Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlomová sezona tyčkaře Kudličky: nazrál čas na velkou medaili?

Jan Kudlička během halového mítinku v Ostravě | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

9 2017
Před rokem republikový šampionát atletů zahajovali na náměstí v Táboře koulaři. „A myslím, že je správný krok ty tlusťochy vystřídat, tyčka je určitě atraktivnější než koule,“ říkal s nadsázkou na tiskové konferenci před letošním mistrovstvím v Třinci Jan Kudlička.

Muž, který ač stále čeká na velkou medaili z venkovního světového šampionátu nebo olympijských her, vypadá až neuvěřitelně uvolněně.

Zažívá totiž nejlepší vstup do sezony v kariéře. Na Odložilově memoriálu skákal poprvé venku a výkonem 570 centimetrů se hned zařadil na deváté místo světových tabulek. „Ta výška mě překvapila, necítil jsem se totiž vůbec dobře,“ tvrdil.

Má před sebou dost možná zlomovou sezonu. Sezonu, ve které by se měl na londýnském mistrovství světa zařadit mezi skokanskou elitu. A sezonu, do které snad poprvé v kariéře vstupuje bez jakýchkoliv bolístek.

I proto, když přichází na poslední chvíli na tiskovou konferenci před republikovým šampionátem, hraje mu na tváři spokojený úsměv. Hned také pochválí pořadatele za to, že na náměstí budou tentokrát závodit nejlepší tyčkaři.

„Je to super myšlenka. A to i přesto, že třinecký stadion je jeden z nejhezčích v republice a tyčkařský sektor možná vůbec nejlepší,“ spustí Kudlička.

„Tak co vlastně chceš?“ oboří se na něj naoko šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák.

„Skákat v pátek i v neděli,“ odpoví skokan.

Už v pátek od 17.00 bude na náměstí T. G. Masaryka v Třinci útočit na devátý titul českého šampiona.

„A možná taky na svůj český rekord (583 centimetrů). Jsem přesvědčený, že v Třinci to bude daleko lepší než na Odložilově memoriálu,“ říká.

Rodák z Opavy má za sebou nejvydařenější přípravu svého života. Skoro měsíc strávil v Africe, než se na další měsíc přestěhoval na skokanské soustředění do Lanzarote na Kanárských ostrovech.

„Odtud jsem se vrátil sice úplně mrtvý, ale zdravý, což se mi v minulosti nepovedlo. Vždycky jsem měl nějakou bolístku, tentokrát jsem stoprocentní,“ pochvaluje si.

Má to pro něj být rok, ve kterém zapomene na čtvrtá místa, která ho na posledních velkých akcích provázejí.

Vše začalo už loni na halovém světovém šampionátu v Portlandu, kde sebral první bramboru. Na olympiádě v Riu pak napoprvé zvládl 550, 565 i 575 centimetrů, přesto skončil znovu čtvrtý.

Smůlu neprotrhl ani na letošním halovém kontinentálním mistrovství v Bělehradě, kde skočil 580 centimetrů. Tehdy byl průběžně třetí a Polák Wojciechowski se zachraňoval na laťce 585. Zvládl to a Kudličku tak znovu odsunul od medaile.

„Vyberu si to v Londýně,“ věřil už tehdy český skokan a věří tomu stále. Ale teď je před ním vystoupení na třineckém náměstí.Najdete na iDNES.czmobilní verze