Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vlastně jsem se jenom vezl, smál se v cíli vítěz Velké pardubické Faltejsek

Devítiletý hnědák Charme Look s žokejem Janem Faltejskem v sedle triumfálně dobíhá do cíle Velké pardubické. | foto: ČTK

9 2016
Bilance Jana Faltejska z posledních pěti startů ve Velké pardubické? Tři vítězství s Orphee des Blins, loni třetí místo na Universe of Gracie a letos návrat na vítěznou vlnu s Charme Lookem. S devítiletým hnědákem ovládl třiatřicetiletý žokej 126. ročník slavného dostihu. „Vlastně jsem se jenom vezl, musím moc poděkovat za skvěle připraveného koně. Bylo to super a moc pěkné svezení,“ povídal v cíli.

Tři vítězství s Orphee des Blins stylem start-cíl, teď po podobném výkonu s Charme Lookem. Jak moc si jsou oba koně podobní?
Těžko je srovnávat. Oba to jsou mašiny, i proto s nimi člověk může vyhrát. Jsou to skvělí koně, dobře skáčou, oba se úžasně vodí, takže se hodí na Velkou pardubickou. Povahová stránka je možná trochu jiná, ale jsou to mašiny.

Fotogalerie

V průběhu dostihu jste se o první místo přetahoval s Ter Millem, nevadil vám trochu?
Vůbec mi nevadil, spíš mi do jisté míry pomáhal, abych to nemusel celé tahat sám. Vlastně bych to spíš otočil, já jsem vadil Ter Millovi (směje se). Mně to opravdu spíše pomohlo.

Měl jste někdy pocit, že by to nemuselo vyjít?
Nikdy nevíte, jestli vyhrajete, dokud nejste v cíli. Já se moc za sebe nedívám, jedu dopředu. Ale když se nám nepovedl předposlední skok a slyšel jsem za sebou kluky, kteří podporovali své koně, tak možná tehdy. Ale v takovou chvíli nesmíte zpanikařit, dal jsem Charme Looka zase zpátky dohromady, on už pak ukázal sílu. V cílové rovince už jsem věděl, že ho nikdo nedojede.

S Orphee jste vyhrál třikrát, může něco podobného dokázat i Charme Look?
Klidně může být stejně úspěšný. Důležité je, aby vydržel zdráv a vesel. Nikdy nevíte, co bude za rok, ale pokud nepřijde lepší kůň, klidně může vládnout.

Za posledních pět let jste dojel popáté mezi nejlepšími třemi. Jaké to je jezdit největší favority dostihu?
Je samozřejmě příjemné sedět na koni, který má šanci vyhrát. To chce každý. Pro mě ta šance přišla, za což musím poděkovat, že mi to bylo nabídnuto. Já v tu chvíli vůbec neváhal, možná jsem měl nějaké své morální důvody, proč bych to neměl vzít, ale to bylo čistě ve mně. Když sedláte dobrého koně, je to pak už jednoduché, máte větší šanci, že vyhrajete. Naopak můžete být sebelepší pilot, ale nevyhrajete, pokud nemáte dobrého koně. Nebo je ta pravděpodobnost hodně malá.

Se čtyřmi triumfy jste v historické tabulce dorovnal na druhém místě Petera Gehma s Václavem Chaloupkou. Rekordman Josef Váňa má triumfů osm...
...musím se tomu smát, Váňu nejde dohonit. Abych jezdil do šedesáti, to asi neklapne.Najdete na iDNES.czmobilní verze