Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jako zlý sen: kůň, co trojčí. Pistole, která nestřílí. A Češka přesto uspěla

Moderní pětibojařka Sylvie Marčevová řeší na dálku s trenérem problém s nefunkční pistolí při finále SP v Moskvě | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

20 2010
Moskva (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Jako ve špatném snu si musela připadat moderní pětibojařka Sylvie Černá v sobotním finále Světového poháru v Moskvě. Česká reprezentantka měla nejprve těsně před svou jízdou na parkúru kolizi se soupeřkou, v závěrečné střelbě spojené s během potom bojovala s nefunkční pistolí.

Přesto se s nečkanými nástrahami dokázala Černá poprat a 23. místem zaznamenala svůj nejlepší výsledek v sezoně. Do Moskvy k finále SP přitom podle průběžného pořadí vůbec neměla cestovat, o své nominaci po odřeknutí několika závodnic se dozvěděla až týden před odletem.

"Zvláštní, že se mi daří vždycky, když jdu do závodu z plného tréninku. Ale základem k tomuto výsledku byl dobrý šerm," libovala si.

První potíž dcery někdejšího olympijského medailisty Jiřího Adama přišla při jejím seznamování s vylosovaným koněm. Na tzv. opracovišti, kde si pětibojaři zkouší skoky a radí se s jezdeckým trenérem, nechybělo mnoho, aby se její kůň málem srazil se soupeřčiným.

"Cválala jsem kolem kolbiště a najednou vidím, jak se proti mě řítí Angličanka," popisovala loňská mistryně Evropy ze štafet kritický moment. Chtěla se vyhnout, stáhla koně na pravou stranu, ale soupeřka zamířila stejným směrem. "Naštěstí ten můj včas uskočil a já jsem spadla. Je lepší, že to dopadlo takhle, než aby se oba pokopali," dodala.

Trenér Jakub Kučera dává pokyny Sylvii Černé

Trenér Jakub Kučera dává Sylvii Černé šermířské pokyny

Pak se podivila úhybu Angličanky. "No jo, je zvyklá všechno točit doleva. Proto to dopadlo takhle," smála se, když se zvedala ze země.

Podobné kolize ale nejsou neobvyklé, hodně zde hraje roli soustředění. "Neznáte koně, teprve se s ním seznamujete. Trochu přestanete vnímat prostor kolem sebe, i když byste měli. Pak to takhle dopadá. Ještě štěstí, že se to nestalo při závodě."

Potížím sedmadvacetileté české reprezentantky ale ještě nebyl konec. Při rozcvičení před závěrečnou disciplínou, v níž se kombinuje tříkilometrový běh se třemi zastávkami na střelbu na elektronické terče, zkolabovala Černé pistole.

Do startu zbývalo necelých patnáct minut a pětibojařka zjistila, že nemůže spustit elektronickou spoušť. "Přiběhla jsem a zjistila, že spoušť necvaká," líčila. Co teď? Závodnice nemohla odnést zbraň trenérovi, ten nemohl do prostoru střelnice.

Nabízelo se několik příčin, naštěstí pravá závada byla brzy odhalena. "Jednoduše došly baterie," usmívala se Černá. "A to jsem je nedávno měnila. Pro jistotu si ale vždycky beru náhradní. Teď se hodily." V mžiku sundala pažbu a čtyři šroubky a baterie vyměnila. Obava v ní ale i v závodě zůstala.

"Nikdy nevíte, jestli šlo o pravou příčinu. To poznáte až po nabití a spouštění zbraně na terč."

Tentokrát vše dobře dopadlo a neopakoval se tak scénář ze SP v Anglii, kde se Natálii Dianové zasekla v hlavni diabolka. České reprezentantce se to tehdy přihodilo ve fázi, kdy útočila na elitní desítku. Ze zbraně nevyšla ani první rána, elektronický terč nebyl spuštěn a Dianová byla později diskvalifikována.Najdete na iDNES.czmobilní verze