Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zemřel basketbalový dlouhán Blažek, bylo mu 69 let

Jan Blažek na galavečeru k 75 letům basketbalu ve Zlíně | foto: SKB Zlín / Milan Mikšík

3 2016
Jan Blažek, někdejší veleúspěšný basketbalový pivot, zesnul náhle ve čtvrtek 29. září, dva týdny po svých 69. narozeninách. Jeho hráčská kariéra byla spjata především s klubem Slavia VŠ Praha, se kterým zažil nejúspěšnější roky svého působení na basketbalových palubovkách.

Během desetiletého působení u pražského celku nevyšel ani jednou medailově naprázdno. Šestkrát dokonce slavil titul mistra Československa, třikrát byl na druhém místě a v posledním roce bral bronz.

Úspěchy za Pražany sbíral Blažek i na evropské půdě, ale semifinále Poháru mistrů evropských zemí jako by pro jeho tým bylo začarované. V roce 1969 však mohl slavit zisk Poháru vítězů pohárů.

Pozdější Blažkovy basketbalové kroky vedly k Rudé hvězdě Pardubice a do Baníku Ostrava, aby kariéru zakončil opět v Praze, tentokrát však v dresu Stavební fakulty.

Počet sezon strávených na palubovkách nejvyšší soutěže v Československu se zastavil na hodnotě 15. Za tu dobu stihl do košů soupeřů nasázet přes 4 500 bodů.

V reprezentačním dresu odehrál Jan Blažek deset sezon. V roce 1972 se stal olympionikem, když s československým výběrem obsadil pod pěti kruhy osmé místo.

V té době už měl doma bronzovou medaili z mistrovství Evropy 1969 v Neapoli. O čtyři roky později v Barceloně mu další medaile stejné hodnoty o jediné místo unikla.

Na olympiádě v Mnichově 1972 si Jan Blažek (s číslem 14) zahrál s...

Na olympiádě v Mnichově 1972 si Jan Blažek (s číslem 14) zahrál s československou reprezentací také proti USA.

Díky svým 206 centimetrům dostal šanci vyzkoušet si také hereckou kariéru, objevil se například v oscarovém snímku Amadeus, režírovaném Milošen Formanem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze