Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Teď co nejdřív vystřílet Rio, přeje si brokový matador Sychra

Jan Sychra | foto: Ivana Roháčková

16 2014
Šest vítězství v závodech Světového poháru, z toho třetinu na tamní střelnici, k tomu další medailové umístění a světový rekord. Při výčtu svých úspěchů, které má po triumfu střelec hradecké Dukly Jan Sychra na svém kontě z Mnichova, se není čemu divit, že právě tamní střelnici považuje za svoji zaslíbenou.

"Asi to už tak bude, vyhovuje mi. Ale nejen mně," říká pětačtyřicetiletý borec, který si v Bavorsku vystřílel šesté prvenství v podniku prestižního seriálu. První v disciplíně skeet už před téměž dvaceti lety, v roce 1995 slavil na Kypru. Nyní v Mnichově uspěl podruhé, poprvé před pěti lety.

"Tamní střelnice má dobré parametry, pět hodně podobných střelišť a používají se tam kvalitní holubi, což je také důležité," vypočítal důvody, které podle něj přinášejí oblíbenost Mnichova.

Potvrdil si ji i na konci minulého týdne, přestože se tentokrát musel vypořádat s řadou nepříjemností. Především s obrovským horkem, nepříliš dobře připraveným zázemím a vzhledem k počtu závodníků dlouhým závodem.

"Střílelo se od rána do večera, k dispozici byl jediný stan, kde bylo vedro, takže jsme se váleli pod stromy, abychom byli ve stínu, před finálovým rozstřelem jsme měli snad čtyři hodiny pauzu, takže bylo těžké udržet koncentraci," vypočítal hradecký střelec okolnosti, za jakých se rodilo jeho šesté prvenství v závodě Světového poháru v kariéře.

Nakonec se s nimi vyrovnal nejlépe ze všech, když ve finále porazil Číňana Ťin Ti. Ve chvíli, kdy se den už blížil k večeru. "Sluníčko už zapadalo a nepříjemně svítilo do očí, občas se střílelo spíše po paměti. Oba jsme udělali chybu na dvou stejných ranách, on ale přidal jednu navíc," uvedl Sychra.

Pátému z olympijského závodu v roce 2012 v Londýně přišla forma v pravý čas. Už na zářijovém mistrovství světa se totiž začne střílet o účastnická místa na olympiádě v Rio de Janeiru, kde by Sychra nerad chyběl. "Tam se mi daří a bylo by skvělé, kdyby se mi už tam podařilo místo do Ria vystřílet. Pak by se člověk mohl připravovat s čistou hlavou," netají.

Ještě předtím ale před sebou má další důležité závody, které jsou tak blízko, že na velký odpočinek po mnichovském úspěchu nebude mít čas. "Za dva týdny jedeme na mistrovství Evropy v Maďarsku a hned po něm jedeme na Světový pohár do Číny. A pak už přijde vrchol letošní sezony a tím bude mistrovství světa ve španělské Granadě," vypočítává.

Právě tamní střelnice je po Mnichově další z těch pro Sychtu oblíbených. Právě tam totiž loni triumfoval ve Světovém poháru a na tehdejší úspěch navázal nyní v Mnichově.

"Stejně jako ta mnichovská mi perfektně sedí, což by pro mě mohla být slušná výhoda," přiznává Sychra. Granadu by si rád vzal jako základ k dobývání jednoho z posledních chybějících úspěchů v kariéře, a tím je olympijská medaile. "Do Ria chci určitě vydržet a pokusit se tam prosadit," netají.Najdete na iDNES.czmobilní verze