Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rád bych v Riu proháněl Kulhavého s Cinkem, přeje si Škarnitzl

Jan Škarnitzl na mistrovství republiky v cross country na horských kolech | foto: Ota Bartovský, MAFRA

26 2016
Před čtyřmi lety byl na olympiádě v Londýně v závodě cross country horských kol dvanáctý. Za měsíc v brazilském Riu by chtěl Jan Škarnitzl své umístnění ještě vylepšit.

„Kdybych zajel do desítky, bylo by to výborné,“ říká jezdec stáje Sram Mitas Trek se sídlem v Lučanech nad Nisou, celkový vítěz letošního Českého poháru. „Trať v Riu se mi celkem zamlouvá, mohla by mi vyhovovat. Konkurence navíc nebude tak široká jako při závodech Světového poháru.“

O víkendu jste skončil třetí na mistrovství republiky v Bedřichově. Co vám to ukázalo směrem k Riu?
S umístěním jsem víceméně spokojen, protože Jarda Kulhavý i Ondra Cink, kteří skončili přede mnou, jsou na tom výkonnostně o trochu lépe. Můj výkon nebyl úplně stoprocentní, občas jsem zbytečně chyboval a nejelo se mi dobře. Ale bronzová medaile je super.

Ostatně, Česko je v poslední době biková velmoc a na závodech je obrovská konkurence...
Právě. Na nedávném Světovém poháru ve švýcarském Lenzerheide jsme byli tři Češi ve dvanáctce. Skvěle jezdí i Jirka Novák nebo Honza Nesvadba, ale i mladí kluci. Česká biková scéna je na hodně vysoké úrovni a v porovnání se Švýcarskem nebo Francií se nemusíme vůbec stydět.

Jak zatím hodnotíte olympijskou sezonu?
Oproti té loňské jsem spokojený. Kvůli olympijské nominaci jsem se musel připravit už na začátek, protože na poslední třetí místo pro Rio byli tři uchazeči. Kvůli umístění v žebříčku jsem ale potřeboval bodovat i v zahraničí. Nominaci jsem nakonec získal, celkem se mi dařilo i ve Světovém poháru, jen na mistrovství světa v Novém Městě jsem měl technické problémy, ale jinak se mi jelo dobře.

ČESKÉ TRIO. Bikeři Kulhavý, Cink, Škarnitzl (zleva) čekají na start mistrovství

ČESKÉ TRIO. Jaroslav Kulhavý, Ondřej Cink a Jan Škarnitzl.

Nominaci do Ria měli jistou obhájce olympijského zlata Jaroslav Kulhavý a Ondřej Cink. Bylo pro vás hodně psychicky náročné muset bojovat o třetí místo?
My jsme nejdřív ani neměli jistotu, že tam tři čeští závodníci pojedou. V žebříčku se na nás tlačilo Německo a Itálie, ale naštěstí jsme je odrazili. Nominační boj byl pro mě složitý v tom, že závodů najednou bylo hrozně moc - v podstatě každý týden jsem jel důležitý závod a to je pak těžké dlouhodobě udržet výkonnost.

Chystáte se na svou druhou olympiádu. Je to pro vás jiné než před Londýnem o čtyři roky zpět?
Tam to byla moje první olympiáda, takže jsem to hodně prožíval a jsem hrozně rád, že se mi tam podařil dobrý výsledek v podobě dvanáctého místa. Velkých závodů mám už teď odjeto hodně, takže pro mě olympiáda nebude nic extra nového. Letošní mistrovství světa na domácí trati v Novém Městě pro nás bylo možná ještě trochu důležitější.

Co říkáte trati v Riu?
Vloni v říjnu jsme na ní jeli testovací závod, takže jsem si ji osobně vyzkoušel. Poměrně se mi líbí a na takovém typu se mi většinou daří. Je trošku podobná té londýnské, jen jsou tam trochu větší kopce. Druhá věc je místní klima, ale v tuhle roční dobu by neměla být taková horka jako vloni v říjnu.

Co vás čeká během posledního měsíce před startem olympijského závodu?
Žádný důležitý závod už nepojedu. Teď budu pět dní na soustředění v Beskydech, pak mě čeká jeden menší podnik v Harrachově. Tři týdny chci naplno trénovat, abych posledních deset dní odpočíval a ladil formu. Toho času už není zas tolik.

Co je vaším olympijským cílem?
Rád bych vylepšil Londýn. Myslím, že s mojí aktuální výkonností by to mohlo být reálné. Přece jen oproti Světovému poháru bude startovní pole ořezané. A když si vezmu takové Švýcary, což je silná biková země, tak na nedávném svěťáku v Lenzerheide jsem ze tří nominovaných na olympiádu dva porazil.

Češi pojedou do Ria s hodně vysokými ambicemi, že?
Určitě. Jarda Kulhavý bude chtít obhájit olympijské zlato a i Ondra Cink může jet o medaile. No a já bych je rád proháněl a zajel do desítky. To by bylo výborné. Pro naše fanoušky by to mohl být hodně zajímavý závod.

Na olympijský závod cross country se chystá i světová hvězda silniční cyklistiky Peter Sagan ze Slovenska. Může ještě víc zvednout prestiž závodu?
Myslím, že tomu závodu strašně pomůže. S Petěm jsem letos závodil na Českém poháru v Teplicích, kde se mi ho podařilo porazit. V Riu bude sice startovat s vysokým číslem, ale během úvodu může skočit do desítky. Každý ví, jak je na kole rychlý. Na Tour de France teď podal obdivuhodný výkon, tak uvidíme, co dokáže na horském kole v Riu. Ale on ví, proč si na olympiádě nevybral silniční závod. Určitě tam pojede s nejvyššími ambicemi.Najdete na iDNES.czmobilní verze