized, která se v uplynulých týdnech věnovala hlavně přípravě na maturitu.

Ještě o třináct příček za ní skončila mistryně republiky do 23 let Vendula Kuntová. „Nemohla jsem se dostat do tempa. A když jsem se konečně chytila, začaly mě pro změnu brát křeče,“ krčila rameny jednadvacetiletá jezdkyně Remerx Merida Kolín. Její stájová kolegyně Elen Vaníčková zase nahnala přítomným strach, když ve druhém kole zkolabovala a skončila v péči lékařů. „Ale je v pořádku,“ ujistil týmový trenér Jan Slavíček.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze