Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Slowiak: K libereckým Kondorům mě přitáhli zpátky i synové

Jan Slowiak | foto: Radek Kalhous, MAFRA

30 2014
Kdysi v Liberci zakládal basketbalový klub Kondorů, který dolétl až do nejvyšší soutěže. Před rokem se sem Jan Slowiak vrátil jako trenér mládeže a s týmem do 14 let ho příští týden v liberecké aréně čeká boj o mistrovský titul.

"Chceme dát vědět, že se s Kondory musí počítat," říká kouč, který kromě Liberce vedl v nejvyšší soutěži i Pardubice. "Za celou sezonu jsme jedinkrát prohráli, a tak patříme k favoritům. Uděláme maximum proto, abychom doma uspěli."

Trénoval jste špičkové týmy dospělých, teď se věnujete mládežníkům. Je to velký rozdíl?
Radost z vítězství je pokaždé stejná, ale u dětí mnohokrát daleko upřímnější. A já si to s nimi umím užít. Koneckonců nejde o život, podstatné je, že se kluci zlepšují. Za rok, co jsem u nich, vidím veliký vzestup. Že jsme se někam dostali je super, ale výsledky nejsou to úplně hlavní.

Proč jste se po letech vrátil do Liberce?
Jednou z motivací byli moji synové. Je jim devět a dvanáct a oba hrají za Kondory, protože naše rodina se na Liberecku usadila. A také jsem chtěl, aby mládež v Liberci měla dobré jméno, aby klub přitahoval další hráče. Postupem času bychom se rádi dostali mezi špičková mládežnická centra v republice. Věděl jsem, že to nebude můj zdroj obživy, ale chtěl jsem pro Kondory něco udělat, protože ten klub mám pořád velmi rád. Mou hlavní činností je ale práce ústředního trenéra mládeže České basketbalové federace.

Čemu se konkrétně v Liberci věnujete?
Trénuju hráče od 13 do 15 let, organizuju i ty mladší. Občas vedu tréninky, komunikuju s rodiči. Ze své trenérské praxe u dospělých vím, co hráčům nejvíc chybí, to je moje výhoda. Všechno se odehrává v hale Kort, kde máme zázemí. I s přípravkou máme do stovky dětí.

Jak vzpomínáte na dobu, kdy jste vedl Kondory v nejvyšší soutěži?
Kondoři Liberec byla jedna z absolutně nejlepších etap mojí trenérské kariéry. Medaile sice přišly až v Pardubicích, ale i v Liberci jsme měli nezanedbatelné úspěchy a mezilidské vztahy fungují dál. Jeden hráč kdysi řekl: "Jednou Kondorem, navždy Kondorem." To mluví za všechno.

Může se "velký" basket pod Ještěd vrátit?
V tuhle chvíli je to utopie, ale pokud půjdeme cestou výchovy mládeže a budeme produkovat vlastní zajímavé hráče, proč by se odchovanci nemohli stát základem týmu NBL? K tomu bychom ale na té cestě ještě potřebovali potkat nějakého bohatého partnera...

Jak se libereckému klubu daří pracovat s mládeží?
Z klubu neustále odcházejí basketbalisté pro NBL. Příhonský, Kaša a další. Trochu problém u mladých může být v motivaci, jelikož Liberec nehraje vrcholnou soutěž dospělých. Je tu ale velmi dobrý potenciál, aby se Kondoři dostali mezi špičkové kluby ve výchově mládeže. Jsou tady zajímaví trenéři i hráči. Bojujeme o každého člena. Věřím, že k propagaci může přispět i blížící se šampionát čtrnáctiletých. Pokud se na nás lidé do Tipsport areny přijdou podívat, basket si užijí. Hrajeme atraktivní zápasy a kluci do toho dávají extrémní množství energie.

Jaké má Liberec na šampionátu ambice?
Patříme k favoritům. Uděláme maximum proto, abychom doma uspěli. V naší základní skupině jsou také velmi silné týmy USK Praha a Nymburk. Ve druhé skupině je výborný Písek s nejlepším hráčem této věkové kategorie Krejčím.

Dá se říct, že tým U14 je z libereckého klubu ten nejúspěšnější?
Sešlo se v něm nejvíc talentů a někteří mají šanci i na vrcholový basket. Rozkřiklo se, že jsme dobří, a to pod Ještěd přitahuje další hráče. Úspěšný je i tým devatenáctek, který bude hrát kvalifikaci o extraligu. Máme návaznost ve všech kategoriích.

Jak se vám podařilo dostat turnaj do moderní Tipsport areny?
Nešlo by to bez podpory kraje, města a Sport Parku Liberec. A je třeba říct, že nepůjde čistě jen o basket, ale i o propagaci dalších sportů. Šampionát bude mít atraktivní program přístupný každému zdarma. Chceme pozvat základní školy a udělat z toho hezkou společenskou událost.Najdete na iDNES.czmobilní verze