Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Triatlet Čelůstka: Žádný stres. Olympijská kvalifikace teprve začala

Jan Čelůstka | foto: archiv Jana Čelůstky

30 2014
Nedávno skončené fotbalové mistrovství světa v Brazílii mu připomnělo, že za dva roky bude největší jihoamerická země hostit letní olympiádu. A zlínský triatlonista Jan Čelůstka by chtěl v Riu vylepšit 30. místo z minulých her v Londýně. Nejdříve však musí uspět v kvalifikaci, která se rozjela v půlce května.

„Triatlon je ve světě čím dál tím populárnější, konkurence se zvyšuje. Svoje šance odhaduji na padesát procent,“ tipuje 32letý triatlet.

Do Ria se dostane stejně jako do Londýna 55 vyvolených, nejvíce (43) na základě redukovaného žebříčku olympijské kvalifikace. Body mohou triatleti sbírat do půlky května 2016. Do pořadí se započítává 14 nejlepších výsledků, šest z prvního roku, osm z druhého.

„Uvidím po první části kvalifikace, zatím mám body ze dvou závodů,“ podotýká Čelůstka. 14. místo z evropského šampionátu a 35. ze závodu seriálu mistrovství světa v Chicagu ho aktuálně řadí mimo olympijskou kvótu. Čelůstka ale mohl být výše.

„V Chicagu jsem se cítil výborně. Od začátku jsem se držel ve špici a ještě v půlce běhu jsem byl bez problémů v první dvacítce. Pak se mi ale zastavily nohy a byl jsem rád, že jsem se dostal do cíle,“ líčí zlínský rodák. „Čím to bylo, nevím. Ale aspoň jsem si ověřil, že ke špičce mi moc nechybí.“

Jisté je, že Čelůstku letos limitují neustálé zdravotní potíže. Na začátku roku ho potrápil zub moudrosti. Březnový podnik Světového poháru na Novém Zélandu nedokončil kvůli riskantní jízdě japonského soupeře, který smetl několik závodníků. Na mistrovství Evropy si zase narazil žebra o sedlo při naskakování na kolo.

A smůlu od sebe neodehnal ani na nedávném republikovém šampionátu v olympijském triatlonu v Telči. Při běhu zabloudil a ztrátu už nedohnal. Místo obhajoby titulu tak na něho zbylo stříbro.

„Neprohlédl jsem si trať, abych pošetřil lýtko. Nějací turisté sundali zábrany, takže jsem si zaběhl,“ vypráví Čelůstka. „Mrzelo mě to hodně, protože jsem věděl, že jsem na kole a v běhu nejsilnější.“

Kvůli bolavému lýtku pak následně vynechal závod Světového poháru v čínském Ťia-jü-kuanu, kde se rozdělovaly další body do olympijské kvalifikace.

„Nemělo smysl letět přes půl zeměkoule, když jsem nebyl na sto procent v pořádku. Věřím, že mi tyhle body chybět nebudou,“ doufá Čelůstka. „Nemá cenu se stresovat. Kvalifikace je dlouhá.“

O vylepšení své pozice se pokusí 10. srpna v maďarském městě Tiszaújváros. Pokud mu to tedy zdraví dovolí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze