Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Je potřeba vrátit se znovu nahoru, burcuje Šiřina basketbalovou Opavu

Český basketbalista Jakub Šiřina | foto: ČBF / Václav Mudra

24 2016
Jakub Šiřina, rozehrávač s reprezentačními zkušenostmi, potáhne opavské basketbalisty i v nadcházející ligové sezoně. V klubu je už dvanáctým rokem. „To už je tolik let? To letí,“ usmál se Šiřina.

Co vás tak dlouho drží v Opavě?
Nic mi tu nechybí, jsem moc spokojený. Vedení a všichni kolem dělají basket dobře. A také nepřišla žádná konkrétní nabídka odjinud, takže nebyl důvod měnit klub.

V minulých letech jste ale nějaké nabídky měl.
Vždycky to bylo v rámci nějakých spekulací, něco se probíralo, ale nic konkrétního nebylo.

V přípravě jste vyhráli všech devět zápasů. Nejsou ty výsledky před ligou až příliš dobré?
Je určitě příjemnější, když vyhráváte, ale nesmíme usnout na vavřínech. Naše výkony nebyly úplně ideální, ale nebyli jsme kompletní, pořád je někdo zraněný. Věřím, že až budeme v plné síle, výkony budou ještě lepší.

Na čem ještě musíte zapracovat?
Byly tam jednoduché ztráty, kdy jsme polevili v koncentraci. Vybudovali jsme si nějaký náskok, ale vlastními chybami, kdy jsme se snažili útok něčím vyšperkovat, jsme ztráceli balony a o náskok přišli. I v obraně máme na čem pracovat, protože jsme od některých týmů dostávali zbytečně moc bodů.

Trenér Czudek o vás a o Radimu Klečkovi hovoří jako o nejlepší rozehrávačské dvojici v lize. Těší vás, že Radim Klečka i přes zdravotní problémy v týmu zůstal, byť se hovořilo o jeho odchodu?
Vůbec nevím, odkud se vzalo, že by měl odejít. Radim je takový smolař. Jednu sezonu odehrál celou, další promarodil. Teď ale přišel Radovan Kouřil, takže s ním vytvořím dvojici. A až se Radim uzdraví, tak se posune na pozici menšího křídla, protože on není typický rozehrávač.

Po minulé sezoně v Opavě skončil urostlý pivot Radim Kramný. Nahradili jste ho?
Místo něj by měl větší porci minut dostat mladý Mirek Kvapil. Je to atletický, talentovaný hráč, umí vstřelit za tři. V přípravě se bohužel zranil. Naštěstí ale nejde o nic vážného, takže ve druhém třetím kole by už mohl hrát.

Jakub Šiřina a Martin Gniadek slaví výhru Opavy.

Jakub Šiřina a Martin Gniadek slaví výhru Opavy.

Bude liga zajímavější, když Nymburk v nadcházející sezoně odehraje všechny zápasy?
Z toho pohledu asi bude, jenže nynější systém se mi nelíbí. Zase se změnil. Nehraje se už čtyřkolově, ale každý s každým se utká už jen dvakrát, doma a venku. Zpočátku sice budeme hrát ve středy i soboty, ale středeční zápasy brzy odpadnou. Je to škoda pro diváky, zápasů ubude.

Váš tým má sestupnou tendenci. Po třetím místě v roce 2014 jste byli čtvrtí a letos pátí. Co si slibujete od této sezony?
Je potřeba vrátit se zase nahoru. Kvalitu na to máme. Týmy jako Kolín, Pardubice, Prostějov, Děčín jsou na tom také dobře. Liga bude vyrovnaná, zase o něco zajímavější, ale pro nás je důležité, aby se nám vyhýbala zranění. Pokud tomu tak bude, věřím, že se budeme pohybovat nahoře.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze