Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jako kouč házenkářů Lovosic Šuma končí: Je to úleva po bezesných nocích

Zamyšlený Vladimír Šuma na lavičce Lovosic. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

31 2016
Z hráče se vmžiku změnil v trenéra, teď si ale Vladimír Šuma bude muset zvykat na život bez házené. Od nové sezony už extraligové Lovosice nepovede, bude se věnovat jen své práci místostarosty devítitisícového města.

„Došel jsem k tomu, že se to nedá spojit. Té práce je čím dál tím víc, pořád se objevují nové věci, kterým se prostě věnovat musím. A bohužel koníčka, který se stal na dvacet let mým zaměstnáním, musím opustit. Snad to nebude nadlouho,“ doufá Šuma, jenž lovce během dvou sezon dovedl ke zlatu a stříbru v poháru i do finále extraligy.

Jaký bude váš život bez házené?
Pro mě úplně nová situace. Od svých osmi let jsem hrál házenou, nedokážu odhadnout, co to se mnou udělá.Trošku se toho obávám. První noci po tom rozhodnutí jsem měl bezesné, ale v úterý jsem to oznámil klukům a ulevilo se mi. Teď udělám maximum, abychom se pokusili uspět v play-off. V posledním měsíci jsme nehráli dobře, musíme udělat všechno, abychom se důstojně rozloučili se sezonou.

Proč jste váš odchod oznámil ještě před play-off?
Myslím si, že to může být pro hráče i motivační. I tímto bych chtěl kluky požádat, aby pro úspěch v play-off udělali maximum, aby se nevzdali. Narážím tím na nedávné finále poháru. Druhé místo není ostuda, naopak, je to úspěch. Ale ostuda je, jakým stylem jsme k němu došli.

Fotogalerie

Máte šanci teď uspět v play-off proti mistrovské Plzni?
Náš problém v poslední době byla hlavně psychika, věřím, že se dáme dohromady. A pak to můžeme zvládnout.

V Lovosicích teď nebudete působit v žádné funkci?
O tom jsme se vůbec nebavili, na to nedošlo. Ale kdyby, tak to bude určitě jen nějaká okrajová funkce, abych se mohl věnovat své práci.

A vrátíte se někdy k házené?
Stoprocentně! Jde jen o to kdy a kde. Trenéřina mě do budoucna láká, hrát už nemůžu ani pro srandu, jsem rád, že vylezu ráno z postele. Ozývají se stará zranění.

Kdo bude vaším nástupcem v Lovosicích? Nabízí se Milan Berka, váš dosavadní asistent a rovněž bývalý skvělý hráč.
Nebavili jsme se o tom, ale každopádně by to zvládl. Myšlení máme stejné. Já se snažil jet v tom rytmu, co tady nastavil Vojta Srba, a pokud by po mně měl přijít zase někdo z Lovosic, bylo by dobré, aby se v tom pokračovalo.

Lovosický ředitel Srba: Venku hrajeme žalostně

Angažmá házenkářského trenéra Vladimíra Šumy v Lovosicích brzy vyšumí. Po sezoně u vicemistra skončí, dohodl se na tom s ředitelem Vojtěchem Srbou. „Po společném rozhovoru jsme usoudili, že to bude pro něj nejlepší řešení,“ tvrdí ředitel. Šuma je zároveň místostarostou Lovosic a zvládat dvě náročné funkce najednou ho vysilovalo. „Na Láďu se kupily pracovní povinnosti a delší dobu jsem měl pocit, že mu chybí energie k práci v klubu.“

Exreprezentant Šuma v minulé sezoně dovedl lovce ke stříbru v extralize a vyhrál s nimi Český pohár, v němž letos skončil druhý. „Má za sebou dvě úspěšné sezony,“ nepopírá ředitel Srba.

Vojtěch Srba

Šuma letos mužstvo cepuje s asistentem Milanem Berkou. Kdo si na lavičku stoupne v příštím ročníku extraligy, ještě není jasné. „Já stoprocentně ne,“ odmítl Srba návrat. „Je to hrozně čerstvé na to, abych řekl, že jsme na to byli připravení. Vyřešíme to buď z vlastních zdrojů, nebo se poohlédneme okolo.“

Dosluhující trenérský tandem má před sebou výzvu v podobě čtvrtfinále play-off. Lovosice v něm narazí na mistrovskou Plzeň, s níž se před rokem bily o zlato. „Šance je vždy nějaká, nicméně Plzeň je šampion a já osobně jsem si ji nepřál,“ není Srba nadšený. „Pokud u ní dokážeme být rovnocenným partnerem, věřím, že ji třeba můžeme potrápit. My nemáme co ztratit.“

Série hraná na tři vítězství vypukne v Plzni 16. a 17. dubna, do Lovosic se přesune 23. dubna, případně se bude hrát i den nato.

„Náš tým kvalitu má, bohužel ji zatím nepotvrzuje, a to hlavně venku,“ želí Srba. Lovosice doma získaly 18 bodů, venku jen pět. „Na soupeřových hřištích nejsme schopní se přiblížit výkonům z domácí haly. Budu to řešit, jsem hrubě nespokojený. Není možné, abychom venku podávali dvacetiprocentní výkon. Venku to od nás bylo žalostné, nebojím se toho slova.“

Lovci skončili po základní části na šestém místě. „Náš nejhorší výsledek. Ne umístěním, loni jsme taky byli šestí, ale historicky jsme získali v základní části nejmíň bodů. Devět nám jich scházelo na čtvrtého, o první čtyřce se vůbec nedá mluvit, že by nám něco uteklo. To bylo v nedohlednu. Ale v play-off se trošku mažou rozdíly, to může být pro nás výhoda.“Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze