Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co plavcům na dlouhých tratích krátí chvíli? Písničky i holky v bikinách

Jan Micka | foto: Ladislav Němec, MAFRA

27 2015
Zkuste si uplavat patnáct set metrů. V „pětadvacítce“ je to šedesát bazénů, v „padesátce“ třicet. A taky 59, resp. 29 obrátek. Ukoušete se nudou?

„Při závodě ne. To se hecuju: Pojď! Makej! A s dobrými soupeři kolem to docela utíká. Ale v sobotu v Brně jsem si zpíval. Po pěti krátkých bazénech jsem už nevěděl, kolik jich mám, tak jsem si pobrukoval. V sólo závodě to jde,“ přibližuje kraulař Jan Micka, český rekordman na 400, 800 a 1500 metrů.

Právě při závodech v Brně překonal dvacetiletý talent a jedno z želízek pro blížící se ME v krátkém bazénu v Izraeli své vlastní české maximum na nejdelší trati. Už poněkolikáté.

Při tréninku je to ovšem větší nápor, Micka denně zvládá v bazénu v Praze-Podolí dávku deset až čtrnáct kilometrů. Jeho průnik do špičky se odvíjí v rockovém stylu.

„Musím se nějak zabavit, tak si vduchu zpívám. Nejradši mám chytlavé písničky od Lucie, Pink Floydů nebo AC/DC,“ vykládá.

„Taky jsem si pobrukoval,“ přikyvuje 56letý Daniel Machek, legenda českého plavání, jehož rekord na 1500 metrů platil od léta 1978 až do roku 2012. Tehdy jej překonal právě Micka. „Jenže už si nevzpomínám, jestli to byly písničky kapely Katapult, Beatles nebo něco jiného,“ přiznává Machek, pátý na čtyřstovce z olympiády v Moskvě 1980, v pozdějších letech až do současné doby mnohonásobný mistr světa aEvropy mezi veterány.

V období, kdy se v Podolí trénuje ve venkovním bazénu, Mickovi pomáhá i tamní prostředí. „Na okolní skály je pokaždé příjemný pohled, i když jsou pořád stejné,“ libuje si.

„Já tam vždycky radši koukal na holky v bikinách. Ty stejné nikdy nejsou,“ usmívá se Machek.

Třeba se vám to nezdá, ale rozdíl mezi závodem na 1500 metrů v krátkém a dlouhém bazénu plavci pociťují. A to dost výrazně.

„V krátkém je to díky častějším obrátkám o hodně rychlejší. Radši mám ale závody v dlouhém bazénu, obrátky neumím tak dobře jako ostatní, navíc v dlouhém dvakrát denně trénuju. A obrátka nepřichází po čtrnácti, ale po třiceti vteřinách,“ argumentuje Micka.

„Ano, v dlouhém bazénu se plave pomaleji. Pro plavecké tempo je to ale lepší,“ přemítá Machek, jehož nástupce si při tréninku občas zanadává. „Každý má svou chvilku, trenéři i závodníci,“ culí se mladík, který před šampionátem v Izraeli nemluví o útoku na medaili, ale na osobní čili české rekordy.

Machek mu to ale nevyčítá. „Každý není velkohubý jako někdejší boxer Muhammad Ali. Mnozí chtějí vyhrát, ale nemusí o tom mluvit. Honza je velký talent a jednou to vyjde; když ne teď, tak později. Jen mu musí vydržet chuť a radost ze sportu,“ má jasno.Najdete na iDNES.czmobilní verze