Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Harrachov hostí Red Bull 400. Na můstek poběží i nevidomý sportovec

NA MŮSTKU. Výzvu s názvem Red Bull 400 přijal i nevidomý sportovec Jan Bauer. | foto: Red Bull Media House

13 2016
Extrémní závod Red Bull 400, který se v sobotu koná v Harrachově, bere jako velkou výzvu i nevidomý sportovec Jan Bauer.

Muž, který přes svůj hendikep oběhl i Velkou čínskou zeď, vyrazí spolu s dalšími devíti stovkami dobrodruhů do strmého kopce pod harrachovským můstkem. „Letos jsem se nechal už podruhé vyhecovat na Red Bull 400. To je prostě úplně brutální,“ říká Bauer.

Na čtyřstovce si pochvaluje hlavně to, že je krátká. I když přiznává, že sprint není jeho doménou a přednost dává delším vytrvaleckým tratím. „Extrémně překyselíš svaly a trvá pár dní, než tělo zregeneruje.“

Jan Bauer přišel o zrak ve svých třiceti letech. Před oslepnutím pracoval v gastronomii a vážil 160 kilogramů. Jenže s takovým hendikepem se v tomto oboru nepracuje snadno. Proto se dnes 37letý muž rozhodl vydat na dráhu maséra.

„Abych mohl svoji práci dělat pořádně, ta kila mi tam prostě překážela. Až tehdy jsem měl tu správnou motivaci a začal se pořádně hýbat a trochu víc přemýšlet nad tím, co jím. Zhubnul jsem 80 kilogramů,“ vzpomíná.

Na konci roku 2013 propadl nové vášni, kterou se pro něj stal běh. Jako první metu si dal se svým kamarádem půlmaraton. „Říkal jsem mu, že se zbláznil a že je to blbost. Ale povedlo se mi do toho šlápnout a natrénovat a za tři měsíce už jsem s ním stál na startu.“

Od té doby se předtím nenáviděný pohyb stal pevnou součástí jeho života. To, že běhání vzal opravdu vážně, dokazují místa, kam se dostal.

„Mám za sebou extrémní výzvu v podobě závodu Red Bull 400 z minulého roku a jako první nevidomý člověk na světě jsem uběhl maraton na Velké čínské zdi. Kromě běhu jsem začal jezdit i na kole, na kterém jsem se vydal z Prahy až do nejvýše položeného alpského průsmyku Passo delo Stelvio nebo na Gerlachovský štít.“

Co je pro nevidomého běžce nejdůležitější? „Pro slepého běžce je naprosto nezbytné mít skvělého traséra, který běží se mnou. Parťák mě má doslova na provázku a naviguje mě. Když jsou okolo další lidi, tak přede mnou musí běžet ještě jeden průvodce, abych nikomu nešlapal na achilovky. S tím, jak se zlepšuju a zrychluju, mám problém dobré traséry najít. Na maratonu v Číně se mnou běželi tři a z toho mi po cestě dva odešli,“ vysvětluje Jan Bauer.

Na sobotním adrenalinovém závodu Red Bull 400 v Harrachově budou startovat i další zajímaví lidé.

Mezi účastníky je například triatlonista Jan Kubíček, předloňský vítěz Red Bull 400 Matjaž Mikloša ze Slovinska nebo zpěvák Ben Cristovao. Závod poběží i liberecká politička a mistryně světa ve spartan race Zuzana Kocumová, mezi diváky bude třeba i hokejový útočník Tomáš Hertl hrající NHL.

„Čtyřstovka“ je celodenní záležitostí. Začíná se o půl desáté kvalifikací, finálová klání jsou na programu po čtvrté odpoledne.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze