Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V postup věřil jen tým, nikdo jiný ne, říká kouč házenkářek Bašný

Trenér Jan Bašný na lavičce českých házenkářek. | foto: Karel Pešek, MAFRA

9 2016
Sám o sobě už říká, že je Korsičan, na svébytném ostrově totiž žije a trénuje dlouhá léta. 53letý Jan Bašný má v životě kromě Korsiky ještě další konstantu: házenou. A momentálně si jako trenér české ženské reprezentace užívá pocitu, který čekal málokdo.

Nebo spíš... Nechme promluvit samotného kouče: „Hůl nad námi lámali všichni. Neznám jednoho člověka, který by věřil, že projdeme ze skupiny. Kromě hráček.“

Povedlo se. Češky mají na Euru postup do hlavní fáze turnaje jistý.

Jistotu vám dodal až výsledek jiného duelu skupiny. Slavili jste?
Neslavili. Atmosféra byla zvláštní, protože jsme prohráli o gól, převládala nespokojenost s výkonem – družstvo má jiné ambice. Potom už tam spokojenost byla. Postupujeme i proto, že jsme prohráli jen takto těsně. Neberu to tak, že by nám to vybojoval někdo jiný.

Fotogalerie

Jaké tedy vaše ambice jsou?
Tohle byl jeden z postupných cílů, teď se chceme dostat do první desítky turnaje. A myslím, že by ambice mohly být ještě o něco vyšší.

Ve skupině máte tři bývalé mistryně Evropy. Věřil jste vy sám?
Říkal jsem si, že by to mohlo vyjít. Ale taky že pokud postoupíme, bude to obrovský úspěch.

To, že jsou Maďarsko a Černá Hora v přestavbě, nic nesnižuje, že? Jednoho necháte za sebou.
I my přestavujeme – na posledním šampionátu bylo sedm hráček ze současných 17. Černá Hora, to je tým Podgorici, co hraje každý víkend Ligu mistrů, pořád trénují spolu, mají stejného kouče. To my hrajeme 12 až 15 těžkých zápasů za sezonu, z toho velkou část přáteláků.

Čím se tedy Češky prosadily? Soudržností, vůli, odhodláním?
Určitě, to je základ. Můžete to vzít post po postu, jmenovat hráčky a budou je znát jen opravdoví odborníci. Ale styl máme relativně zažitý, funguje a dohromady je tým schopen uhrát výsledky. Tedy abych nemachroval: občas to přinese výsledky.

Češky slaví postup, body určí až duel s Dánskem

Reprezentace vedená koučem Janem Bašným na Euru zakončí skupinu dnes od 20.45 s Dánskem. Postup má jistý, ale s kolika body? Do další fáze turnaje si s sebou ponese to, co uhraje s Dánkami. A pak záleží na výsledku duelu Maďarsko – Černá Hora. Pokud vyhrají Maďarky, mají Češky 2 body navíc, pokud duel skončí jakkoli jinak, nebudou mít nic.

Vy sám i hráčky jste zároveň přiznali, že skvělý výkon z úvodního vystoupení Česko nesrovnalo. Je právě tohle nejtěžší úkol?
Je to dáno i soupeřem, který vás to nemusí nechat znovu uhrát. Ano, proti Černé Hoře jsme hráli hůř, ale proti Maďarsku jsme podali v podstatě bezchybný výkon. V obraně, při proměňování šancí – a udělali jsme čtyři až pět technických chyb, což je proti takovému soupeři v ženské házené naprosto nevídané, skoro nemožné. Teď ovšem budou utkání čím dál těžší; bude to jiný level.

Existuje cesta, jak se podobné bezchybnosti zase přiblížit?
I na Euru 2012 jsme vyhráli první zápas - a pak žádný. Na ten první je vždycky nejvíc času a materiálů: chystáte se týden, na každý další duel je jen den. Pak je tu věc fyzičky. Skoro žádná z hráček není zvyklá na tři zápasy v šesti dnech, na tempo neděle - středa - neděle. Trénovanost tomu odpovídá. Platí, že vyhrát zápas na mistrovství světa i Evropy je úspěch. Pokud to zvládnete víckrát po sobě, bojujete o medaili. Na to my nyní prostě ještě nemáme.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze