Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpomínky trenérů: Odřená kolena, špinavé triko. Tak bojovala Novotná

Jana Novotná zvítězila ve dvouhře i čtyřhře na Turnaji mistryň, konaném v roce 1997 v New Yorku. | foto: Getty Images

21 2017
O málokterém sportovci z Brna lze říci, že dobyl svět. Tenistka Jana Novotná, která v neděli předčasně zemřela, to dokázala. Na její začátky vzpomínají pro MF DNES dva trenéři z dětství.

Poprvé ji spatřil jako dívenku, jak krouží po atletickém oválu v Nymburku. A hned poznal, že má před sebou výjimečného sportovce. „Říkali, že je to nějaká Jana Novotná z Brna. Bylo vidět, že se od ostatních dětí odlišuje, po pohybové stránce to byl ohromný talent,“ vzpomíná Stanislav Kuchovský.

To ještě netušil, že ona Novotná buší do tenisového míčku. Vynikala však i v ostatních sportech. „Když jsem šel za ředitelem školy na Bakalově nábřeží, že bych pro ni potřeboval volno, byl ochoten mi vyhovět, ale měl podmínku: aby při sportovních hrách pomohla škole,“ vybavuje si Arnošt Balát.

Oba zmínění muži, dnes už ctihodní pánové, patřili mezi trenéry, kteří Novotné pomohli mezi tenisové legendy.

Sama přitom v pěti začínala s moderní gymnastikou. Jenže když bylo zřejmé, že na cvičení se stuhou či obručí příliš vyroste, objevila v ní Ludmila Plchová z Moravské Slavie Brno vlohy pro hru s raketou. A když bylo nadanému děvčeti devět, přišla její trenérka za tehdejším vedoucím tréninkového centra mládeže Balátem. „Povídá mi: Člověče, chodí sem nějaká děvčice, furt to tluče do zdi, zkus se na ni podívat,“ popisuje Balát.

Ten po rozmluvě s rodiči přiměl Novotnou, aby zkusila štěstí na turnajích. „Progres byl velký, ale ne takový, aby na podzim splňovala kritéria TCM,“ líčí. Protože však měl v centru děvčat málo a v Novotné viděl perspektivu, domluvil pro ni výjimku.

Brzy se ukázalo, že šlo o správné rozhodnutí. „Byla to neskutečná bojovnice, záleželo jí na úspěchu. Když se trénovalo, byla jako všichni ostatní, ale jak se začalo hrát o fiftýny, tak to většinou končilo jejími odřenými koleny a špinavým tričkem. Všechno chtěla uhrát,“ vypráví Balát. „Zároveň byla velice poslušná.“

Fotogalerie

Ve čtrnácti začalo být pro Novotnou Brno malé, a tak se přesunula do vrcholového střediska v Přerově. Zároveň však stále hrála za Moravskou Slavii, kde se jí ujal Stanislav Kuchovský.

Ten vzpomíná, jak mladá Novotná poprvé vyrazila na zahraniční turnaj. „Ptal jsem se jí, jak dopadla, a ona, že nic moc. Že prohrála ve 2 .kole s nějakou Grafovou,“ jmenuje trenér německou legendu, která později Novotnou přemohla také ve finále Wimbledonu. To však brněnská rodačka na třetí pokus v roce 1998 přece jen zvládla.

Pomohl jí k tomu také unikátní styl servis–volej, který jí vštěpoval rovněž Kuchovský. „Byla takový klukovský typ, hrála útočný tenis. Prvně jsem ji vedl k tomu, aby se naučila čopovaný bekhend – potom vždycky říkala, že už ho hraje jako já. Po něm hodně nabíhala na síť a hrála výborně volej. Taky skvěle servírovala.“

V jednom ohledu si však jeho svěřenkyně říct nedala. „Pořád jsem jí povídal, že musí zhubnout. Pohybovala se sice dobře, ale na světový tenis vážila moc,“ sděluje Kuchovský. „Jak se dostala k trenérce Mandlíkové, tak jako první věc slyšela, že má shodit šest až osm kilo. Potom mi říkala, že jsem měl pravdu.“

Pod vedením Mandlíkové vylétla Novotná do světové špičky. I při kočování po světě si ovšem občas odskočila zpět do Brna na tréninkovou partii s Kuchovským. „Vždycky mi zavolal její tatínek, jestli bych měl čas si s ní zahrát. I když byla světová hráčka, byla to pořád velmi sympatická, veselá, bezvadná holka,“ přibližuje Kuchovský, jemuž od bývalé slavné svěřenkyně chodily pohledy z celé planety. „Mám jich schovaných asi třicet. V tomto byla pořádná, nikdy na mě nezapomněla.“

Čas však dřívější vazby postupně oslabil. Novotná dlouhodobě žila v USA, až před sedmi lety se usadila v Omicích poblíž Brna. Její někdejší trenér ji však už nepotkal. „Snažil jsem se sehnat kontakt, ale nepodařilo se mi to. A už bohužel ani nepodaří,“ mrzí Kuchovského.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze