Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kopecký je vítězem Barum rallye i celého českého šampionátu

Jan Kopecký zvedá trofej pro vítěze Barum rallye 2015. | foto: Jan SalačMAFRA

30 2015
Jan Kopecký z tovární stáje Škody získal rekordní čtvrtou výhru Barum rallye Zlín a získal třetí český mistrovský titul. Druhé místo v soutěži, která byla vedle českého šampionátu i součástí seriálu mistrovství Evropy, obsadil s odstupem 27 sekund Václav Pech. Třetí byl Polák Kajetan Kajetanowicz, jenž si tak upevnil vedení v kontinentálním mistrovství.

Třiatřicetiletý Kopecký letos ovládl všechny čtyři závody a k tomu, aby se bez ohledu na výsledky soupeřů mohl v předstihu radovat z třetího triumfu v českém šampionátu, potřeboval skončit nejhůře druhý. Tento cíl se mu ve Zlíně podařilo bez problémů splnit.

„Máme za sebou čtrnáct dní, které byly hodně náročné. Po psychické i fyzické stránce. Vyšly ale úplně skvěle,“ radoval se v cíli Kopecký, jenž týden před Barum rallye ovládl klasifikaci kategorie WRC2 v Německé rallye, závodě mistrovství světa.

„Barumka ale byla těžší. V Německu nám odpadli nějací soupeři a pak už jsme si jeli své tempo. Zlín je mnohem uskákanější a tohle auto má podvozek trochu jako ‚enko‘. Na tomto povrchu to není jednoduché řídit,“ řekl Kopecký, který si na Barum rallye připsal rekordní čtvrtou výhru a osamostatnil se v čele historického pořadí vítězů.

Jen jedna výhra jej dělí od toho, aby do svého držení trvale získal pohár pro vítěze. „Osobně jsem vyhrál popáté,“ pousmál se Kopecký a poukázal na rok 2004, kdy ovládl absolutní klasifikaci, ale pořadatelé tehdy do oficiálních výsledků nepočítali vozy WRC, se kterým jel i Kopecký.

„Je ale fakt, že pohár doma nemám. Ještě jednu výhru potřebuju. Už jsem ale mluvil s pořadateli a říkali, že potřebují, aby už ten pohár někdo vyhrál. Že nemají ty štítky kam lepit. Tak doufám, že nás sem příští rok Škodovka nasadí a pokusíme se pohár si odvést,“ dodal Kopecký.

Do náročné rallye, kterou provázely extrémně vysoké teploty, vstoupil druhým místem v páteční večerní městské zkoušce. Hned v sobotu ráno se ale posunul do vedení a první místo již neopustil. Postupně zvyšoval náskok na druhého Pecha a dnes již relativně v klidu svou pozici kontroloval. „Jednoduché to ale nebylo. Jeli jsme tak, abychom závod kontrolovali a s tím pak klesá i koncentrace,“ řekl Kopecký.

Vcelku bezpečně držel i Pech druhé místo, i když třetího Kajetanowicze nakonec porazil jen o dvanáct sekund.

„Jsem spokojený, šlo to až nad očekávání dobře. Po celou dobu jsme měli super tempo a udělali jsme jen jednu chybičku, kdy jsme udělali hodiny a ztratili dvanáct sekund. Barumka byla i díky tomu, že se jelo za sucha, hodně těžká a jedna z nejrychlejších, jakou jsme kdy jeli,“ řekl Pech, jenž již poosmé v kariéře ve Zlíně vystoupil na stupně vítězů.

Domácí mistrovství zakončí jednodenní Rallye Klatovy v sobotu 3. října. Původně se v tomto termínu měla konat Rallye Příbram, která však byla zrušena.

Barum rallye Zlín

závod mistrovství Evropy a mistrovství České republiky v automobilových soutěžích:

1. Kopecký, Dresler (Škoda Fabia R5) 2:12:17,7, 2. Pech, Uhel (Mini John Cooper Works S2000) -27,2, 3. Kajetanowicz, Baran (Pol./Ford Fiesta R5) -39,8, 4. Lukjaňuk, Arnautov (Běl./Ford Fiesta R5) -1:10,7, 5. Valoušek, Havelková (Škoda Fabia S2000) -2:29,9, 6. J. Černý, Černohorský (Škoda Fabia S2000) -4:06,9, 7. Breen, Martin (Ir./Peugeot 208 T16) -4:24,9, 8. Kobus, De Wild (Niz./Škoda Fabia R5) -4:31,0.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze