Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Máme novou vizi, říká šéf Kondorů. Chtějí to nejlepší pro nejlepší

Mladí basketbalisté Kondorů Liberec se svým trenérem Tomášem Masárem. | foto: BK Kondoři Liberec

21 2017
Před deseti lety sváděli v Národní basketbalové lize statečné souboje s Nymburkem, Děčínem či Prostějovem. Dnes chtějí být Kondoři Liberec hlavně klubem, který vychovává talenty pro český basketbal.

„Naším cílem je posunout ty nejnadanější hráče do mužského basketbalu. Nejen do české nejvyšší soutěže, ale třeba i na univerzity v USA,“ říká předseda oddílu Jan Slowiak. „A ti ostatní ať mají co nejlepší vzpomínky a kamarády na celý život.“

Slowiak stál v roce 2005 u vzniku libereckých Kondorů. Klub pak tři sezony vedl coby trenér v nejvyšší mužské soutěži, později působil u ligových basketbalistů Pardubic. Do Liberce se však vrátil a vloni v létě se na valné hromadě stal oficiálním šéfem Kondorů Liberec.

Od této sezony Kondoři najeli na nový program. „Chceme dělat basket i pro děti, které nemají top talent. Ale těm opravdu nadaným umíme vytvořit zvláštní individuální podmínky - zařídíme bydlení, stravování, regeneraci a podobně,“ říká Slowiak, který je zároveň ústředním trenérem mládeže České basketbalové federace.

„Rozjíždíme novou vizi. Skutečně talentovaní hráči hledají prostředí, kde mohou růst, my jim nabízíme jasný program rozvoje.“ Do Liberce tak jezdí trénovat třeba i mladí basketbalisté z Poděbrad či z Pardubic.

Klub si vytyčil šest pilířů, jejichž iniciály tvoří slovo KONDOR – kolektiv, osobnost, nadání, důvěra, odolnost a respekt. „Snažíme se na hráče působit i osobně. Nechceme je jen učit basket, ale i zlepšovat jejich charakter. V dnešní době není snadné vychovávat lídry,“ vysvětluje Slowiak.

KOUČINK. Pardubický trenér Jan Slowiak v akci.

Jan Slowiak v akci

V kondořím klubu, který funguje jako sportovní centrum mládeže, se aktuálně připravuje zhruba stovka hráčů od šesti do 19 let. Roční příspěvek rodičů činí od 3 000 korun, na chodu oddílu se podílí i basketbalová federace, město a kraj. „Na hráčích se nesnažíme vydělávat. Kdykoli můžou odejít jinam za lepšími podmínkami,“ tvrdí předseda Kondorů.

Tréninkovým i herním centrem oddílu je hala Kort v liberecké Jeronýmově ulici. Mladí hráči si tu mohou třeba i dělat školní úkoly nebo sledovat sportovní přenosy v televizi. Stará se o ně parta trenérů v čele s Lukášem Chábkem.

Kondoři se pyšní úspěšnou mládežnickou základnou. V roce 2014 a 2015 dokázali vybojovat tituly mistrů republiky v kategoriích U14 a U15. Sedmnáctky hrají extraligu své kategorie a devatenáctky ligu juniorů. S basketbalovými kroužky klub expandoval i do libereckých škol.

Finále MČR do 14 let: Lukáš Bobek z Liberce svírá míč před píseckým protivníkem.

Rok 2014 - finále MČR do 14 let: Lukáš Bobek z Liberce svírá míč před píseckým protivníkem.

Mužský tým však Kondoři zatím neobnovili. Jejich profesionální éra v nejvyšší soutěži se uzavřela v roce 2009, kdy klub kvůli finančním potížím prodal licenci do Brna. „Skončilo to paradoxně v momentě, kdy jsme šli herně nejvíc nahoru,“ říká Slowiak.

Návrat mezi mužskou basketbalovou elitu v Liberci do budoucna nevylučují. „Jednou přijde chvíle, kdy budeme pro naše odchovance hledat mužskou soutěž,“ myslí si předseda Kondorů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze