Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jakub Kornfeil zazářil v Brně pátým místem, další Češi nedokončili

Jakub Kornfeil se raduje z pátého místa ve VC České republiky | foto: Radek Miča, MAFRA

15 2010
Český motocyklista Jakub Kornfeil zajel v Brně životní závod. Stíhací jízdou v druhé polovině závodu se sedmnáctiletý talent posunul z druhé desítky na páté místo. Karla Abrahama nepustili po sobotním pádu v kvalifikaci na start lékaři, Patrik Vostárek havaroval, Lukáše Peška zastavila technika.

Kubatura do 125 ccm

Sedmnáctiletý Jakub Kornfeil obsadil v desátém díle mistrovství světa páté místo ve třídě do 125 ccm.

Nejrychlejšího Nicolása Terola na stupních vítězů doplnili krajané Pol Espargaró a Esteve Rabat.

Kornfeil vyjel do závodu ze čtrnácté pozice, ale hned po startu se dostal na desáté místo a poté se výbornou jízdou posouval vpřed. Krátce před cílem byl dokonce chvíli čtvrtý, když předjel Němce Jonase Folgera. Tuto pozici ale nakonec udržet nedokázal.

rekord v návštěvnosti nepadl

Třídenní program motocyklové Grand Prix České republiky přilákal na Masarykův okruh v Brně 238.210 diváků. To je zhruba o dvacet tisíc více než vloni, absolutní rekord ale nepadl.

V roce 2007 bylo v ochozech 245.039 návštěvníků, o rok později byla návštěva prakticky shodná s tou letošní.

Navzdory dopolednímu deštivému počasí sledovalo podle pořadatelů boje o body do mistrovství světa 148.120 diváků. Na sobotní kvalifikaci dorazilo 73.560 lidí a už na páteční volné tréninky se přišlo podívat 16.530 návštěvníků.

Rodák z Kyjova ale přesto mohl být spokojený. Předčil například i vedoucího jezdce seriálu Španěla Marka Márqueze a nejrychlejšího z kvalifikace Brita Bradleyho Smithe. Dosud Kornfeil v MS dojel nejlépe čtrnáctý v Jerezu.

Nad Masarykovým okruhem se před závodem přehnala bouřka a po dešti nestačila trať do startu třídy do 125 ccm oschnout. Těsně před startem proto ještě jezdci přezouvali pneumatiky na mokrý závod.

Start se nejlépe vydařil Španělu Efrenu Vázquezovi, za kterého se pověsil jeho krajan a loňský brněnský vítěz Terol následovaný dalším Španělem Polem Espargarem. Hned v druhém kole se Terol vyhoupl na první místo a na rychle osychající trati se ostatním soupeřům vzdaloval.

Krok s ním nestačili držet ani oba jeho krajani, po sedmi okruzích už měl po sólové jízdě náskok více než 17 sekund. Vítěz kvalifikace Smith na vlhké trati viditelně zaostával a s nejlepšími nedržel překvapivě krok ani Márquez.

V druhé polovině závodu měl Terol na už téměř suché trati bezpečný půlminutový náskok. Drama nabízela pouze bitva trojice Španělů o druhé místo, z níž v předposledním kole po pádu vypadl Vázquez a pomohl tak k posunu vpřed i Kornfeilovi.

Nicolas Terol coby vítěz VC České republiky silničních motocyklů v kubatuře do 125 ccm

Nicolas Terol coby vítěz VC České republiky silničních motocyklů v kubatuře do 125 ccm

Na startu se nakonec objevil i druhý český jezdec Ladislav Chmelík, i když nesplnil kvalifikační limit. Využil ale pravidel a požádal ředitelství závodu o výjimku. Osm kol před koncem ale Chmelík ze závodu odstoupil.

Výsledky

Do 125 ccm (19 kol, 102,657 km):
1. Terol (Šp./Aprilia) 43:49,303, 2. P. Espargaró (Šp./Derbi) -20,361, 3. Rabat (Šp./Aprilia) -20,555, 4. Folger (Něm./Aprilia) -29,529, 5. Kornfeil (ČR/Aprilia) -29,914, 6. Smith (Brit./Aprilia) -29,986, 7. Márquez (Šp./Derbi) -31,405, 8. Iwema (Niz./Aprilia) -32,973, 9. Kojama (Jap./Aprilia) -41,842, 10. Salom (Šp./Aprilia) -46,128, ...Chmelík (ČR/Honda) nedokončil.
Průběžné pořadí MS (po 9 ze 17 závodů):
1. Márquez 166 b., 2. P. Espargaró 151, 3. Terol 143, 4. Smith 115, 5. Kojama 84, 6. Rabat 79, ...17. Kornfeil 14.

Moto2

Sedmadvacetiletý španělský jezdec Toni Elías na stroji Moriwaki zvítězil v závodě třídy Moto2 a zvýšil náskok v čele průběžné klasifikace mistrovství světa silničních motocyklů. Nikdo z českých jezdců závod nedokončil.

Karla Abrahama nepustili lékaři na start po sobotním pádu v kvalifikaci a smolnou českou sérii doplnily postupně i obě zbývající naděje. Už v třetím okruhu po havárii vypadl ze hry Patrik Vostárek a 11 kol před cílem zastavil v depu i Lukáš Pešek, jemuž na stroji Moriwaki vypovědělo poslušnost přední kolo. Před odstoupením se Pešek držel na 15. místě.

Pole závodníků v kubatuře Moto2, kterému vévodí Toni Elias (24)

Pole závodníků ve třídě Moto2, kterému vévodí Toni Elias (24)

Toni Elias coby vítěz VC České republiky v kubatuře Moto2

Toni Elias coby vítěz VC České republiky ve třídě Moto2

"Start se mi povedl, myslím, na výbornou. Snažil jsem se rvát dopředu, ale odskakovalo mi přední kolo. Neviděl jsem v tom větší závadu, protože už se mi to stávalo, ale kolo od kola se to stupňovalo, až mi přišla motorka neřiditelná," vysvětlil Pešek důvody svého odstoupení.

Co se přesně stalo, mechanici zjistit nedokázali. Nejpravděpodobnější příčinou problémů byla ale špatná pneumatika. "To se občas může stát. Některé gumy nejsou dobré," řekl jezdcův osobní trenér Miloš Čihák.

Pešek chtěl v Brně zlomit dobrým výsledkem nevydařenou sezonu, což se mu ale nepodařilo. "Asi se nic nezmění, budu se trápit do konce," řekl zničený pražský jezdec.

Elías v sezoně dosáhl už čtvrtého vítězství, na Masarykově okruhu vystoupil na nejvyšší stupínek podruhé. Poprvé vyhrál v roce 2001 ve třídě do 125 ccm. Druhý skončil po útočném závěru Japonec Juki Takahaši se ztrátou 2,312 sekundy. Třetí místo obsadil Ital Andrea Iannone, jemuž chyběly na vítěze necelé tři vteřiny.

Karel Abraham k závodu VC České republiky ve třídě Moto2, na Masarykově okruhu v Brně ale nechyběl

Karel Abraham k závodu VC České republiky ve třídě Moto2, na Masarykově okruhu v Brně ale nechyběl

Třída Moto2 nabídla zejména v první třetině závodu rušnou podívanou. Nejrychleji odstartoval vedoucí jezdec seriálu Elías, ovšem první místo neměl nikdo dlouho pod kontrolou. Po osmi okruzích nepatrně soupeřům odskočil jednadvacetiletý Ital Iannone, jenže ani on nedokázal vedoucí pozici udržet; sedm kol před koncem jej předstihl Elías.

Vzápětí odstoupil z druhého místa další Ital Roberto Rolfo. Na Elíase se sice ještě na chvíli dotáhl Iannone, postupně však ztratil kontakt a v závěru jej předstihl nejrychlejší z kvalifikace Takahaši.

Výsledky

Moto2 (20 kol, 108,06 km):
1. Elías (Šp./Moriwaki) 41:51,715, 2. Takahaši (Jap./Tech3) -2,312, 3. Iannone (It./Speed Up) -2,959, 4. Cluzel (Fr./Suter) -6,905, 5. Simón (Šp./Suter) -6,974, 6. Talmácsi (Maď./Speed Up) -7,024, 7. Debón (Šp./FTR) -7,808, 8. Corsi (It./Motobi) -1,691, 9. Bradl (Něm./Suter) -15,958, 10. Tomizawa (Jap./Suter) -15,974, ...Vostárek (ČR/Suter) a L. Pešek (ČR/Moriwaki) nedokončili.
Průběžné pořadí MS (po 9 ze 17 závodů):
1. Elías 161, 2. Iannone 106, 3. Lüthi (Švýc./Moriwaki) 99, 4. Simón 88, 5. Tomizawa 82, 6. Cluzel 74, ...14. Abraham (ČR/FTR) 33, 29. L. Pešek 4.

MotoGP

Královské motocyklové třídy MotoGP vyhrál Španěl Jorge Lorenzo na yamaze, vybojoval sedmé vítězství v sezoně a upevnil si vedení v mistrovství světa. Na druhém místě dnes skončil jeho krajan a hlavní pronásledovatel v průběžném pořadí Dani Pedrosa na hondě před Australanem Caseym Stonerem na ducati.

"Po pádu v sobotní kvalifikaci to byl těžký závod. Musím poděkovat mechanikům, kteří odvedli výbornou práci. Dělali na motorce celou noc," řekl Lorenzo.

Obhájce titulu i brněnského prvenství Ital Valentino Rossi s yamahou byl v závodě, který dokončilo pouze třináct jezdců, pátý. Devítinásobný světový šampion měl po brněnském klání oficiálně potvrdit přestup do továrního týmu Ducati. Zatím se tak ale nestalo.

Nejasná je i budoucnost Lorenza, jenž by se po odchodu Rossiho měl stát jasnou jedničkou Yamahy. Ani on však smlouvu pro rok 2011 ještě nepodepsal. "Nedohodli jsme se zatím na financích," přiznal Lorenzo, který brněnský závod kontroloval prakticky už od druhého kola.

První zatáčkou projeli jezdci přesně v pořadí, jak se umístili v sobotní kvalifikaci. Za Pedrosou se drželi Američan Ben Spies a Lorenzo, který pak ale rychle vzal režii závodu do vlastních rukou.

Jorge Lorenzo během VC České republiky

Jorge Lorenzo během VC České republiky

Jorge Lorenzo vítězí ve VC České republiky

Jorge Lorenzo vítězí ve VC České republiky

Záhy převzal vedení a Pedrosa s ním vydržel jezdit v závěsu jen několik okruhů. Vysoké tempo suveréna sezony neudržel a jeho ztráta po desetinách sekundy narůstala. Lorenzo bez potíží mířil k 33. vítězství v kariéře.

Hned ve druhém kole skončil v kotrmelcích v kačírku nejstarší jezdec seriálu, sedmatřicetiletý Ital Loris Capirossi, o dvě kola později spadl i jeho krajan Andrea Dovizioso, který v průběžném pořadí klesl na čtvrté místo. Dovizioso prožil krušné okamžiky, neboť upadl přímo na vozovku. Hned se sice postavil na nohy, ale musel obratně kličkovat mezi projíždějícími motocykly.

Jorge Lorenzo coby vítěz VC České republiky silničních motocyklů

Jorge Lorenzo coby vítěz VC České republiky silničních motocyklů ve třídě MotoGP

Od poloviny závodu se odstupy mezi jezdci na prvních šesti místech postupně zvýšily, dramatičtější momenty nabízel pouze souboj o osmou pozici. Z něho v posledním kole vypadl Španěl Álvaro Bautista, který startoval i přes nepříjemné zranění zad ze sobotního tréninku. Na zemi skončil i v závodě, poté co mu podklouzlo kolo.

Výsledky

MotoGP (22 kol, 118,866 km):
1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 43:22,038, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -5,494, 3. Stoner (Austr./Ducati) -11,420, 4. Spies (USA/Yamaha) -13,723, 5. Rossi (It./Yamaha) -17,930, 6. Hayden (USA/Ducati) -20,815, 7. Edwards (USA/Yamaha) -33,390, 8. Melandri (Ut./Honda) -39,406, 9. Barberá (Šp./Ducati) -39,639, 10. De Puniet (Fr./Honda) -40,893.
Průběžné pořadí MS (po 10 ze 18 závodů): 1. Lorenzo 235, 2. Pedrosa 158, 3. Stoner 119, 4. Dovizioso (It./Honda) 115, 5. Rossi 101, 6. Hayden 99.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze