Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf budějovického volejbalu: Hvězdy se tu mají rodit, a ne končit

Jan Diviš | foto: Petr Lundák, MF DNES

5 2016
Usadil se doma v křesle a na chvíli se kvůli rozhovoru zastavil. Sezona volejbalistům Jihostroje už před pár dny skončila, 60letý prezident českobudějovického klubu Jan Diviš je však pořád v jednom kole. Čekají ho jednání o nových hráčích na další sezonu, ale třeba i schůzky na radnici ohledně připravované rekonstrukce sportovní haly.

„V úterý jsme měli závěrečné slovo k trenérům a hráčům. Řekl jsem jim, že nás letos neporazili soupeři, ale právě okolnosti zaviněné nemocemi a zraněními,“ říká Diviš k hodnocení právě uplynulého ročníku volejbalové extraligy.

Byl jste s týmem na posledním utkání sezony v Karlových Varech?
Nebyl. Jezdím na venkovní zápasy, když už to hodně hoří. Tým občas uklidňuju, ale ve Varech jsem nebyl. Doma jsem zápas sledoval na internetu a pak mi přišla zpráva.

A měl jste z celkového třetího místa radost?
Měl. Tým se po tom, co se nám stalo, semknul a bojoval. Musíme si ale přiznat, že hráči, kteří hráli s Karlovarskem, by asi na Liberec ve finále neměli. Nebyl to mistrovský tým, ale jejich bojovnost jsem ocenil.

Jihostroj je bronzový. Je neúspěchem, že jste nedosáhli na titul?
Jako úspěšnou sezonu hodnotit nemůžeme. Ale v rámci toho, že dostali tři hráči příušnice a zranili se Sobotka s Habrem, nakonec letošní rok dopadl dobře. Bohužel nás to potkalo v nejhorší moment, tým jsme na titul měli složený a jsem přesvědčený, že kdyby nás to nepostihlo, tak vyhrajeme.

Na kdyby se ale ve sportu nehraje.
To ne. Při posledním setkání s hráči jsem jim i trenérům jasně řekl, že vytýkám týmu letos jediný zápas. A to bylo semifinále Českého poháru, kde nás vyřadilo Brno. Hráli jsme v kompletní sestavě a z naší strany to byl slabý výkon. Jinak jsme letos doma prohráli jen dva zápasy, což je za posledních deset let největší úspěch. Dostal jsem řadu mailů, kde bylo, že je Jihostroj v krizi a podobně, ale to si nemyslím. Také někteří fanoušci říkají, že máme příliš úzký kádr. Před čtyřmi lety jsme měli každý post zdvojený a také jsme nad Ostravou nevyhráli. To není žádná záruka, navíc moje filozofie je jiná.

Povídejte.
Volejbalové hvězdy by se měly v Jihostroji rodit, a ne v klubu končit. To ale s sebou přináší problém, že k hráči základní sestavy nemáme jeho adekvátní náhradu. Abychom eliminovali to, co se nám stalo letos, tak budeme příště mít na soupisce až 15 hráčů. Deset z nich by mělo možnost se ukázat v základní sestavě a zbytek budou junioři a kadeti. Budou to právě oni, kteří se za dva, tři roky poperou o základní sestavu v Jihostroji. Chceme patřit ke špičce v republice, ale i vychovávat nové hráče.

Popravdě, letos toho mladí volejbalisté moc v základní části neodehráli.
Není pravda to, co jsem si přečetl, že vedení tlačí na to, aby tým vyhrával pořád 3:0, a není prostor ohrávat mladíky. Ano, chci zejména doma vyhrávat, ale pořád trenérům říkám, že musíme dát šanci mladým klukům. Dobře, ať zápas vyhrajeme 3:2, je mi to jedno. Chci, aby v utkáních, kde není soupeř tak silný, dostávali šanci naši odchovanci. Zaprvé se mohou ukázat divákům a předvést, co v nich je, a zadruhé tak můžeme minimalizovat rizika zranění klíčových hráčů.

V semifinále klub řešil, jestli bude s oslabeným týmem pokračovat v sérii. Nemyslíte si, že to hráčům spíš uškodilo?
Nebyl to žádný alibismus, že chceme utíkat z boje. To bychom se nikomu v Budějovicích nemohli podívat do očí. Šlo tu hlavně o to, jestli zdravotní riziko už překročilo únosnou hranici, nebo ne. Řešili jsme to i s lékaři. Nakonec jsme se bavili asi do jedenácti večer s kapitánem Filipem Habrem a vedení se pak rozhodlo, že budeme pokračovat.

V sérii o třetí místo s Karlovarskem už ale tým šlapal, ne?
Mladíci jako Polák, Tibitanzl, Červinka či Kraffer ukázali, že se do budoucna budou chtít stát základem týmu. Bylo to příjemné překvapení, nepoložili se a bojovali. Ale je třeba si přiznat, že Vary proti nám neodehrály své nejlepší zápasy.

Ptal jsem se proto, zda se tým zbytečně brzy psychicky nevzdal.
V hlavách nás porazilo druhé utkání doma. Ochromilo nás, že je další hráč mimo hru (Martin Kryštof). V té chvíli nebyla dobrá naše psychika, ale ani kvalita hry.

Hlavní trenér Jan Svoboda zůstává, nově bude mít asistenta Reného Dvořáka. Proč?
Dopředu jsem Honzovi (Svobodovi) říkal, že pokud letos nevyhraje titul, nový kontrakt s ním nepodepíšeme. Současně jsme byli dohodnutí, že letos u týmu skončí Zdeněk Scheichl. A také jsme dopředu byli dohodnuti s René Dvořákem. Ale Honza Svoboda nemohl letos získat titul kvůli nemoci a zraněním.

Takže dostal ještě šanci?
Ano, beru odpovědnost na sebe a tento tým by měl ukázat, že na titul má. Proto dostal trenér smlouvu na jeden rok a už teď máme jasnou dohodu, že ať příští sezona dopadne jakkoliv, tak Svoboda u nás skončí. On má samozřejmě zájem na tom, aby byl jeho konec u Jihostroje co nejlepší. A hlavní trenér bude od další sezony René Dvořák.

A jaké jsou změny mezi hráči?
V A-týmu nebude pod smlouvou Jakub Pochop a Martin Tibitanzl. Smlouva končí i Macielovi, který odlétá v pondělí do Brazílie. Jeho požadavky nemůžeme akceptovat, proto budeme hledat dva jiné univerzály. Kromě toho jednáme o příchodu blokaře, který bude stejně kvalitní jako Sobotka či Mach.

Bude Jihostroj i nadále působit v evropských soutěžích?
Jelikož se mění Liga mistrů a bude mít kvalifikační předkola jako ve fotbale, tak z české ligy nebude tak jednoduché se do ní dostat. I kdybychom byli mistři. Ale přihlásili jsme se do Vyzývacího poháru.

Prezidentem Jihostroje jste už devět let. Pořád vás šéfování jednoho z nejlepších českých klubů baví?
Nešel jsem do toho s tím, že by mě to mělo bavit. Dělám to hlavně proto, že mi volejbal nepřímo pomohl tam, kde jsem teď. Od dob, co jsem v Budějovicích studoval, jsem hrál volejbal a tím mu všechno vracím. Kdybych už neměl pocit, že tomu sportu ještě něco dlužím, tak bych prezidentem už být nemusel. Mám tisíce dalších zájmů, třeba bych si rád častěji hrál s vnoučaty. Chci, aby tu volejbal žil dál, ať tu je, nebo není Diviš. Rád bych pobláznil mladé lidi, aby k nám chodili a brali Jihostroj za svůj klub. A pak mám ještě jeden takový svůj cíl.

Jaký?
Dal jsem si takové předsevzetí: rád bych do konce dotáhnul rekonstrukci haly pro volejbal. Snad se už věci dávají do pohybu tím správným směrem a my s novým zázemím přineseme lidem na volejbale ještě větší show.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze