Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jakš poprvé na startu jako táta. Snad dceři přivezu výsledek, přeje si

Martin Jakš ve stoupání na Alpe Cermis | foto: czech-ski

7 2012
V závodech Světových pohárů zažil mnoho premiér: v roce 2008 do nich běžec na lyžích Martin Jakš nastoupil jako mistr světa do 23 let, loni zase poprvé jako ženáč. A teď o víkendu v Novém Městě na Moravě vyrazí do stopy s další novinkou - jako táta. Minulou středu se mu narodila dcera Šarlota.

Nebude to ani lyžař, ani cyklista po strejdovi, uzemnil Jakše porodník, když mu přinesl uzlíček s potomkem ze sálu. Prosím? divil se lyžař. No ano, je to totiž holčička.

Výběr jména byl trošku složitější. Pro kluka, kterého si přál táta, vybrali jméno Benjamin, dcera měla být původně Dorotka. "Ale na poslední chvíli jsme měnili," prozradil Jakš. Jeho žena Helena, sestra cyklisty Romana Kreuzigera, si totiž dupla: Ne, Dorotka to nebude!

"Přitom já už jsem byl zvyklý, je to krásné jméno," uznal pětadvacetiletý závodník. "Přemlouval jsem, že ho necháme. Jenže spousta lidí by si to spojovala s postavou Doroty Máchalové z té pohádky."

Na začátku sezony, když Jakš poprvé vyrukoval s informací o blížícím se otcovství, obával se, že porod vyjde zrovna na víkend, kdy bude v Novém Městě bojovat o body do Světového poháru. "Asi si udělám výlet do Plzně," tušil.

Nakonec se vše stihlo s předstihem. A taky velkým štěstím. Jakš se právě vrátil z vysokohorského soustředění v Itálii a hned upaloval do špitálu. "Vyšlo to nad očekávání ideálně," oddechl si. Jenom odjíždění na závody je teď o něco složitější.

"Rád bych stihl všechno - zůstat doma i závodit," říkal. "Mrzí mě, že nejsem u prvních dnů, ale věděli jsem, že to tak bude a byli jsme na to psychicky připravení. Jsem rád, že nenastaly komplikace, zatím to holky zvládají dobře."

Už o víkendu může Jakš dceři udělat radost prvním velkým dárkem v podobě slušného výsledku. "Určitě by byla ráda," tušil. Jenže závody na Vysočině připravili trať, která českému reprezentantovi úplně nesedí - 30 kilometrů klasicky s hromadným startem.

"Kdyby to byla dvacítka, tak by mi to vyhovovalo asi víc," uznal. "Šestkrát jet to náročné kolo bude hodně těžké. Důležité je udržet se ve skupině, rozhodovat se pak bude v posledním kole, kdy už každý jede na krev."

V areálu Zlaté lyže odbyl Jakš svoji premiéru ve Světových pohárech, na Silvestra 2005 skončil na volné patnáctce šestačtyřicátý. "Taky jsem tam zažil výbornou Tour de Ski, kdy se mi dařilo," vzpomněl. "Letos je Nové Město jedním z vrcholů sezony. Přípravu mi sice malinko nabouraly dvě virózy, ale těším se a věřím v dobrý výsledek."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze